اخبار

جایزه‌ی کتاب سال استان ایلام، در مسیر بالندگی

جایزه‌ی کتاب سال استان ایلام، در مسیر بالندگی
نهال جایزه‌ی ادبی کتاب سال استان ایلام وارد چهارمین سال تولدش شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، عمران خودآموز، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام با ارسال یادداشتی، پیرامون مسائل کتاب در استان و جایزه کتاب سال ایلام که به تازگی سومین دوره آن را پشت سر گذاشتیم، از امید به بالندگی هر چه بیشتر نهال کتاب و کتابخوانی در استان ایلام گفته است.

متن این یادداشت به شرح زیر است:

نهال جایزه‌ی ادبی کتاب سال استان ایلام وارد چهارمین سال تولدش شد. نهالی که هنوز در ابتدای راه بالندگی و رشد قرار دارد و می بایست برای رونق و رشد و حرکتش همه با هم تلاش کنیم.

تلاش های شبانه روزی مجریان این جایزه، برگزاری جلسات متعدد،برنامه ریزی، هماهنگی های مختلف و ده ها تلاش کوچک و بزرگ، با برپایی آیین اختتامیه‌ی سومین دوره جایزه‌ی کتاب سال استان به ثمر رسید.

برگزیده ها و تقدیری ها جوایز و سپاس نامه ها و تندیس های شان را در مراسمی باشکوه دریافت کردند تا تمام عوامل اجرایی این جایزه نفسی راحت بکشند و با انگیزه های وافر برای دوره‌ی چهارم خود را آماده کنند.

کتاب سال استان ایلام، یک جریان مبارک،هدف مند و مهم است که در آن اتفاق ها و اندیشه های فراوانی پنهان است.از اهداف و اندیشه های آن بسیار گفته و منتشر شده، اما این نکته ضروری است که برگزاری جوایز ادبی، آن هم از نوع کتاب سال، که اهمیت و اعتباری وافر دارد، تلاشی مانا برای همگرایی و همدلی میان ناشران و مؤلفان و سایر مخاطبان است که خوش بختانه برای رسیدن به این هدف عالی اقدامات خوبی انجام شد. رشد و بالندگی اندیشه‌ی مؤلفان، ارتقای کیفیت محتوایی آثار و تقویت احساس مسئولیت ناشران در قبال مخاطبان برای انتشار آثار اندیشه محور، از حداقل  دست آوردهای جایزه کتاب سال است.

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، یکی از مهم ترین رویکردهایش تلاش حداکثری برای جذب اهالی فرهنگ و قلم و رسانه و ادب و تمام حوزه های مرتبط به این دستگاه به عنوان متولی رسمی فرهنگ استان بوده که ضمن رعایت تمام ضوابط اداری، از هیچ کوششی برای تحقق برنامه ها و اهداف جامعه هدف کوتاهی نشود.

این اداره کل با رویکردی جوان گرایانه و بهره گیری از تجارب و خردجمعی و تلاش برای پویایی و نشاط عمومی فرهنگی در استان ایلام با بهره گیری از پتانسیل های موجود جهت ارتقای سطح فرهنگ عمومی برنامه ریزی می کند و یکی از برنامه هایی که بر برگزاری همیشگی و مداوم آن تاکید و توصیه دارد، جایزه‌ی کتاب سال استان است.

کتاب سال استان ایلام، هم اکنون در مسیری روان قرارگرفته و خوشبختانه گام های سه دوره برگزاری با استحکام و قدرت و برنامه ریزی حساب شده، برداشته است. با نگاهی تحلیلی و کارشناسی به کمیت و کیفیت محتوایی آثار و برگزاری برنامه و آیین اختتامیه، می توان به میزان اقبال عمومی و اعتبار و ارزش علمی و اجتماعی آن در طول این سه سال پی برد.

گفتنی است که ناشران و مؤلفان از شریف ترین و نجیب ترین مخاطبان و همکاران غیررسمی این اداره کل به شمار می روند که در سکوت قدسی و رازناک خود بنیادهای بالندگی را مدیریت و عملیاتی می کنند.

ناشران و مؤلفان خوراک اندیشه و مطالعه جامعه را تامین می کنند و در مسیر بالندگی فرهنگی و فکری آن قدم بر می دارند.

برگزاری جایزه‌ی کتاب سال بهانه ای برای تقدیر و تجلیل از صاحبان خرد و فکر و اندیشه است و تلاش خواهیم داشت تا در سال های آینده رویکردهایی تازه، خلاقانه و تاثیرگذار در اجرا، انجام و فرجام این جایزه‌ی معتبر داشته باشیم.

از تمام اهالی فکر و اندیشه و خرد و کتاب دعوت می کنم تا ضمن بررسی و تحلیل واقع بینانه و علمی و پرهیز از ورود به حواشی و معیارهای احساسی، بی طرفانه و مستقل نظرگاه ها و اندیشه های اصلاحی و انتقادی خود را برای اجرای مطلوب تر جایزه‌ی کتاب سال اعلام نمایند.

بار دیگر از تمام همکاران خوبم در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به ویژه معاونت امو فرهنگی و رسانه ای، مدیر مؤسسه فرهنگی هنری اقلیم هشت ایلام و همکاران ایشان، ناشران مؤلفان و اصحاب قلم و رسانه و تمام عزیزانی که برای پاگرفتن جایزه‌ی کتاب سال استان قدم هایی برداشته و نفس هایی گرم کشیده اند، تقدیر می کنم.

۱۵ دی ۱۳۹۸ ۰۹:۵۷
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید