اخبار

واکنش اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به مباحث مربوط به خانه مطبوعات و رسانه های استان ایلام

واکنش اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به مباحث مربوط به خانه مطبوعات و رسانه های استان ایلام
اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام به مباحث مربوط به اساسنامه خانه مطبوعات و رسانه های استان و حواشی سومین جشنواره فصلی مطبوعات واکنش نشان داد.به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام و به نقل از گروه فرهنگ و رسانه این اداره کل، توضیحات زیر برای آگاهی افکار عمومی و اطلاع اصحاب رسانه استان منتشر شده است.

۱. خانه مطبوعات و رسانه‌های استان ایلام که اختصاراً "خانه" نامیده می‌شود به عنوان موسسه‌ای فرهنگی، صنفی،غیردولتی و غیرتجاری و مستقل از میان دست‌اندرکاران مطبوعات و رسانه‌های استانی دارای مجوز فعالیت از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نمایندگان نشریات سراسری، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری تشکیل شده است تا با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و به موجب اساسنامه اهداف خود را دنبال نماید. از این رو، خانه مطبوعات استان ایلام بر اساس قانون تشکیل شده و با چهار رکن اساسی مجمع عمومی، هیات مدیره، مدیر خانه مطبوعات و بازرسان در حال فعالیت است؛ لیکن آنچه برای تعدادی از اعضای مجمع عمومی و هیئت مدیره خانه ابهام و دغدغه ایجاد کرده است، انقضای فرصت زمانی مربوط به ماده ۳۳ اساسنامه و تبصره ذیل آن است که باتوجه به تصریح اساسنامه، مبنی بر نقش میانجیگری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، این موضوع در دستور کار  گروه فرهنگ و رسانه اداره کل قرار گرفته است و با هماهنگی معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت متبوع و خانه مطبوعات و رسانه‌های کشور، روند ثبث تغییرات انجام خواهد شد. بی‌گمان، خانه مطبوعات و رسانه‌های استان ایلام به عنوان تنها موسسه رسمی و معتبر صنفی که برخاسته از رای اصحاب فرهیخته رسانه است، همواره مورد حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهد بود و نواقص جزئی که با تعامل و پیگیری اداری قابل رفع است، ماهیت حقوقی و تشکیلاتی خانه را مخدوش نمی‌‌کند.

۲. مطابق ماده ۲ فصل دوم اساسنامه، خانه مطبوعات وظایفی از جمله برگزاری جشنواره‌ها و جذب حمایت‌های مالی و تسهیلات دولتی را بر عهده دارد که برگزاری سومین جشنواره فصلی مطبوعات با حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و براساس شیوه‌نامه برگزاری جشنواره‌های مطبوعاتی، توسط خانه مطبوعات استان ایلام برگزار شده و داوری آثار نیز توسط سه نفر از متخصصان رشته ارتباطات انجام گرفته است. منابع مالی جشنواره نیز بنا به گزارش رییس محترم خانه از محل حمایت‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و مشارکت هلدینگ خلیج فارس(در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی) تامین شده است که گزارش جزئیات آن در گروه مجازی خانه به اطلاع مجمع عمومی رسیده و بازرسان خانه، مجاز به بررسی اسناد هزینه آن هستند. از این رو، جشنواره فصلی مطبوعات به عنوان یک رویداد ارزشمند مطابق ضوابط قانونی برگزار شده و نظر اجماعی داوران محترم ملاک ارزیابی آثار و گزینش برگزیدگان بوده است که بیانیه هیئت محترم داوران موید این واقعیت است.
بنابراین، خانه مطبوعات و رسانه‌های استان ایلام با استفاده از ظرفیت بی‌بدیل اعضای فرهیخته آن و سازوکارهای تعبیه شده در اساسنامه، می‌تواند با همگرایی و هم‌افزایی و بدون دخالت این اداره کل، مسائل مبتلابه خود را رفع و رجوع نماید و در مسیر انجام وظایف و رسیدن به اهداف خود موفق باشد.

۲۹ بهمن ۱۳۹۹ ۲۲:۰۳
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید