اخبار

آیین بزرگداشت روز خبرنگار برگزار شد

آیین بزرگداشت روز خبرنگار برگزار شد
خبرنگاران باید مانع پمپاژ ناامیدی در جامعه باشند و خبرهای مثبت و سازنده را منتقل کنند

  به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام، آیین بزرگداشت روز خبرنگار با حضور جمعی از مقامات استانی، اصحاب رسانه و خبرنگاران برگزار شد. خودآموز مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام با گرامی داشتن روز خبرنگار و شهادت شهید خبرنگار محمود صارمی، در صحبت های کوتاهی ضمن خیر مقدم و خوش آمدگویی به مهمانان مراسم، از خانه مطبوعات استان ایلام به دلیل برگزاری این بزرگداشت تقدیر کرد.

 دربندی مدیرکل مطبوعات داخلی که به عنوان مهمان ویژه در این مراسم حضور داشت، با تبریک روز خبرنگار، اظهار کرد: بسیار خوشحال و خرسندم که امروز مهمان خبرنگاران استان ایلام هستم، به یاد دارم که ایلام جزو اولین سفرهای استانی بنده در دوران مدیریتم بود و این برای من مایه افتخار و مباهات است.

وی با اشاره به اینکه هر هویت شغلی یک سر سلسله ای دارد و شغل خبرنگاری از این قاعده مستثنی نیست، بیان کرد:  کار خبرنگاری، انتقال اطلاعات و رویدادها و در یک کلام پیام رسانی است، بنابراین می توان گفت که اولین خبرنگاران خلقت، پیامبران الهی بودند که سخنان خداوند را به بشر انتقال می دادند و به معنی واقعی کلمه خبررسانی می کردند.

وی افزود: ما افتخار می کنیم که سرسلسله شغل ما پیامبران و انبیا بوده اند و در ادامه کار انبیا به این شغل شریف مشغول هستیم.

عبدالحمید کرمی رییس خانه مطبوعات استان با اشاره به اینکه انتظار رسانه های ایلام این است که رشد و بالندگی آنها در سطح کشور به خوبی دیده شود، اظهار کرد:امروزه بسیاری از خبرگزاری ها و پایگاه های خبری در ایلام فعالیتی مستمر دارند و برخی از اصحاب رسانه با راه اندازی کانال های مجازی در انتقال اخبار و رویدادهای خود تاثیرگذار بوده اند.

 
وی بیان کرد: رسالت اصلی خبرنگاران و رسانه ها بازتاب مشکلات و مسائل موجود در اجتماع است اما متاسفانه این روزها با موجی از خبرهای منفی مواجه هستیم، در واقع خبرنگاران باید مانع پمپاژ ناامیدی در جامعه باشند و خبرهای مثبت و سازنده را هم منتقل کنند.

کرمی با اشاره به اینکه رسانه در ایلام عمر جوانی دارد بیان کرد: مطبوعات و نشریات محلی در ایلام همواره در خدمت آرمان های نظام و مطالبات مردم بوده و در بیان واقعیت ها و گرفتاری هایی که مردم با آن مواجه هستند، کارنامه درخشانی از خود بر جای گذاشته است.

نوذری معاون سیاسی امنیتی استاندار با ابلاغ تبریک روز خبرنگار از سوی استاندار ایلام که در سفر کاری به سر می برد، اظهار کرد: ملتی که اهل قلم نداشته باشد پویایی و حرکت ندارد، هرچند باید دانست که منظور قلم به دستانی هستند که برای آبادانی و توسعه اجتماع می نویسند و تلاش می کنند در واقع جامعه ای که رسانه نداشته باشد پویا نیست.

 وی بیان کرد: در طول تاریخ ملت ما اهل قلم و فرهنگ بوده است، قبل از اسلام در جاهایی که مغلوب دشمنان می شدیم و سرزمین های ما تصرف می شد، به دلیل اهل قلم بودن ایرانی ها، بر فرهنگ دشمنان چیره می شدیم.

نوذری تاکید کرد: در برهه هایی که پیروز تاریخ بوده ایم، فرهنگ اصالت و آزادی را نهادینه کرده ایم، بعد از اسلام هم تاکید دین و مردان دین بر روی قلم بوده، همان طور که قرآن کریم به قلم و آنچه که می نگارد قسم می خورد.

وی افزود: در سه جریان مهم تاریخی، نقش رسانه ها بی بدیل بود، انقلاب مشروطیت، ملی شدن صنعت نفت و انقلاب اسلامی سه برهه حساس در تاریخ کشور به حساب می آید که اگر رسانه ها نبودند، به خوبی پیام آنها منتقل و تبلیغ نمی شد.


دکتر نوذری با اشاره به پیشرفت تکنولوژی و ورود فضای مجازی به متن زندگی مردم اظهار کرد: باید دانست که فضای مجازی ماندگار نیست و نباید به نوشته های مجازی اکتفا کرد، واقعیت این است که مطالب و نوشته های خود را باید به صورت مکتوب و روی کاغذ بیاوریم تا ماندگار شود. دست نوشته ها می تواند سند تاریخی به حساب بیاید.

 در ادامه این مراسم کلیپی از فعالیت های سالانه، جشنواره ها و رویدادهایی که توسط خانه مطبوعات برگزار و پیگیری شده بود، پخش گردید.


همچنین محمد جواد شوهانی خواننده محبوب استان نیز تصنیفی با موضوع طبیعت ایلام را اجرا کرد.

در پایان این مراسم از خبرنگاران پیشکسوت و فعال در عرصه خبرنویسی تجلیل و تقدیر به عمل آمد خبرنگارانی همچون: ابختی سنجابی، خداداد ابراهیمی، حرمت الله موسوی مقدم، شهریار حیدری فر، ابراهیم محمدی، حیدر داودی، سامی شهبازی، پروین سجادی، فرج الله صیدمحمدی، مرتضی سبزی، فرزاد علیزاده، پژمان مهدوی فر محمدرضا رستم پور  و

همچنین از خانواده مرحوم آیت فرجی روزنامه نگار و نویسنده فقید ایلامی تقدیر و تجلیل شد.

شیروی مدیر کل صدا و سیمای مرکز ایلام، دکتر صادقیان شهردار ایلام، علی محمدی رییس بسیج رسانه از دیگر تجلیل شدگان این برنامه بودند.

 
تجلیل مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام از دربندی مدیرکل مطبوعات داخلی پایان بخش این بزرگداشت بود.

۱۷ مرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۳۲
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید