اخبار

انتشار بیش از یک‌میلیون عنوان کتاب در کشور/ احساس به خواندن کتاب در جامعه ایجاد شود

انتشار بیش از یک‌میلیون عنوان کتاب در کشور/ احساس به خواندن کتاب در جامعه ایجاد شود
مشاور اجرایی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،گفت: از ابتدای انقلاب اسلامی تا سال گذشته و در سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، بیش از یک‌میلیون عنوان کتاب در کشور منتشرشده است.

 

 به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام،همایون امیرزاده، صبح امروز (18 بهمن) در آیین افتتاح نمایشگاه سراسری کتاب ایلام، اظهار کرد: بدون تردید شعارهای مردم ایران اسلامی در پیروزی انقلاب اسلامی ازجمله استقلال آزادی و جمهوری اسلامی، به‌عنوان عوامل سبب‌ساز انقلاب اسلامی ریشه فرهنگی دارد.

  وی، بابیان اینکه استقلال‌خواهی ملت ایران ریشه در فرهنگ ایران اسلامی مردم این کشور دارد، ابراز کرد: انقلاب اسلامی یک انقلاب فرهنگی است، در قبل از انقلاب اسلامی در حوزه نشر در سالهای 1332 تا 1343 کل عناوین منتشرشده در کشور حدود 800 عنوان بوده که این میزان تنها یک‌چهارم میزان نشری است که تا پایان امسال در استان ایلام انجام می‌شود برابری می‌کند.

 وی، بابیان اینکه از ابتدای سال جاری تا پایان سال 200 عنوان کتاب در ایلام چاپ و منتشر می‌شود، افزود: از سال ۱۳۴۳ تا ۱۳۵۷ و قبل از انقلاب اسلامی حداکثر 2500 عنوان کتاب در کشور چاپ‌شده است و این در حالی است که در سال گذشته و مصادف با سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی جشن تولید یک‌میلیون عنوان کتاب در کشور برگزار شد.

 مشاور اجرایی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بیان کرد: سال گذشته با تولید ۸۸ هزار عنوان کتاب در کشور ، جمعیت باسواد قبل از انقلاب 42.3 درصد بوده است و این در حالی است که نرخ باسوادی در سال جاری و بعد از انقلاب اسلامی به ۹۷، ۳ درصد رسیده است.

امیرزاده یادآور شد، در حوزه نخبگی در قبل از انقلاب دو مرکز در کشور فعال بوده است و امروز ۶۷۲ مرکز استعداد درخشان در کشور داریم و همه این آمارها نشان می‌دهد که روح انقلاب اسلامی که با دست توانمند مردم و رهبری امام راحل به پیروزی رسید، روح فرهنگی بوده است.

 وی،گفت: رشد علم و دانش و روح فرهنگی انقلاب به‌گونه‌ای بوده است که امروز اندیشمندان این سرزمین به مرزهای اندیشه دنیا نزدیک شده‌اند و حتی مرزهای دانش در عرصه‌های مختلف درنوردیده شده است، این روح انقلاب بوده است که مردم بادانش و علم، رشد پیدا کنند.

 مشاور اجرایی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،افزود: انقلاب اسلامی موجب شد که مردم از جهل و نادانی فاصله بگیرند امروز نظام جمهوری اسلامی ایران این درخشندگی را در بخش‌های مختلف علمی و فرهنگی در دنیا دارد و هرروز بر این درخشندگی افزوده می‌شود.

 امیرزاده، بابیان اینکه هیچ ملتی بدون کتاب و مطالعه نتوانست فرهنگ و تمدن خود را احیا کند، یادآور شد: امروز ایران اسلامی با بعد فرهنگی در دنیا می‌شناسند،در دنیای فناورانه امروز،هیچ رسانه‌ای، در این تحولات بسیار شگفت‌انگیز نوین، جایگزین انتقال تاریخ و تحول به‌وسیله کتاب نخواهد بود.

 وی،با تأکید بر اینکه وضعیت کتاب‌خوانی و مطالعه در کشور نسبت به جمعیت باسواد کشور همخوانی ندارد، ابراز کرد: بین میزان انتشارات کتاب و جمعیت کتاب‌خوان یک پارادوکس شدید وجود دارد و امروز باید به‌عنوان متولیان و فرهنگ دوستان باید زمینه افزایش سطح مطالعه را در کشور فراهم کرد.

 مشاور اجرایی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با تأکید بر اینکه بایدنیاز به خواندن را ایجاد کنیم و این موضوع در جامعه تقویت شود،تا کتاب جایگاه خود را در بین اقشار مختلف جامعه پیدا کند.

 امیرزاده، یادآور شد: در حوزه معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تفاهم‌نامه استانی باقدرت بیشتری با استان‌ها دنبال شد که حاصل این تفاهم‌نامه‌ها در سال ۹۵ حمایت 24 میلیارد تومان و در سال 96 به 34 میلیارد تومان به استان‌ها اختصاص یافت و سال گذشته ۲۵۷ برنامه و امسال ۴۷۶ برنامه موردحمایت قرارگرفته است.

۱۸ بهمن ۱۳۹۶ ۱۳:۰۳
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید