اخبار

صالحی در جمع اهالی فرهنگ، هنر و رسانه ایلام: پایدارتر از ساختمان های فرهنگی، رویه ها و ساختارسازی در عرصه هنر است

صالحی در جمع اهالی فرهنگ، هنر و رسانه ایلام: پایدارتر از ساختمان های فرهنگی، رویه ها و ساختارسازی در عرصه هنر است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه تدوین برش استانی بودجه، سیاست قطعی این وزارتخانه است و تمامی معاونت ها و حوزه های ستادی مکلف به اجرای آن هستند، گفت: پایدارتر از ساختمان های فرهنگی، رویه ها و ساختارسازی در عرصه هنر است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام، سیدعباس صالحی در نشستی با اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه استان ایلام در سالن مجتمع فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام با بیان این مطلب با اشاره به دغدغه ها و مشکلات مطرح شده از سوی اصحاب فرهنگ و هنر ایلام افزود: گفت و گوهای هنرمندان استان ایلام نشان دهنده آن است که این افراد هم دارای دانش هستند و هم در حرفه خود مهارت و تبحر دارند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: سهم فرهنگ و هنر کشور از کل بودجه سالانه تقریبا  3 درصد است، با این همه می توان با برنامه ریزی و بهبود فضای کسب و کارهای فرهنگی و هنری به طرف اقتصاد پویا و هدفمند حرکت کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: پایدارتر از ساختمان های فرهنگی، رویه ها و ساختارسازی در عرصه هنر است، بنابراین با این نگاه باید از فرایند اداری عبور کنیم و آن را به عنوان نقشه راه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می دانیم.

صالحی اظهار کرد: لایحه مالکیت معنوی به کمک اقتصاد فرهنگ و هنر خواهد آمد تا تضمین دهنده تولیدات و آثار هنرمندان باشد، بنابراین بخش قابل توجهی از دغدغه های هنرمندان در حوزه کپی رایت برطرف خواهد شد.

وی با اشاره به طرح گذرگاه های فرهنگ و هنر بیان کرد: خیابان های فرهنگ و هنر از جمله برنامه های وزارتخانه است تا فرصتی را برای ایجاد بازار هنرهای تجسمی و نمایش های خیابانی ایجاد کند و تبدیل به پاتوق اصلی شهروندان در شهرها شود.

وی ادامه داد: دهلران در حوزه نمایش خیابانی در کشور سرآمد است، موسیقی های مقامی در ایلام باید به خوبی معرفی شود. شعر و ادبیات، فعالیت های قرآنی، هنرهای تجسمی و سینمای جوان، هر یک می توانند در معرفی ایلام به عنوان شهری فرهنگی اثرگذار باشند.

در ابتدای این نشست  جواد پورحاتم نماینده انجمن موسیقی با اشاره به مشکلات و دغدغه های حوزه موسیقی بیان کرد: ایجاد سالنی استاندارد برای اجرا و ساخت استودیوی ضبط از جمله مهم ترین مطالبات و درخواست های هنرمندان موسیقی در ایلام است.

محمودیان پژوهشگر تاریخی نیز درباره معرفی پیشینه و آثار تاریخی ایلام بیان کرد: در حوزه فرهنگ، آن طور که شایسته است نتوانسته ایم تاریخ، تمدن و پیشینه ایلام را در درجه اول به کشور و در درجه بعد به جهانیان معرفی کنیم.

نیکوسرشت نماینده انجمن شعر و ادب استان ایلام مشکلات و دغدغه های حوزه شعر و داستان مطرح کرد و گفت: توجه به برگزاری جشنواره های استانی و ایجاد دبیرخانه شعر و داستان اربعین می تواند در فعال سازی انجمن های ادبی ایلام موثر باشد. 

اسلامی فیلمساز ایلامی نیز با اشاره به کمبود تجهیزات در انجمن سینمای جوان و نبود زیرساخت های لازم برای آموزش در این خصوص گفت: اختصاص اعتبار برای تجهیز سینمای جوان هر چه سریعتر باید عملیاتی شود تا زمینه را برای ساخت فیلم توسط جوانان فراهم کنیم. 

صندوق آبادی رییس انجمن خوشنویسان نیز از جایگاه والای خوشنویسی ایلام سخن گفت و اظهار کرد: از وزیر محترم خواهانیم که امکانات و زیرساختی برای برگزاری کارگاه و همایش های خوشنویسی در نظر بگیرند و علاوه بر این بحث راه اندازی ساختمان مناسب برای انجمن خوشنویسان در پیشانی نیازهای انجمن خوشنویسان است. 

خیرالهی رییس انجمن نمایش نیز با اشاره به نبود سالنی برای اجرای نمایش بیان کرد: متاسفانه سالن های تئاتر در ایلام به بخش خصوصی واگذار شده است و ما مدتها است که در ایلام اجرای صحنه ای تئاتر نداریم. 

رستمی نماینده خانه مطبوعات نیز با اشاره به اینکه حوزه رسانه در ایلام خانواده بزرگی دارد بیان کرد: انتظار می رود جشنواره فرامرزی مطبوعات که دو سال پیش در ایلام برگزار شد بیش از پیش تقویت شود و در خصوص تجهیز دفاتر مطبوعات برنامه ریزی مدونی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت بگیرد.

صادقیان نماینده انجمن هنرهای تجسمی هم با اشاره به تعداد زیاد هنرمندان در حوزه تجسمی و ظرفیت های موجود در این عرصه گفت: متاسفانه سخت افزارهای مناسبی در حوزه هنرهای تجسمی در اختیار ما نیست و این روزها رغبتی برای فعالیت در این عرصه باقی نمانده است.

 

۲۰ شهریور ۱۳۹۷ ۱۵:۳۰
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید