اخبار

جذابیت های فضای مجازی مانع از رفاقت مردم با کتاب شده است

جذابیت های فضای مجازی مانع از رفاقت مردم با کتاب شده است
علیرضا غلامی شاعر و طنزپرداز ایلامی گفت: فرهنگ کتاب و کتابخوانی باید از سن دبستان در شهروندان نهادینه شود.
 
به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، شاعر و طنزپرداز ایلامی با اشاره به اینکه مردم با کتاب رفاقتی ندارند چون کتاب خواندن سختی های خودش را دارد، اظهار کرد: البته این سختی ها برای کسانی که با کتاب رفاقت دیرینه دارند، بسیار شیرین است، یکی از این سختی ها دل کندن از رسانه‌های پر زرق و برق دیگری است که امروزه با اینکه اطلاعات درستی به مخاطب نمی‌دهند، جذاب تر از کتاب هستند. 
علیرضا غلامی افزود: مطالعات مجازی چنانچه از منبع درستی نقل قول شده باشد نه تنها بد نیست بلکه بخاطر دسترسی آسان‌تر خیلی هم خوب است اما یکی از راه‌های علاقه‌مند کردن مردم به کتاب این است که از سن دبستان این فرهنگ در شهروندان نهادینه شود که متاسفانه در حال حاضر سیستم آموزش و پرورش تنها و تنها تاکید فراوانی بر مطالب درسی دانش‌آموزان دارد.
وی در خصوص تشخیص کتاب خوب از بد خاطرنشان کرد: کتاب‌های خوب در هر حوزه‌ای متفاوت هستند به عنوان مثال کتاب‌هایی که در حوزه علوم انسانی ارائه می‌شوند چنانچه بصورت قاطع مطلبی را به خواننده تحمیل نکند و یا باعث گمراهی خواننده نشود، می‌توان پی برد که نویسنده به درک خوانندگانش احترام گذاشته است و این یکی از مولفه‌های کتاب‌های خوب است.
این طنزپرداز ادامه داد: همچنین کتاب‌هایی که از سوی مولفان شناخته شده‌ای‌ که در گذشته کارنامه درخشانی داشتند منتشر و یا معرفی شده باشند، یکی دیگر از راه‌های شناخت کتاب خوب است.
وی اضافه کرد: بابت معرفی کتاب باید به علاقه، حوزه فعالیت و دغدغه‌های کسی که به وی کتاب معرفی می‌‌کنیم توجه کنیم، بنابراین برای همه افراد جامعه نمی‌توان یک کتاب یا کتاب‌های مشخصی را معرفی کرد مگر اینکه آن کتاب جنبه‌ عمومی مطالبش گسترده باشد و برای عامه مردم مناسب باشد. 
غلامی در پایان در پاسخ به سوال خبرنگار ما که چه کتابی پیشنهاد می دهید مخاطبان ما بخوانند؛ گفت: 
با توجه به علاقه‌ای که به ادبیات طنز دارم کتاب بیشعوری را با توجه به اینکه زبان طنز و شیرینی دارد معرفی می کنم و فکر می کنم این کتاب می‌تواند برای عموم مناسب باشد و آنها را به تفکر بیشتر در مورد رفتار خود و دیگران وادار کند.
۲۶ آبان ۱۳۹۹ ۱۱:۵۵
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید