اخبار

نخستین اکسپوى هنرى استان برگزار می شود

نخستین اکسپوى هنرى استان برگزار می شود
در گفتگویی با مهدی صندوق آبادی رییس انجمن هنرهای تجسمی استان ایلام، برنامه های این انجمن در ماه های باقی مانده سال تشریح شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، مهدی صندوق آبادی بیان کرد: انجمن هنرهاى تجسمى شامل ده رشته مختلف هنرى است، بدیهی است که به فراخور حضور هنرمندان رشته هاى گوناگون، شاهد برنامه هاى متنوع در همه ى این رشته ها باشیم و تلاش ما در این مدت حمایت و پوشش همه این رشته ها بوده است.

رییس انجمن هنرهای تجسمی استان ایلام در خصوص زیرساخت های فرهنگی و اعتبارات در سال جاری اظهار کرد: مشکلات زیرساختی هرچند با ساخت نگارخانه استاد صندوق آبادی تعدیل شده است اما با این اوصاف تا رسیدن به توسعه در این زمینه فاصله بسیاری وجود دارد، کمبود بودجه در همه بخش های فرهنگی رخ می نماید و بدهکار بودن این انجمن به سبب برگزارى و میزبانى رویداد بزرگى چون بیست و ششمین جشنواره ملى تجسمى جوانان ایران نمونه ای از این وضعیت نه چندان مطلوب است.

وی در خصوص فعالیت ها و برنامه های پیش روی انجمن هنرهای تجسمی تبیین کرد: برنامه هاى سه ماه پایانى سال در انجمن هنرهای تجسمى در سایه همراهى و دستگیرى مجموعه مدیریتى اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان انجام خواهد گرفت، در وهله اول فراخوان و تشکیل بانک جامع اطلاعاتى هنرمندان تجسمى استان و صدور کارت عضویت با سه عنوان(رسمى-افتخارى-هنرجو) به زودی منتشر می شود و برخلاف گذشته دارای مزیت هاى خاصى خواهد بود.

وی ادامه داد: برگزارى چند نمایشگاه مختلف از جمله نمایشگاه تصویرگران انجمن تجسمى و برگزارى ورکشاپ طبیعت و اردوى تفریحى و هنرى با مشارکت انجمن هاى خوشنویسی، موسیقی و تجسمى استان در راستاى تعامل با انجمن ها از دیگر برنامه های پیش رو خواهد بود.

صندوق آبادی افزود: برگزارى نخستین اکسپوى هنرى استان، نمایشگاه و فروش آثار هنرى تمامى رشته هاى تجسمى با انتشار فراخوان شرکت، تعیین و تشکیل هیئت ژورى جهت انتخاب اولیه آثار و در ادامه قیمت گذارى آثار پذیرفته شده در اسفندماه صورت می گیرد.

صندوق آبادی با اشاره به اینکه روند اقتصادى فعلى فعالیت انجمن هاى هنرى را با چالش بزرگى روبرو می کند، افزود: در تلاش هستیم تا با جذب بخش خصوصی و  اسپانسر این مشکلات را رفع کنیم، هرچند که حمایت بخش خصوصی از هنر به سختى انجام مى پذیرید و از سوی دیگر بدون حمایت هاى وزارت ارشاد به عنوان متولى اصلى هنر برگزارى رویدادهاى هنرى امکان پذیر نیست.

رییس انجمن هنرهای تجسمی استان ایلام درباره سلسله برنامه های شکوه تماشا که به تجلیل از نخبگان و پیشکسوتان هنری می پردازد، گفت: اوایل سال جارى بود که طرح برگزارى سلسله برنامه های  «شکوه تماشا» با هدف تجلیل و تکریم از هنرمندان را ارائه دادیم که خوشبختانه با حمایت هاى اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامى استان روبه رو شد و توانستیم دو برنامه باشکوه از این سلسله برنامه ها را به تماشا بنشینیم.

وی افزود: در صورت فراهم بودن شرایط اقتصادى امیدواریم این برنامه باشکوه همچنان به تکریم از هنرمندان شاخص روند خود را ادامه دهد، در واقع تجلیل و تکریم شایسته از کارنامه یک هنرمند مستلزم وجود یک تیم اجرایى خوب و همچنین بودجه اى تعریف شده است، چرا که شخص هنرمند حاصل زحمات چندین ساله خود را در قالب یک برنامه دو ساعته باید به بهترین شکل و بهترین بازخورد ببیند.

وی ادامه داد: هرچند ارگان های دیگر در قالبى کوچک تر چنین برنامه هایی را برگزار کرده اند اما سیاست انجمن هنرهاى تجسمى و در رأس آن اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامى استان تکریم هنرمند به شکلى است که شایسته جایگاه آن هنرمند باشد و تا زمانی که بودجه کافی تامین شود این سلسه از برنامه ها ادامه پیدا خواهد کرد.

وی در پاسخ به این سوال که در جهت پیشرفت در مقوله آموزش چه رویکردهایی دارید؟ بیان کرد: کلاس هاى انجمن هنرهاى تجسمى در رشته هاى مختلف هنرى و با استفاده از اساتید مجرب در حال برگزارى است، چالش بزرگ ما در این مقوله کمبود فضا و امکانات است به گونه ای که در حال حاضر به علت کمبود امکانات اولیه از جمله رایانه از برگزارى کلاس هاى گرافیک و نرم افزار و... معذوریم، همچنین عدم برگزاری کارگاه هایی چون مجسمه سازى در انجمن هنرهاى تجسمى استان نیز به دلیل نبود امکانات جای تعجب دارد.

این هنرمند در ادامه تاکید کرد: تردیدى نیست که برخى از رشته هاى تجسمى در استان از لحاظ کیفى از کشور و حتى استان هاى همجوار جا مانده اند، هرچند که در چند رشته می توانیم ادعا کنیم که نخبگانی در سطح کشور داریم.

۲۲ دی ۱۳۹۸ ۱۰:۴۷
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید