اخبار

پیگیری مطالبات فرهنگی و هنری استان در دیدار با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

پیگیری مطالبات فرهنگی و هنری استان در دیدار با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی
دیدار نمایندگان استان با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با همراهی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام صورت گرفت.
در آغاز این دیدار، خودآموز؛ مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با تشکر از توجه و اهتمام نمایندگان به حوزه فرهنگ و هنر، از نگاه فراگیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به استان‌های کم‌برخوردار از جمله ایلام تقدیر کرد.

وی با اشاره به سفر برنامه‌ای وزیر فرهنگ به استان در سال ۱۳۹۷ و امضای تفاهم‌نامه مشترک با استاندار ایلام، تحقق کامل تعهدات ملی و استانی را خواستار شد.

خودآموز، با بیان دستاوردهای سفر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به استان ایلام از جمله: حمایت از ساخت پردیس سینمایی امید، تجهیز و راه‌اندازی سینما کلهر ایوان و سینما سراب آبدانان، حمایت از ایجاد و راه اندازی تماشاخانه تئاتر استاد باسره، تاسیس هنرستان هنرهای زیبا، حمایت از هنرمندان نیازمند، افزایش چشم‌گیر بیمه‌شدگان و خدمات‌بگیران صندوق اعتباری هنر، کمک به  موسسات فرهنگی، هنری و قرآنی، سوق دادن جشنواره‌های ملی به سمت استان و...بر ادامه این حمایت‌ها برای رفع خلاء‌ها و جبران کمبودهای حوزه فرهنگ و هنر در استان تاکید کرد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه  به دیدار اخیر استاندار با وزیر فرهنگ اشاره کرد و توافقات مشترک برای تخصیص اعتبار به تالار مرکزی ایلام از محل منابع شورای توسعه و امنیت پایدار استان‌های مرزی کشور و همچنین تجهیز سالن مجتمع‌های فرهنگی و هنری شهرستان‌ها را یادآور شد.

بحث آسیب‌های اجتماعی و ضرورت حمایت‌ از اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری با رویکرد ایجاد نشاط و امید به ویژه در مناطق حاشیه‌ای و کم‌برخوردار از جمله شهرستان تازه تاسیس هلیلان، از مباحث دیگری بود که  توسط خودآموز مطرح شد‌.

سپس دکتر سارا فلاحی نماینده‌ مردم حوزه شمالی استان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه فرهنگ زیرساخت توسعه است گفت: رویکرد من به مسائل، فرهنگی است؛ اگرچه فرهنگ مهجور است و یکی از نشانه‌های آن، عدم اقبال نمایندگان برای عضویت در کمیسیون فرهنگی به نسبت سایر کمیسیون‌ها است.

دکتر فلاحی، زیرساخت‌های فرهنگی را متناسب با شان مردم متمدن ایلام که همواره همراه نظام بوده‌اند، ندانست و خواستار تحول اساسی در این زمینه شد.

نماینده مردم حوزه شمالی استان در مجلس شورای اسلامی، به زیرساخت مقاوم برخی از آسیب‌های اجتماعی در استان اشاره کرد و خواستار تقویت فعالیت‌های فرهنگی برای تضعیف و کنترل آسیب‌های اولویت‌دار استان شد.

فلاحی در پایان سخنانش از زودبازده بودن اقدامات و خدمات فرهنگی در ایلام اشاره کرد و گفت: هر گاه به مردم این استان خدمتی ارایه می‌شود، روحیه قدرشناسی آنان مضاعف می‌شود؛ از این رو، توسعه زیرساخت‌ها و رفع فقر امکانات فرهنگی و حتی ورزشی در ایلام ضرورت تام دارد.

نماینده ایلام از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای سفر دوباره به استان جهت بررسی کمبودهای حوزه فرهنگ و هنر دعوت کرد.
  سپس علی اکبر بسطامی نماینده مردم استان ایلام در مجلس شورای اسلامی خواستار توجه جدی به زیرساخت های فرهنگی-هنری و معیشت اهالی فرهنگ و رسانه شد.

 نماینده استان خواستار توجه به زیرساخت های فرهنگی خصوصا ساخت تالار مرکزی ایلام، مجتمع های فرهنگی شهرستانهای دهلران، چرداول و دره شهر  و تخصیص اعتبارات ویژه جهت اجرای برنامه های فرهنگی و هنری در استان ایلام شد.

توجه ویژه به بحث معیشت خبرنگاران و اهالی رسانه و خصوصا تخصیص اعتبار لازم جهت یارانه نشریات و سایت های خبری از دیگر مواردی بود که از سوی بسطامی مطرح و  مقرر شد با مساعدت وزیر و پیگیری مدیرکل ایلام عملیاتی شود.

در این نشست علی اکبر بسطامی خواستار فراهم نمودن زیرساخت های شهرستان تازه تاسیس هلیلان، حمایت از نویسندگان، مولفان و مترجمان، برخورداری بیمه شدگان اهالی رسانه استان در صندوق اعتباری هنر از حق بیمه مشاغل سخت و زیان آور شد.

توجه خاص به تبادلات فرهنگی بین ایران و عراق و تقویت دیپلماسی فرهنگی خصوصا در حوزه اربعین از طریق ایجاد دبیرخانه فرهنگی، هنری و رسانه ای اربعین در استان از دیگر موارد مهمی بود از سوی نماینده مردم استان ایلام مطرح شد.

در پایان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با ابراز خوشحالی از دغدغه فرهنگی نمایندگان استان ایلام، رویکرد وزارت‌خانه متبوع را در دوره اخیر، تمرکز زدایی و توجه به مناطق کم‌برخوردار برشمرد.

دکتر سیدعباس صالحی، با اشاره به سفر برنامه‌ای خود به استان ایلام در سال ۱۳۹۷ و امضای تفاهم‌نامه مشترک با استاندار ایلام، آن را چراغ راه وزارت‌خانه و استان برای توسعه فرهنگی ایلام دانست و بر اجرای تعهدات مربوطه تاکید کرد.

صالحی با تقدیر از تلاش و پیگیری جدی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و مجموعه همکاران استان، از اهتمام نمایندگان محترم مجلس برای کمک به حوزه فرهنگ و هنر قدردانی و ابراز امیدواری کرد  با همیاری نمایندگان، مساعدت های استاندار و پیگیری های مدیرکل استان شاهد اجرایی شدن بخش زیادی از موارد مطرح شده باشیم.

 گفتنی است در این دیدار، کاراندیش مروستی، معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزیر، حجت‌الاسلام ملکی، مدیر کل امور مجلس وزارت و امیدی، معاون توسعه مدیریت و منابع اداره کل استان حضور داشتند.

۳ تیر ۱۳۹۹ ۰۷:۵۳
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید