اخبار

سالروز آزادسازی مهران و میمک در تقویم رسمی کشور ثبت می شود

سالروز آزادسازی مهران و میمک در تقویم رسمی کشور ثبت می شود
اعضای شورای فرهنگ عمومی استان ایلام برای ثبت رویدادهای مهم دوران دفاع مقدس به بحث و تبادل نظر پرداختند.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام،سالن جلسات شهید رجایی استانداری ایلام، صبح امروز دوازدهم تیر ماه میزبان برگزاری هفتاد و ششمین جلسه شورای فرهنگ عمومی با حضور حجت الاسلام والمسلمین کریمی تبار نماینده ولی فقیه در استان، دکتر نوذری معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار ایلام و دیگر اعضا، به دبیری عمران خودآموز مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام برگزار شد.

عمران خودآموز در ابتدای این جلسه اظهار کرد: هفتاد و ششمین نشست شورای فرهنگ عمومی استان ایلام  امروز با دستورالعمل بحث و بررسی در خصوص درخواست ثبت دو مناسبت مهم دوران دفاع مقدس در تقویم ملی کشور یعنی آزادسازی مهران و میمک، بررسی و پیگیری دستورالعمل کارگروه رسیدگی به امور فرهنگی مناطق سیل زده کشور و برنامه های برزگداشت سالروز اولین نماز جمعه تهران است.

وی با اشاره به اینکه ثبت آزادسازی مهران در تقویم ملی بسیار ضروری است، گفت: ثبت عملیات آزادسازی مهران در تقویم رسمی کشور در سال‌های گذشته در شورای فرهنگ عمومی استان تصویب شده است و هم‌ اکنون نیز به‌ عنوان ضمیمه تقویم رسمی کشور وجود دارد اما باید تلاش کرد که یک روز با عنوان مهران در تقویم ملی به‌صورت رسمی ثبت گردد که در نهایت از طریق شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور پیگیری شود.

خودآموز، پیشنهاد کرد که یکی از اعضای فرهنگی شورا طرحی برای ثبت این مناسبت ها جهت ارائه به شورای فرهنگ عمومی کشور تدوین کند تا مراحل قانونی این طرح طی شود.

وی اضافه کرد: کارگروه رسیدگی به امور فرهنگی مناطق سیل زده کشور در ذیل کمیته اجتماعی و فرهنگی و مشارکت‌ها مردمی قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده تشکیل‌شده است و اهداف آن شناسایی و اولویت‌بندی نیازها و ضرورت‌های فرهنگی و معنوی جامعه سیل‌زده، ساماندهی فعالیت‌های فرهنگی و هنری سازمان و نهادهای مختلف و مردمی، تقویت انسجام و جلب مشارکت‌ها و هم‌افزایی دستگاه‌ها در مناطق سیل‌زده است.

 همچنین حجت الاسلام والمسلمین کریمی تبار بیان کرد: ثبت سالروز آزادسازی مهران و همچنین منطقه میمک در تقویم رسمی کشور، برای ثبت در تاریخ است تا نسل های بعدی این حماسه ها را بهتر بشناسند و مقاومت ها و جانفشانی های مردم استان ایلام از یادها فراموش نشود.

وی افزود: یکی از زیبایی‌های عملیات 19 دی این است که ارتش از عشایر امضا می‌گیرند که خود در برابر جانشان مسئول هستند و عشایر با خون خود این را امضا می‌کنند، 200 کیلومترمربع آزاد می‌شود که نقطه عطفی در تاریخ دفاع مقدس است، ارتش آن زمان روحیه پدافند هم نداشت و عشایر متولی یک عملیات آفندی می‌شوند و میمک آزاد می‌شود.

معاون سیاسی امنیتی استاندار ایلام نیز بیان کرد: مستندات ، مطالبات مردم و ..‌. به مقامات ارشد نیروهای مسلح اعلام شده تا بتوانیم در فرهنگ شورای عالی انقلاب روز دهم تیر و ۱۹ دی را در تقویم ملی ثبت کنیم.

محمد نوذری افزود: برای ثبت این روز به سخنان رهبر کبیر انقلاب در آزادسازی مهران هم اشاره شده است.

وی خاطرنشان کرد: نقش مظلومیت ایلام در دفاع مقدس باید پر رنگ تر شود و همه دستگاه های متولی پیگیر انتقال ارزش های آن به نسل آینده باشند.

۱۲ تیر ۱۳۹۸ ۱۴:۳۶
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید