اخبار

به تماشای شکوه آثار علایی نژاد

به تماشای شکوه آثار علایی نژاد
یادداشتی بر نخستین برنامه از سلسله برنامه “شـُکوه تَمـاشـا"، نمایشگاه یکصد اثر و آیین نکوداشت استاد مهدی علایی نژاد

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، شمس الدین مرادى خوشنویس برجسته ایلامی، یادداشتی در خصوص سلسله برنامه “شـُکوه تَمـاشـا"، نمایشگاه یکصد اثر و آیین نکوداشت استاد مهدی علایی نژاد منتشر کرد که در ادامه می آید:

 

«هنرمندان ممدوح و ستایش شده در بازه زمانی زندگی شان از خوش اقبال ها هستند و همیشه انگیزه ی بهترشدن دارند. مردمان از سراسر کشور پهناور شوروی برای دیدن تولستوی می آمدند و هرکس لباس او را لمس می کرد به خود می بالید یا تمام مردم کلمبیا مارکز را در زمان حیاتش می شناختند از یک پیرمرد کشاورز در دورافتاده ترین نقاط کشور تا یک دانشگاهی برایش ارج و قرب قائل بودند. اگر سخت نگیریم در سرزمین ما همواره همپای دیگر کشورها هنر خوراک روزانه روحشان به انواع شیوه ها بوده ،صدالبته نمی توان آن را به همگان تعمیم داد . به فراخور ادوار مختلف تاریخی هنرمندان ما یا شاهد بازاری بوده اند یا پرده نشین.

 شاه اسماعیل صفوی برای مصون ماندن از حمله دشمن به ایران بهزاد نقاش و میرعلی کاتب هروی را در غاری به دور از دسترس با امکانات عالی پنهان میکند که ایمن بمانند چرا که این دو نفر جزو میراث تاریخی ایران به شمار می رفتند.

امروزه نیز اهمیت دادن به هنرمند مؤلف و آثارش به اهتمام و میزان خردمندی شخص مسئول مربوطه بستگی دارد و  ارتباط مؤثر هنرمند و مسئول منتج به برآیندی درخشان خواهد شد .هنرمند گاهی ناگزیر است برای پیشبرد اهداف هنری اش این رابطه را حفظ کند و پیوند نگلسد ، از الطاف خواجه شیراز به شاه شجاع و عنایت متقابل دیدن ، تا امروز همواره این دو مدیون همدیگر هستند.

"شُکوه تَماشا " ابیاتی از یک غزل زیبا و جاودان است که مطلعش با نام یکی از خوبان معاصر ما استاد مهدی علایی نژاد رقم خورد و چه شایسته و به جا حرکتی بود و سزاوار هر هنرمندی که دل در گرو مردم دیارش دارد.

اهالی هنرمند و هنردوست  و صاحبدلان شکوه تماشا را به تماشا نشستند با حظ و لذت فراوان با آثاری لبریز از شُکوه تَماشا. مهدی علایی نژاد بعد از سالها ارمغان سفر آورد ، توشه ای از عشق سرشار و تابلوهایی از جنس علاقه و ابتهاج . هم فرم را حامل بودند هم محتوا را حاصل . تجربه ای از سالها معرفت اندوزی و مطالعه مانند دشتی از گندمزار به پالت او ریخته بود . انسان معاصر و دغدغه هایش در بوم ها مستتر بود. می شد کودکی و کوهستان که خاص زادگاهش نقاش است را درلایه های زیرین و پیرنگ آثارش مشاهده کرد .

شور سرکش و مهارنشدنی قلم به وضوح پیدا بود رنگ ها را غافلگیر حادثه کرده بود وسعت و گستردگی  رنگ ها در عین وحدت ، مجال را برای دریافت های بیشمار می داد و مصداق "هرکسی از ظن خود شد یار من" .او کار می کند به روز است دانشگاهی است و این ارمغان و الگو برای کسانی که سالهاست در ایلام از هنر فاصله گرفته اند و کسوتی دارند مغتنم  و برای جوانان کم تجربه که می خواهند یکشبه به مقصود برسند درسی و فرصتی است.

در مقالی دیگر به نقد و بررسی علمی آثار ایشان خواهیم پرداخت . هم اینکه نقاشان جوان خوشه چین باغ الوانش شده و با ولع سیری ناپذیری از تماشای آثار لذت می بردند خود رسالتی و ادای دینی به زادگاهش بود‌. در نهایت کارنامه ای قابل تحسین با معدلی درخشان ارائه کرده بود.

در اینجا لازم میدانم از مدیرکّل فهیم و خوشفکر ارشاد اسلامی ایلام جناب آقای خودآموز و تیم همراهش قدردانی کرده و  زحماتشان را ارج نهم. همچنین تبریک به مدیر جوان انجمن هنرهای تجسمی استان آقای مهدی صندوق آبادی که باعث پوست اندازی و رنسانسی در عرصه تجسمی استان شده است. امروز می توان انجمن هنرهاى تجسمی ایلام را قوی ترین تشکل هنری استان و پایگاهی محکم از تیمی دانشگاهی به حساب آورد.»

۱۱ خرداد ۱۳۹۸ ۱۱:۲۲
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید