به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 
  • اخبار

آغاز به کار انجمن داستان ایلام

آغاز به کار انجمن داستان ایلام
در مراسمی انجمن داستان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، بعد از پیگیری ها و برنامه ریزی های صورت گرفته از سوی معاونت فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل، انجمن داستان ایلام با حضور جمعی از داستان نویسان و مدیران فرهنگی افتتاح شد.

 یاسر بابایی دبیر انجمن و حسین شکربیگی، زینب خوشرو، حسین کرمی نژاد و محمد علی قاسمی به عنوان هیئت موسس معرفی شده اند.

در ابتدای این مراسم یونس قیطانی معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاداسلامی استان ایلام اظهار کرد: با توجه به پتانسیل های موجود در ادبیات داستانی استان و ظرفیت اساتیدی که سالیان درازی است در این حوزه کار می‌کنند و وجود استعدادهای خوب جوان و نوجوان در این زمینه، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام بر آن شد که برای رشد هر چه بیشتر این حوزه، با راه اندازی یک انجمن توسط خود فعالان ادبیات داستانی استان آن را سازماندهی و حمایت کند.

وی بیان کرد: استان ایلام سال‌هاست در قالب انجمن شعر و ادب ایلام فعالیت می‌کند ولی با جدا کردن حساب انجمن داستان از انجمن مذکور، سعی داریم که این گونه مهم و پرمخاطب در ادبیات را رونق و جان تازه‌ای ببخشیم.

قیطانی ادامه داد: سال گذشته برگزاری نخستین جشنواره داستان های بومی و محلی «رازان»، مقدمه ی خوبی برای تشکیل این انجمن بود و استقبال نویسندگان از این جشنواره نشان داد که باید زمینه های لازم برای شناساندن استعدادها فراهم شود.

قیطانی با بیان اینکه هر کدام از انجمن های ادبی در برگزاری رویدادها و جشنواره ها می توانند موثر باشند، تاکید کرد: قطعا با تشکیل انجمن داستان ایلام، در آینده ای نزدیک شاهد برپایی کارگاه های آموزشی متعدد، جشنواره ها و تولید آثار، خواهیم بود.

حسین شکربیگی عضو هیئت موسس انجمن داستان ایلام نیز اظهار کرد: پا گرفتن داستان کُردی در ایلام به توجه بیشتری نیاز دارد و اگر در حوزه داستان کُردی متمرکز شده و سرمایه‌گذاری کنیم تبدیل به صدایی در ادبیات کُردی خواهیم شد که می‌تواند برای تمام اقوام و ملل پیام و حرف داشته باشد.

نویسنده مجموعه داستان «روایت‌های من» گفت: یکی از آفات انجمن‌های ادبی در ایلام این است که گاه کسی 10 سال به یک انجمن رفت و آمد می‌کند اما کارش خروجی ندارد، نه کتابی از او منتشر می‌شود و نه در جشنواره‌ای خود را محک می‌زند.

وی افزود: کارویژه خاص انجمن داستان ایلام شناسایی و شکوفایی استعدادهای جوان در ادبیات داستانی و رفع معضل ناتوانی آن‌ها در ارتباط گرفتن با جامعه ادبی کشور و ناشران بزرگ است که اگر این مهم انجام شود و نویسندگان ما در کنار مهارت‌آموزی کمی هم اعتماد به نفس داشته باشند، می‌توانند با سایر نویسندگان فعال در کشور رقابت کرده و از این طریق کسب درآمد کنند.

محمدعلی قاسمی، دیگر عضو هیئت مؤسس انجمن داستان ایلام نیز در سخنان کوتاهی به بررسی جایگاه استان ایلام در ادبیات داستانی کشور پرداخت و گفت: جایگاه ایلام در حوزه ادبیات داستانی در سطح ملی هنوز جایگاه درخوری نیست و در انجمن‌داری و در ادبیات داشتن حب و بغض فردی و محفلی سم است در حالی که شکوفایی در ادبیات تنها با رقابت توأم با رفاقت میسر می‌شود.

صاحب رمان «طعم خدا» عنوان کرد: اگر ادبیات ایران در سطح جهانی می‌لنگد، ریشه‌اش به خاطر همین خوداتکایی‌های کاذب فدی است که جلوی همنوایی با دیگران و کسب دانش و تجربه را می‌گیرد. بدون این همنوایی ما نمی‌توانیم اثری بیافرینیم که منجر به تولید هنر ملی شود.

قاسمی تأکید کرد: ریشه هنر به همگرایی برمی‌گردد نه حب و بغض که در تمام حوزه‌های ادبیات یک آفت و مانع اساسی تلقی می‌شود.

در پایان این نشست برخی از داستان نویسان جوان به داستان خوانی پرداختند.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام
۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۰:۳۷
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500