اخبار

محمدرضا سوقندی: زیرساخت فکری فرهنگ ایثار و شهادت، عاشورا است

محمدرضا سوقندی: زیرساخت فکری فرهنگ ایثار و شهادت، عاشورا است
نشست کارکنان ایثارگر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام با سوقندی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام، نشست سوقندی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران در سالن جلسات مجتمع فرهنگی هنری ارشاد ایلام برگزار شد. 

سوقندی با اشاره به اینکه کارکنان ایثارگر مجموعه فرهنگ و ارشاد اسلامی شخصیت هایی فرهنگی هم به حساب می آیند گفت: در نظام ارزش گذاری مباحث کیفی، تعیین شاخص بسیار دشوار است و بر همین اساس شاخص های حوزه ایثار و شهادت دقیق نیست و اغلب اعتباری به حساب می آید.

وی اظهار کرد: جنبه های ارزش گذاری در سه سطح شخصی، عمومی و ملی است، در واقع مهم تر از ارزش های اجتماعی، ارزش های ملی در درجه بالاتری از اهمیت قرار دارد، بنابراین با توجه به نمادها و سمبل هایی که در حوزه ایثار می شناسیم، می‌توان گفت که زیرساخت فکری فرهنگ ایثار و شهادت، عاشوراست که نقطه عطفی در  تاریخ دینی ماست. 

 سوقندی بیان کرد: بسیاری از کارکردها و تبلیغات ما در حوزه ایثار و شهادت نتیجه عکس داشته است، واقعیت این است که در حال حاضر روش های تبلیغ برای رسیدگی به امور ایثارگران و خانواده شهدا ناصحیح بوده و متاسفانه در اجتماع نگاه مثبتی به آن نمی شود، از این رو باید به سمتی برویم که این کمک رسانی ها و رسیدگی به مشکلات و موانع رسانه ای نشود.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تبیین کرد: نگاه ما در حوزه ایثار و شهادت باید فرهنگی باشد، به این معنی که به این باور برسیم که بسیاری از آسیب های اجتماعی و فرهنگی، از طریق تبلیغ معارف و محتوای فرهنگ ایثار و شهادت قابل بهبود است.

وی افزود: ظرفیت های استان ایلام در زمینه دفاع مقدس بسیار است، باید بخش قابل توجهی از مدیریت فرهنگی به این سمت برود که فرهنگ ایثار در این محدوده تبدیل به یک جریان فکری و فرهنگی منسجم شود.

سوقندی با اشاره به اینکه فرهنگ تملق گویی ضربه زیادی به جریان فرهنگی کشور زده است تبیین کرد: منتقدان حوزه فرهنگ و هنر بهترین یاران به حساب می آیند به این دلیل که توجه به آنها چه در سطح کلان و چه در سطح استانی باعث می شود تا برنامه ریزی و مدیریت در این حوزه پیشرفت قابل توجهی داشته باشد. 

در ابتدای این نشست خودآموز مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام، با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و خیر مقدم به مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: بسیار مایه افتخار است که دکتر سوقندی سفرهای استانی خود را از استان های مرزی و مناطقی که مستقیما با جنگ تحمیلی درگیر بوده اند، آغاز کرده اند. 

وی تاکید کرد: استان ایلام ظرفیت های عظیمی در حوزه فرهنگ مقاومت دارد، اما متاسفانه از آسیب های اجتماعی مختلفی رنج می برد، می توان با تبلیغ صحیح و برنامه ریزی دقیق در حوزه فرهنگی، فرهنگ ایثار و فداکاری را در استان رواج داد و نتیجه ی آن بهبود وضعیت موجود در اجتماع خواهد بود.   

در پایان این نشست کارکنان ایثارگر و خانواده شهدا بخشی از مشکلات و مسائل خود را با مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در میان گذاشتند

۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۲۷
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید