اخبار

✳️یادداشت مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام در واپسین ساعات سال ۱۳۹۹

✳️یادداشت مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام در واپسین ساعات سال ۱۳۹۹
✅فرهنگ و هنر ایلام در سالی که گذشت...


✍️عمران خودآموز

🔸سال ۱۳۹۹ هجری شمسی در حالی آغاز شد که ️کرونا هر اجتماعی را تهدید و تمام مناسبات فرهنگی و اجتماعی را دست‌خوش تغییر کرده بود. فعالیت‌های فرهنگی و هنری که وجه تجمعی آن‌ها برجسته و حضور و مشارکت مردم و مخاطبان لازمه تحقق آن بود، به یک‌باره و پیش از حوزه‌های دیگر تعطیل شد. پلاتو و سالن‌های نمایش بسته شدند، سینماها تعطیل و نمایشگاه‌ها به حالت تعلیق درآمدند؛ جلسات نقد و بررسی شعر و کتاب و داستان به زمانی نامعلوم موکول شد. خبری از اجراهای صحنه‌ای نبود. کارگاه و کلاس و کنسرت یکی پس از دیگری لغو شد. آنچه اولویت داشت ماندن در خانه و حفظ سلامتی خود، خانواده و جامعه بود. رسانه‌ها اما تنها صنف فرهنگی فعال و پای‌کار بودند که خود را نباختند و با تشریح شرایط، ابعاد این ویروس ناشناخته را برای مردم توضیح دادند. روایت‌های گوناگون، راهبردهای متفاوت، برخوردهای چندگانه و بلاتکلیفی مردم و مسئولان، کشور را در آستانه یک بحران تمام عیار قرار داد. ستاد ملی مبارزه با کرونا به ریاست رییس جمهور شکل گرفت و رهبر انقلاب نیز اختیار تام و تمام به آن تفویض کرد. وزارت بهداشت و درمان با تشویق و تقدیر رهبری، قوای خود را باز یافت و سکان‌دار تامین سلامت مردم شد. پرستاران و کادر درمان با لباس سفید و ماسک رنگی، در میانه میدان کرونا رقصیدند و به جامعه انرژی مثبت دادند. در استان ایلام که با تاخیر کرونایی شد، ستاد استانی به ریاست استاندار وقت شکل گرفت؛ ایوان اولین شهری بود که شیهه کرونا در آن شنیده شد و شیوع آن شدت گرفت. ستاد استانی خود را مقید به تصمیمات ستاد ملی می‌دانست و رسانه‌ها اجتهاد دیگری داشتند! هر کسی از ظن خود یار مردم شد و نسخه شفابخش خود را تجویز می‌کرد. صدای واحدی از فضای مجازی و رسانه‌ای استان به گوش نمی‌رسید. روایت رسمی ستاد با روایت رسانه‌ها متفاوت بود. یکی بر نعل و دیگری بر میخ! یکی بر تعطیلی مطلق و دیگری بر تامین معیشت تاکید می‌کرد. رییس جمهور اما راهبرد کلی را تامین سه‌گانه سلامت، معیشت و امنیت اعلام کرد تا این پیام را به همه کنش‌گران و دغدغه‌مندان مخابره کند که کرونا تک وجهی و تک‌بعدی نیست و تامین توامان سلامت، معیشت و امنیت راهبرد اصلی ستاد ملی است.
جلسه فوق‌العاده ۴ فروردین ۱۳۹۹ ستاد استانی مصوبه‌ای به غایت راهبردی و حکیمانه داشت؛ ‌و آن تشکیل کارگروه رسانه‌ای کرونا و سپردن مسئولیت و دبیری آن به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان دبیر شورای اطلاع‌رسانی دولت بود؛ کارگروهی که توانست متناظر با ستاد خبری ستاد ملی و با مشارکت قاطبه رسانه‌های استان و مدیران مسئولیت‌‌مدار،  فضای شکننده آن‌روزها را به فضایی همدلانه تبدیل و خلاء پاسخ‌گویی به‌هنگام را جبران کند. پس از آن "پویش اهالی فرهنگ، هنر و رسانه" نقش اساسی خود را در ایجاد نشاط، همراه با هشدارهای فرهنگی و هنری، ایفا کرد و هر حوزه راه خود را برای دوام و بقا و ایفای وظیفه تاریخی در عصر حاکمیت کرونا، پیدا کرد. محافل مجازی شعر و ادب، نمایش‌های طنز و جدی خانگی، جشنواره مجازی موسیقی، نمایشگاه‌های مجازی هنرهای تجسمی، جشنواره شعر منال و ویدئوی شعرخوانی کودکان، جشنواره فصلی مطبوعات، اکران فیلم‌ها و اجرای کنسرت‌های آنلاین، توزیع حداکثری کتاب‌های اهدایی، هفته کتاب،خلات ادبی و جایزه کتاب ایلام، جشنواره موسیقی هزار آوا، عکس چیت‌جا و ده‌ها برنامه ریز و درشت دیگر در فضای مجازی شکل گرفت و نیاز فرهنگی مردم را تامین کرد. در سالی که گذشت اگر چه عزیزانی چون استاد علی‌ باسره، علی‌احسان پورمند، حشمت منصوری جمشیدی، پژمان مهدوی‌فر و... را از دست دادیم، اما فرهنگ، هنر و رسانه استان ایلام در مقابل کرونا کرنش نکرد و همچنان باانگیزه و پرتوان راه روشن خود را دنبال می‌کند و "فرهنگ در ایلام تعطیل نیست."
جا دارد در آستانه بهار ۱۴۰۰ و عید نوروز باستانی، ضمن قدردانی و سپاس‌گزاری از تلاش طاقت‌فرسای اهالی فرهنگ، هنر و رسانه که سفیران راستین سلامت و حاملان همیشگی نشاط و امید بودند، بهروزی، توفیق و شادکامی را در سال جدید آرزو کنم.
امید که سال نو بر همه عزیزان مبارک و حال نو قرین لحظه لحظه زندگی‌تان باد.
با احترام
🔸عمران خودآموز
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام
۳۰ اسفند ۱۳۹۹ ۱۳:۱۵
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید