اخبار

حرکت به سمت عدالت فرهنگی

حرکت به سمت عدالت فرهنگی
در این مدت کوتاه شاهد برگزاری سه جشنواره ملی در سه شهرستان مختلف بودیم.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، قاسم ساجدی شاعر و روزنامه نگار، در یادداشتی به بررسی روند برگزاری جشنواره های ملی در استان ایلام پرداخت.

در این یادداشت آمده است:

«دوستی از من پرسید در این گیر و دار شرایط اقتصادی و تا حدی دشوار، چگونه دستگاه فرهنگی استان می تواند جشنواره های ملی خود را در شهرستان ها برگزار کند؟ اگرچه این سوال را به تفصیل پاسخ دادم اما برآورد و نتیجه کلی مباحث من در همین چند جمله خلاصه می شود: آنچه که در سیاست گذاری های مدیریت جوان و پویای فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مشهود است و روی آن تاکید فراوانی می شود، حرکت به سمت عدالت فرهنگی است.

 

طبیعتا معنای عدالت فرهنگی را نمی توان تنها در تقسیم بودجه و امکانات و زیرساخت ها خلاصه کرد، واقعیت آن است که استفاده از حداقل ظرفیت ها جهت معرفی هر چه بیشتر هویت فرهنگی شهرستان ها و قومیت های استان، بخش قابل توجهی از اجرای عدالت فرهنگی به حساب می آید.

 

جدا از اینکه تقریبا در همه شهرستان های استان ایلام، حداقل یک جشنواره استانی هر چند وقت یک بار برگزار می شود، در این مدت کوتاه شاهد برگزاری سه جشنواره ملی در سه شهرستان مختلف بودیم. توجه داشته باشید که هیچ یک از این جشنواره ها در مرکز استان برگزار نمی شود. علی رغم اینکه زیرساخت ها و امکانات فرهنگی بهتری در مرکز استان وجود دارد.

برگزاری جشنواره ملی تئاتر خیابانی شرهانی در دهلران، نشان می دهد که تا چه اندازه می توان معادلات فعلی را به هم زد و از امکانات موجود جهت برگزاری یک جشنواره ملی استفاده کرد. بی تعارف و صریح باید گفت که نیروهای مبتکر و خلاق انسانی، بیش از زیرساخت ها و امکانات به کمک این جشنواره ها می آیند.

همین طور اضافه کنید برگزاری جشنواره ملی سورناوا در شهرستان دره شهر که در حوزه موسیقی های بومی و محلی است، جایگاه اصلی خود را در کشور پیدا کرده است.

 

نخستین جشنواره ملی اقوام و عشایر ایران " ایلبانگ " در شهرستان بدره هم از این قاعده مستثنی نبود.

شاید بسیاری از اهداف این جشنواره را در حد شعار و نوشته های مرسوم تلقی کنیم اما یک واقعیت را هیچ گاه نمی توان انکار کرد که مدیریت فرهنگی استان توانست در این مدت، تنوع آداب و رسوم و فرهنگ های ایلات و عشایر ایران را به نمایش بگذارد.

 

امید است که با بهبود وضعیت زیرساخت های فرهنگی و هنری و ایجاد بسترهای لازم جهت تقویت امکانات رفاهی برای هر چه بهتر برگزار شدن این جشنواره ها، شاهد اتفاقات و رویدادهای مثبت و اثرگذار باشیم.»

۱۱ خرداد ۱۳۹۸ ۱۱:۱۱
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید