به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 
  • سوالات متداول

باز کردن همه  |  بستن همه
فناوی اطلاعات و فضای مجازی
برای ثبت رسمی وب سایت در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چه اقدامی انجام دهم؟      

اولین قدم، طراحی و ساخت سایت و انتشار آن  می باشد در قدم دو برای ثبت نام در وبسایت samandehi.ir وارد می شوید و به صورت آنلاین اقدام به ثبت سایت خود می نمایید. همه فعالیت ها که در حوزه مرکز فن آوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد در وب سایت (پنجره واحد خدمات) https://samandehi.ir  انجام می گیرد.

 

 

 

چه مجوز های در حوزه رسانه های دیجیتال و فضای مجازی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی(سامانه https://samandehi.ir) صادر می شود؟      
.
مجوز های رسانه های دیجیتال
رسانه های دیجیتال چیست؟      

رسانه هایی که تبادل یا انتشار محتوا در آنها، تنها به کمک ابزارهای مجهز به پردازشگر دیجیتال میسر باشد. شامل رسانه های برخط مبتنی بر شبکه (نظیر شبکه جهانی اینترنت)،  سرویس های مخابراتی از قبیل MMS وSMS و سایر اشکال شبکه های تبادل داده مانند بلوتوث و همچنین رسانه های مبتنی بر حامل های فیزیکی دیجیتال از قبیل بسته های نرم افزاری رسانه ای، بازی های رایانه ای و مانند آنها. 

 این بخش طبق شرح وظایف رسمی ماُموریت راهبردی ساماندهی و توسعه رسانه ها و فعالیتهای فرهنگی دیجیتال در کشور را برعهده مرکز رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلاممی باشد.

مجوز نشر، توزیع و تولید بازی رایانه ای از چه طریقی انجام می شود؟      

تمامی امور مربوط به بازی رایانه از طریق بنیاد ملی بازی رایانه ای انجام می شود.

تهران - خیابان مطهری - خیابان سلیمان خاطر - خیابان وراوینی - خیابان زیرک زاده - نبش کوچه گلزار غربی - پلاک 32 تلفن: 5-88310370

 وب سایت بنیاد ملی بازی های رایانه ای http://www.ircg.ir/fa

توضیحات

1. پروانه نشر بازی‌های رایانه‌ای

موافقت‌نامه‌ای است که پس از طی فرایند کارشناسی و اداری جهت توزیع بازی‌های قابل انتشار در بازار صادر گردیده و حسب درخواست متقاضی در اختیار مؤسسات و شرکت‌های مجاز در حوزه تولید و توزیع بازی‌های رایانه‌ای قرار می‌گیرد.

روال دریافت: متقاضیان دریافت مجوز نشر می‌بایستی درخواست کتبی خود را به همراه یک نسخه کامل و playable بازی به معاونت نظارت و ارزشیابی تحویل نمایند. شایان ذکر است انتشار بازی‌های خارجی فقط توسط ناشرین مجازی که دارای پروانه فعالیت هستند امکان‌پذیر است.

 

2. پروانه مسابقات بازی‌های رایانه‌ای: 

موافقت‌نامه‌ای است که بر اساس مصوبه هیئت وزیران و قوانین و مقررات، پس از طی فرآیند اداری و کارشناسی برای متقاضیان واجد شرایط برای برگزاری هر دوره مسابقه به‌صورت جداگانه صادر می‌گردد و کلیه مسابقات زیر نظر هیئت نظارت بر مسابقات بازی‌های رایانه‌ای برگزار می‌گردد.

روال دریافت: متقاضیان دریافت پروانه ساخت می‌بایستی در سایت http://www.ebazi.org فرم مربوطه را از این صفحهhttp://www.ebazi.org/Pages/Downloads.aspx دریافت و ضمن تکمیل آن به همراه مدارک ذکر شده در انتهای فرم به معاونت نظارت و ارزشیابی (دبیرخانه هیئت نظارت بر مسابقات بازی‌های رایانه‌ای) تحویل نمایند. نتیجه بررسی در شورای نظارت بر مسابقات از طریق سایت مذکور اطلاع‌رسانی می‌گردد.

 

3. مجوز فروشگاه الکترونیکی یا مجازی بازی‌های رایانه‌ای:

 فروشگاه الکترونیکی یا مجازی بازی‌های رایانه‌ای به فعالیتی اطلاق می‌گردد که اشخاص حقیقی و حقوقی از طریق راه‌اندازی یک سامانه اینترنتی نسبت به فروش بازی‌های رایانه‌ای به‌صورت فیزیکی و یا دیجیتال با رعایت قوانین و مقررات تجارت الکترونیک اقدام می‌نمایند.

روال دریافت: متقاضیان دریافت پروانه ساخت می‌بایستی در سایت http://www.ebazi.org فرم مربوطه را از این صفحهhttp://www.ebazi.org/Pages/Downloads.aspx دریافت و ضمن تکمیل آن به همراه مدارک ذکر شده به معاونت نظارت و ارزشیابی (دبیرخانه هیئت نظارت بر مسابقات بازی‌های رایانه‌ای) تحویل نمایند.

منظور از ثبت و نشر چیست؟      

ثبت: عبارت است از ارائه درخواست جهت دریافت "گواهی ثبت" که همان سند مالکیت مادی و معنوی اثر می باشد.

نشر: عبارت است از قراردادن نرم افزار جهت استفاده عموم افراد جامعه اعم از اینکه بر روی یکی از حاملهای رایانه ای  تکثیر شده یا به منظور فوق در محیط های رایانه ای قابل استفاده برای دیگران قرار داده شود.

در حال حاضر نشر نرم افزارها برای متقاضیان حقیقی یا حقوقی فقط از طریق انتخاب یکی از ناشرین دیجیتال امکان پذیر می باشد(برای دریافت لیست ناشران دیجیتال فعال مورد تایید این مرکز به صفحه اصلی  سایت مراجعه نمایید).

محتوای دیجیتال شامل چه دسته محصولاتی می شود ؟      

محتواهای در دسته بندی های ذیل در این مرکز با عنوان محتوای دیجیتال شناخته می شود :

1-فایلهای صوتی

نمونه پسوندهای (Wav,MP3,OGG ,WMA,RA,RAM,RM,MID,…)]قطعات کوتاه موسیقی – داستانهای گویا – سخنرانی و ...[

2-فایلهای تصویری (فیلم)

نمونه پسوندهای (MPG,AVI,DAT,…) ]فیلم مستند – مداحی – سخنرانی و...[

3-فایلهای متنی

 نمونه پسوندهای (TXT,DOC,PDF,…)

4-فایلهای تصویری ثابت (عکس)

نمونه پسوندهای (BMP,JPG,GIF,TIF,PSD,CDR,…)

5-فایلهای سیستمی

نمونه پسوندهای فایلهای غیر اجرایی (DLL,c#,VB.NET,DAT) به جز فایل های (EXE,BAT) موبایل

 

سامانه ی برخط چیست ؟ محتوای سامانه ی برخط شامل چه نوع محصولاتی می شود؟      

هر سامانه ای که امکان قراردادن محتوای دیجیتال در معرض دسترس عمـوم و یا بیش از یک هزار مخاطب مشخص یا نا مشخص از طریق بستر شبکه را فراهم می آورد.

محصولاتی نظیر شبکه گسترده جهانیWord wide Web، شبکه های محلیInteranet، شبکه های مبتنی بر فناوری بلوتوث، شبکه های تلفن ثابت و همراه IN، و رسانه برخط پیام ده Sms Senderرا شامل می شود.


شماره های تماس واحد های مختلف سازمان را جهت پیگیری امور از کجا دریافت کنیم؟      

شانی مرکز: تهران، خیابان سمیه، روبروی برج سپهر، مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال واحد دبیرخانه

تلفن  : 4-88846960 

کتاب و نشر
مطبوعات و تبلیغات
هنری
بیمه هنرمندان و فعالان قرآنی