اخبار

جشنواره ملی «ایل بانگ» بهار 98 در شهرستان بدره

جشنواره ملی «ایل بانگ» بهار 98 در شهرستان بدره
نشست هماهنگی دستگاه های فرهنگی و اجرایی استان برای برگزاری نخستین جشنواره ملی فرهنگی هنری اقوام و عشایر ایران «ایل بانگ» برگزار شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام، شهرستان بدره، بهار سال 98 میزبان نخستین جشنواره ملی فرهنگی هنری اقوام و عشایر ایران تحت عنوان «ایل بانگ» خواهد بود.
عمران خودآموز مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام با اعلام این خبر در نشست هماهنگی دستگاه های فرهنگی و اجرایی استان برای برگزاری این جشنواره که به ریاست دکتر کرمی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار تشکیل شد، اظهار کرد: فرهنگ ها و خرده فرهنگ های اقوام و عشایر ایران، همواره جلوه گاه زیبایی از تلاش و پویش دیرپای این بخش از ملت ایران سرافراز بوده اند، از این رو توجه به سنت ها و آئین های بومی محلی اقوام و عشایر کشور، خطر بحران هویت را از بین برده و به قوام استقلال فرهنگی اقوام کمک می کند. 
وی تبیین کرد: برگزاری جشنواره «ایل بانگ» در رشته های شعر، موسیقی، هنرهای سنتی و بازی های بومی محلی، با معرفی و کشف استعدادهای جوان و تجلیل از پیشکسوتان و فعالان فرهنگی در زمینه های مختلف بومی محلی، عشایر و اقوام ایرانی، همراه خواهد بود.
خودآموز با اشاره به اینکه صیانت، حفاظت و معرفی میراث های فرهنگی هنری ماندگار و کهن اقوام و عشایر از اهداف جشنواره به حساب می آید، تاکید کرد: ایجاد همدلی و وحدت و ایجاد بسترهای مناسب برای توسعه و ارتقاء سطح بینش فرهنگی و اجتماعی در جامعه و بهره گیری از ابزار و راهکارهای فرهنگی هنری اقوام و عشایر از دیگر اهداف این جشنواره خواهد بود.
  مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام با بیان اینکه با برگزاری جشنواره ایل بانگ، تعامل فرهنگی در بین اقوام مختلف ایرانی در راستای تحکیم وحدت و همزیستی اقوام، بیش از پیش مشاهده خواهد شد، افزود: به دنبال این هستیم که علاوه بر شور و نشاط و ایجاد امید به زندگی، فرهنگ ایرانی اسلامی نیز در بطن جوامع بومی و عشایری، اشاعه بیشتری پیدا کند.

وی اضافه کرد: برنامه ریزی جهت توانمندسازی روستائیان و عشایر در حوزه های علمی، آموزشی، فرهنگی و هنری و همچنین استفاده از ظرفیت خودجوش مردمی در فعالیت های فرهنگی و هنری در روستاها و مناطق عشایری و نیز استفاده از ظرفیت کانون های فرهنگی هنری مساجد به عنوان یک شبکه و ساختار عظیم در سطح کشور، جهت رشد و توسعه فرهنگی و هنری روستاها و مناطق عشایری از دیگر نکات مثبت برگزاری این جشنواره به حساب می آید. 
در ادامه این نشست کرمی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار با اشاره به اینکه جشنواره ایل بانگ فرصت بسیار مهمی برای معرفی ظرفیت های استان ایلام است، گفت: با تکیه بر ابعاد فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی می توان حداکثر استفاده را در شناساندن ایلام به کشور داشته باشیم، با برنامه ریزی دقیق، این جشنواره می تواند نماد و یا سمبل استان ایلام باشد و دیگر استان ها، ایلام را با این جشنواره بشناسند.  

وی بیان کرد: شهرستان بدره به دلیل ظرفیت های بی نظیر گردشگری، تاریخی و تمدنی  انتخاب بسیار مناسبی برای محل برگزاری این جشنواره بوده است، از این رو دستگاه های اجرایی با هم افزایی مناسب در جهت برنامه ریزی دقیق و ظرفیت سنجی محل برگزاری جشنواره، زمینه سازی لازم را فراهم کنند.  

در پایان این نشست مدیران دستگاه‌های عضو ستاد و فرماندار بدره به بیان نقطه نظرات و دیدگاه‌های خود پرداختند.

۱۹ دی ۱۳۹۷ ۰۸:۰۴
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید