اخبار

۱۷ مرداد، فرصتی برای بازخوانی رسالت خبرنگاران

۱۷ مرداد، فرصتی برای بازخوانی رسالت خبرنگاران
عمران خودآموز

روز خبرنگار علاوه بر تکریم خبرنگاران،فرصتی برای بازخوانیِ نقش و رسالت خطیر آنان است. بدیهی است که پیشرفت فناوری‌های نوین ارتباطی و تنوع گونه‌های رسانه‌‌ای، مسئولیت حرفه‌ای خبرنگاران را دست‌خوش تغییر کرده و نگاه مردم به رسانه‌ها نیز متفاوت‌تر از پیش شده است. اگر تلقی سنتی از رسانه‌ها، انتشار اخبار، اطلاعات و تحلیل‌های واقعی از رویدادها بود و آگاهی بخشی کارویژه اصلی مطبوعات به شمار می‌رفت، امروزه به دلیل بهره‌برداری‌های سودجویانه از رسانه‌ها، انتشار اخبارِ جهت‌دار و تحلیل‌های سوگیرانه که با هدف قلب واقعیت و انحراف افکار عمومی از مسیر آگاهی صورت می‌گیرد، بسیاری از رسانه‌ها را به ضد خود تبدیل کرده است؛ چه بسا رسانه‌ای که باید رسانا و خبرنگاری که باید پیامبرِ راستین آگاهی و دانایی باشد، در مسیر سلب آگاهی و نقض دانایی قلم بزند!

در این بین، پایبندی به اخلاق حرفه‌ای و منشور اخلاقی رسانه‌ها اهمیتی مضاعف می‌یابد و می‌تواند به احیای هویت اصیل رسانه‌ها و جایگاه ارزش‌مند خبرنگاران منجر شود؛ چرا که، کارکرد رسانه‌ها پیگیری نهضت شفافیت و پرده‌برداری از پستوهای نموری است که تاباندن نور آگاهی بر آن متضمن منفعت عمومی است.

بی‌گمان ۱۷ مرداد فرصتی برای بازیابی و بازخوانی این هویت اصیل و رسالت خطیر است که هر آن ممکن است در معرض تهدید قرار گیرد؛ تهدیدهایی از جوانب گوناگون که "سستی باور خبرنگار به مسئولیت حرفه‌ای خود" سرآغاز این سیر قهقرایی و افول جایگاه رفیع رسانه است.
روز خبرنگار بر صاحبان قلم و طلایه‌داران امید و آگاهی مبارک‌باد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام

۱۶ مرداد ۱۳۹۸ ۰۸:۴۵
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید