اخبار

صالحی در دیدار با پیشکسوت موسیقی محلی ایلام: آواها و نغمه های بومی گنجینه های سترگ فرهنگ ایران زمین است

صالحی در دیدار با پیشکسوت موسیقی محلی ایلام: آواها و نغمه های بومی گنجینه های سترگ فرهنگ ایران زمین است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با علیدوست فلاحتی پیشکسوت عرصه موسیقی محلی و مقامی استان ایلام گفت: آواها و نغمه های بومی و محلی گنجینه های سترگ فرهنگ ایران زمین است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام، سیدعباس صالحی با حضور در منزل علیدوست فلاحتی پیشکسوت عرصه موسیقی محلی و مقامی ایلام، از وی تجلیل کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه تلاش استاد فلاحتی در حفظ موسیقی مقامی ایلام ستودنی است اظهار کرد: اساتیدی مانند فلاحتی تلاش کرده اند تا میراث موسیقی محلی و بومی به فراموشی سپرده نشود و حضور ایشان در مراسم های فرهنگی استان ایلام موجب سرور و دلگرمی است.

صالحی افزود: امیدواریم که استاد فلاحتی با تربیت شاگردان جوان، بتواند موسیقی و نغمه های محلی را به نسل آینده منتقل کند تا بخشی از میراث فرهنگی این سرزمین فراموش نشود.   

در این دیدار که جمعی از اهالی موسیقی و هنرمندان ایلام نیز حضور داشتند، بهزاد قامشلو رییس انجمن موسیقی با اشاره به تاریخچه سازهای محلی و موسیقی فوکلور در ایلام اظهار کرد: چمر نوعی مراسم ویژه سنتی و نمایش تصویری و عینی از آیین مرثیه ای و عزاداری محلی است که می توان آن را در  قلمرو تعزیه به شمار آورد این مراسم سوگواری-آواز پیشینه ای کهن دارد، با اساطیر آغاز دوره نوسنگی ارتباط می یابد که در ایران، فینیقیه و اسکندریه این مراسم را بعد از برداشت گندم یعنی زمان خشکیدن گیاهان انجام می دادند.

در ادامه این دیدار فلاحتی با نواختن ساز سورنا یکی از مقام های موسیقی چمری را اجرا کرد.

۲۰ شهریور ۱۳۹۷ ۱۹:۰۹
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید