اخبار

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست شورای فرهنگ عمومی ایلام: شوراهای فرهنگ عمومی نیازمند سازمان دهی جدید هستند/ سهم فرهنگ از بودجه کشور دو نیم درصد است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست شورای فرهنگ عمومی ایلام:  شوراهای فرهنگ عمومی نیازمند سازمان دهی جدید هستند/ سهم فرهنگ از بودجه کشور دو نیم درصد است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه شوراهای فرهنگ عمومی نیازمند سازمان دهی جدید هستند، گفت: جایگاه فرهنگ با توجه به حساسیت آن در بودجه عمومی کشور پررنگ نیست و تنها دو نیم درصد بودجه کشور به این بخش اختصاص دارد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، سیدعباس صالحی روز سه شنبه در نشست شورای فرهنگ عمومی استان ایلام به وضعیت بودجه فرهنگی کشور اشاره کرد و گفت: سهم بودجه فرهنگی شامل فرهنگ، ورزش و گردشگری سالانه 2.5 درصد از مجموع کل بودجه کشور است که از این رقم 65 درصد به فرهنگ اختصاص دارد.

وی ادامه داد: منابع اعتباری این وزارتخانه محدود بوده ولی باید با برنامه ریزی و هزینه درست استفاده حداکثری از این بودجه شود.

باید از ظرفیت فرهنگ برای فرهنگ فقرزدایی بهره گرفت

امروز با تحریم های ظالمانه دشمن شرایط اقتصادی جدیدی در کشور بوجود آمده که موجب افزایش تورم و تشدید فقر در کشور شده که در برخی استان ها از جمله ایلام با جمعیت 70 هزار نفری که زیر پوشش نهادهای حمایتی هستند، این مساله بیشتر احساس می شود.

وی با بیان اینکه دولت برای کاهش این موضوع برنامه های مهم و تاثیرگذاری در دست اجرا دارد، افزود: احیا فرهنگ توانمندسازی محرومان در دستور کار این وزارتخانه قرار داشته و در تلاش هستیم به کمک سازمان های امدادی در این زمینه مشارکت کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در این زمینه تاکنون 2 نشست برگزار و روی نقاط ارتباطی در زمینه فرهنگ توانمندسازی محرومان اقداماتی انجام گرفته و نتیجه آن به صورت سند در آینده منتشر خواهد شد.

ضرورت اصلاح نگرش اشتغال دولتی و گرایش به سمت اشتغال خصوصی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه فرهنگ مهارت آموزی در کشور باید تقویت شود، گفت: در این زمینه هر فردی در طول تحصیل یک یا چند مهارت را باید فرا گرفته تا با افزایش مهارت های شغلی زمینه ایجاد شغل های مکمل برای اشخاص فراهم شود.

صالحی اضافه کرد: امروز نوع نگاه بیشتر مردم به پشت میز نشینی است و بی شک دولت نمی تواند زمینه ایجاد فرصت های شغلی دولتی را برای همه فارغ التحصیلان بیکار کشور فراهم کند.

وی با تاکید بر اینکه باید فرهنگ اشتغال خصوصی در جامعه نهادینه شود، یادآور شد: برای احیای گفتمان فقر زدائی اعضای شوراهای فرهنگ عمومی اعم از ائمه جمعه، مدیران دستگاه های فرهنگی، هنری و غیره باید تلاش کنند تا این رویکرد در کشور ترویج پیدا کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با ذکر اینکه حوزه فرهنگ و هنر ظرفیت ایجاد 26 هزار شغل را در کشور دارد، ادامه داد: افراد فاقد شغل می توانند با سرمایه گذاری اندک از این فرصت استفاده کرده و از طرفی هم اطلاع رسانی از فرصت های گردشگری، اقتصادی و اجتماعی باید برای این افراد فراهم شود.

صالحی اظهار داشت: استفاده از حوزه فرهنگ و هنر در زمینه اشتغالزایی به توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور کمک خواهد کرد.

فرصت تخلیه انرژی و هیجان مثبت را در جامعه فراهم کنیم

صالحی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه این وزارتخانه در حوزه کنترل آسیب های اجتماعی ایده های متنوعی دارد و با نگاه فرهنگی توان در این زمینه اقدام کرد، گفت: باید فرصت های تخلیه انرژی و هیجان های مثبت در جامعه ایجاد و این مساله از طریق گرایش مردم به ورزش، پارک ها و فضاهای فرهنگی تحقق خواهد یافت.

 شورای فرهنگ عمومی فرصت هم افزایی را در جامعه ایجاد می کند

صالحی همچنین با بیان اینکه شورای فرهنگ عمومی فرصت هم افزایی می تواند ایجاد کند اظهار کرد: این فرصت را که موجب شده مسیر رو به جلو پیش برود نباید نادیده گرفته شود.

وی از اعضای این شورا خواست موضوع هایی را که در دستور کار قرار می گیرد با هم افزایی بیش از پیش و قدرتی مضاعف پیگیری کنند چراکه اگر موضوع درست باشد مبنای اصلاح در جامعه قرار خواهد گرفت.

وی تاکید کرد: از طرفی دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی نیز باید قوی تر شده و برای پیشبرد کارها اقدام های اساسی را دنبال کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با ذکر اینکه امسال اعتبار ضعیفی برای شوراهای فرهنگ عمومی تصویب شده ولی از طریق این وزارتخانه این اعتبار بیشتر و قوی تر شده افزود: چنانچه دبیرخانه شوراهای فرهنگ عمومی کارهای کارشناسی انجام دهند بی شک نتایج آن قابل توجه خواهد بود.

وی گفت: موضوع های مطرح شده در شوراهای فرهنگ عمومی باید طوری بوده که ضمانت اجرایی خود نشست های این شورا باشند.

وی همچنین با اشاره به بیمه 30 هزار فعال فرهنگی و هنری در کشور گفت: از این تعداد چهار هزار نفر فعالان حوزه قرآنی کشور هستند.

 

۲۰ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۰۰
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید