اخبار

گفتگوی کارگروه مجازی ستاد مبارزه با کرونا با استاندار ایلام

گفتگوی کارگروه مجازی ستاد مبارزه با کرونا با استاندار ایلام
بعد از تشکیل پویش اهالی فرهنگ، هنر و رسانه، جو عمومی استان آرام شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، صبح شنبه سیزدهم اردیبهشت ماه، کارگروه رسانه ای و مجازی مبارزه با کرونا به دبیری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام تشکیل شد تا خبرنگاران و اصحاب رسانه سوالات خود را با استاندار ایلام مطرح کنند.

استاندار ایلام در پاسخ به سوال خبرنگار روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام اظهار کرد: بعد از تشکیل پویش اهالی فرهنگ، هنر و رسانه، جو عمومی استان آرام شد و خوشبختانه همدلی خوبی در میان اهالی فرهنگ شکل گرفت، همچنین برنامه ریزی ها با همکاری اصحاب رسانه در کارگروه فضای مجازی ستاد مبارزه با کرونا به شکل بهتری در حال انجام است، از همه این عزیزان که در جهت هم افزایی، پیشبرد کارها و تلطیف جو روانی حاکم بر استان موثر بودند، تشکر می کنم.

قاسم سلیمانی دشتکی در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت مرز مهران، اظهار کرد: مرز مهران از ابتدای شیوع کرونا از طرف دولت ایران بسته نشد هر چند موافق بودیم در مرز برای زوار بدلیل تجمع زیاد محدودیت ایجاد شود اما برای تجارت موافق تعطیلی نبودیم.

استاندار ایلام تاکید کرد: به همین دلیل از رییس جمهوری درخواست کردم به وزرای امور خارجه و اقتصاد و دارایی دستور دهد رایزنی های لازم برای بازگشایی هرچه سریعتر مرز را با طرف های عراقی انجام دهند.

میزان بهبود یافتگان بیماری کرونا در این استان حدود ۷۰ درصد مبتلایان است که از میانگین کشوری بیشتر است.

وی افزود: میزان ابتلای بیماران به کرونا در استان ایلام نسبت به میانگین کشور نزدیک است اما از لحاظ تعدا مرگ و میر و درصد بهبودی در مقایسه با میانگین کشوری وضعیت بهتری دارد و این یک شاخص مثبت برای استان است.

استاندار ایلام در خصوص افزایش روزانه آمار مبتلایان به کرونا اظهار کرد: به علت افزایش میزان تست ها و غربالگری ها و نیز دقت بالای تست ها هر روز آمار کرونا بیشتر می شود در حالی که سابقا مردم بر اساس وضعیت جسمانی خود به مراکز بهداشت برای تست و غربالگری مراجعه می کردند اما اکنون باتوجه به ثبت نام ۹۷ درصدی جامعه در سامانه غربالگری سلامت، دانشگاه علوم پزشکی به طور مرتب وضعیت سلامت مردم را پایش و تست می کند.

سلیمانی دشتکی گفت: آزمایش روزانه آمار مبتلایان و گسترش میزان تست و غربالگری از مردم بیانگر شناسایی و تسلط بیشتر مسوولان دانشگاه علوم پزشکی به وضعیت سلامت مردم و تسریع در شناسایی زودتر مبتلایان است و نکته حائز اهمیت دیگر اینکه یکی از مهمترین دغدغه ها و تلاش های مسوولان استان به ویژه دانشگاه علوم پزشکی مدیریت فوتی ها و کاهش میزان مرگ و میر مبتلایان بوده که تحقق این هدف رضایت بخش است.

وی گفت: ۱۲۶ شهرستان کشور به علت نداشتن ۲ هفته مرگ و میر ناشی از کرونا وضعیت سفید دارند و در برخی نقاط استان ایلام هم این شاخص ثبت شده اما دانشگاه علوم پزشکی در حال تدوین شاخص های دیگری افزون بر شاخص نبود مرگ و میر است تا وضعیت کرونا در استان ایلام علمی تر سنجیده و بررسی شود.

سلیمانی دشتکی ادامه داد: هدف تمام اعضای ستاد اعم از استاندار و دستگاه قضا، نهادهای نظامی و نماینده ولی فقیه در استان مهار کروناست و انسجام و اتحاد بین مسوولان استان ایلام و اعضای ستاد کرونا در بین تمام استان های کشور کم نظیر است.

مقابله با کرونا نرم‌افزاری‌تر می‌شود

وی تاکید کرد: سوق دادن برنامه‌های اجرایی و عملیاتی ستاد کرونا از مدیریت سخت افزاری برای مهار کرونا، حرکت به سمت نرم افزاری است که در مدریت سخت افزاری مواردی چون لزوم رعایت فاصله اجتماعی، منع مسافرت های نووزی و جلوگیری از ورود مسافران غیر مقیم به دخل استان، تعریف سامانه غربالگری سلامت، قرنطینه تعطیلی بازار و اصناف مختلف بود که انجام شد.

وی در مورد مدیریت نرم افزازی کرونا هم توضیح داد: فاصله گذاری هوشمند جایگزین فاصله گذاری اجتماعی شده است و در قالب این طرح جدید همه مردم ضمن ثبت نام در سامانه غربالگری سلامت، با رعایت تمام پروتکل های بهداشتی و محدود کردن حضور در اماکن عمومی در مهار کرونا مشارکت کنند و بازگشایی صنوف نیز منوط به ثبت نام آنها در سامانه سلامت و دریافت کارت سلامت از طرف دانشگاه علوم پزشکی و رعایت موازین بهداشتی است.

استاندار ایلام اضافه کرد: تمام دستورات و مصوبه های تایید شده در ستاد استانی کرونا بلافاصله برای اجرا به تمام شهرستان های تابعه استان ابلاغ می شود و همه فرمانداری ها، دستگاه های اداری و مردم ملزم به رعایت این مصوبه ها به منظور مهار کرونا هستند.

وی گفت: بازگشایی مدارس، مهدهای کودک، اماکن مذهبی، بقاع متبرکه، برگزاری نمازهای جمعه و جماعت هنوز از سوی ستاد ملی کرونا تصمیم گیری نشده و در صورت اعلام تایید وزارت بهداشت و رعایت پروتکلهای بهداشتی این اماکن بازگشایی می شود و در این خصوص هنوز هیج ابلاغی از سوی ستاد ملی کرونا به استان ها ارائه نشده است.

حدود ۱۴ میلیارد تومان توسط خیرین و دستگاهای اداری کمک جمع آوری شد

سلیمانی دشتکی ادامه داد: اعتبارات مورد نیاز مبارزه با کرونا، امکانات و اقلام ضروری بهداشتی در سریع ترین زمان ممکن تامین شد و کارگاه های تولیدی استان یکی پس از دیگری شروع به تولید اقلام بهداشتی مورد نیاز از جمله ماسک، پد الکلی، الکل، محلو های ضدعفونی کننده و دستکش و توزیع در بین مصرف کنندگان کردند و حتی در بعضی اقلام میزان تولید بیشتر از نیاز استان بود.

وی افزود: دولت هم کمک های اعتباری متعددی به دانشگاه علوم پزشکی ایلام داشت و در کنار دولت کمک های خیرین و دستگاه های مختلف اداری هم قابل توجه و بالا بود به گونه ای که  حدود ۱۴ میلیارد تومان توسط خیرین و دستگاهای اداری کمک جمع آوری شد.

کمک‌های دولت به آسیب‌دیدگاه از کرونا

وی تصریح کرد: دولت به مشاغل آسیب دیده از کرونا کمک های متعددی کرده که به عنوان مثال به برخی از صاحبان مشاغل آسیب دیده از کرونا ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان ماهانه کمک می کند و  به سرپرستان خانوارهای یارانه بگیر که در بحران کرونا دچار مشکل شدند در قالب پرداخت تسهیلات ارزان قیمت یا قرض الحسنه وام یک یا دومیلیون تومان پرداخت کرده و همچنین مبلغ ۱۲ تا ۱۶ میلیون تومان به کارگاه های تولیدی که نیروهای خود را حفظ کردند، پرداخت شد.

استاندار ایلام با بیان اینکه همه کمک ها در یک سامانه مربوط به این موضوع ثبت می شود، یادآور شد: سمن ها، نهادهای مردمی، خیرین، اتاق بازگانی و بنیاد مستضعفان کمک های زیادی کردند که این کمک ها در قالب پویش های مختلف از جمله رزمایش کمک مومنانه و پویش امید و همدلی بین جامعه هدف توزیع می شود.

وی با اشاره به اینکه مدیریت کرونا از اهمیت و اولویت اصلی برخودار است، اظهار کرد: باید با مهار کرونا به وضعیت پسا کرونا برسیم و تا زمان رسیدن به این افق، حمایت ها و پویش ها از آسیب دیدگان و اقشار ضعیف جامعه که با کاهش یا قطع درآمد مواجه شده اند به قوت خود ادامه دارد.

وی تاکید کرد: در مقطع کنونی حمایت از کسانی که در بحران کرونا شغل خود را از دست داده اند یا با مشکل درآمدی مواجه شده اند مد نظر است و با پایان یافتن کرونا، بررسی علمی و دقیق از لطمه ها و خسارت های وارده به اصناف و کارگاه ها و کارخانه های تولیدی مورد بررسی قرار می گیرد هرچند تمام تلاش ها بر این بوده است که کارگاه های تولیدی تعطیل و کارگران این تولیدی ها اخراج نشوند.

بازار زیر ذره‌بین تنظیم

سلیمانی دشتکی در مورد تنظیم بازار اقلام پرمصرف هم گفت: برای تنطیم باراز مصرف، نظارت بر توزیع و قیمت اقلام موجود در بازار توسط گشت های مشترک متشکل ازاصناف ، صنعت معدن تجارت و تعزیرات حکومتی به طور مرتب انجام می شود.

وی افزود: اقلامی خوراکی ضروری چون شکر، برنج و گوشت قرمز در بازار در حال توزیع است و در حال حاضر موجودی انبار شکر استان چهار هزار تن است که امروز ۳۶۰ تن آن در بازار تزریق شده و ۲ هزار تن برنج نیز در انبار موجود است و ۳۳۰ تن آن امروز و ۴۵۰ تن آن هم فردا توزیع می شود و ۱۷۰ تن دیگر هم طی روزهای آتی از سوی بنیاد برکت به صورت رایگان بین نیازمندان و اقشار ضعیف جامعه توزیع خواهد شد.

مشکل اینترنت مناطق روستایی حل می‌شود؟

استاندار ایلام گفت: دسترسی به اینترنت و شبکه های دیجیتال به منظور بهرمندی دانش آموزان به برنامه های آموزشی اینترنتی یا دیجیتالی در برخی نقاط استان ایلام وجود ندارد که مقرر شد شرکت مخابرات و زیرساخت مشکلات اینترنتی را تا حد امکان رفع نقص کنند.

وی در مورد پوشش شبکه های دیجیتالی هم توضیح داد: ۹۰ درصد استان از لحاظ جمعیتی و ۶۰ درصد از لحاظ پراکنش تحت پوشش ایستگاه های صدا و سیما هستند و با توجه به نشست انجام‌ گرفته با مسوولان این مرکز مقرر شد از محل اعتبارات استانی حدود پنج میلیارد تومان در اختیار صدا و سیما قرار بگیرد تا مشکلات شبکه های دیجیتال استان تا پایان سال جاری مرتفع شود.

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۳:۲۳
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید