اخبار

تکریم مفاخر اثبات دیرینه پرافتخار هر جامعه‌ای است/ برگزاری آیین نکوداشت آیت‌الله مروارید در ایلام

تکریم مفاخر اثبات دیرینه پرافتخار هر جامعه‌ای است/ برگزاری آیین نکوداشت آیت‌الله مروارید در ایلام
نشست انجمن مفاخر فرهنگی و ادبی استان با محوریت برگزاری آیین نکوداشت آیت‌الله محمدتقی مروارید با حضور اعضای این انجمن و استاندار ایلام برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام،علی محمدنیاکان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام در نشست انجمن آثار و مفاخر فرهنگی استان اظهار کرد: همایش‌هایی در راستای تکریم و گرامی داشت از مفاخر فرهنگی و ادبی استان برگزارشده است.

 وی، بابیان اینکه در سال جاری نیز بزرگداشت مرحوم آیت‌الله مروارید،در دستور کار قرار دارد،ابراز کرد: کمیته‌های مختلف علمی،اجرایی و شورای سیاست گزاری این آیین در استان با محوریت دانشگاه ایلام تشکیل‌شده که در آینده‌ای نزدیک برگزار خواهد شد.

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام،یادآور شد: انجمن آثار و مفاخر استان به‌منظور تکریم و پاسداشت مفاخر استان تشکیل‌شده است و هرسال از دو تن از مفاخر استان تجلیل صورت می‌گیرد و نسل جوان با آشنایی با مفاخر و آثار فاخر درواقع با هویت بومی خود آشنا شده و نقش مهمی در صیانت از فرهنگ اصیل بومی و اسلامی خود دارد.

 نیاکان،خاطرنشان کرد: تلاش می‌شود که در راستای معرفی هر چه‌بهتر مفاخر و چهره‌های فرهیخته استان، در طول سال حداقل به معرفی دو شخصیت برجسته و فرهیخته استان با برگزاری مراسمات ویژه اقدام شود.

 قاسم سلیمانی دشتکی، استاندار ایلام، نیز در این نشست، بابیان اینکه تکریم بزرگان اثبات دیرینه پرافتخار هر کشور و منطقه‌ای است،افزود: یکی از مهم‌ترین عوامل شناخت یک ملت و کشور و منطقه این است گذشته‌های آن را شناخت و نقش مفاخرش را در تحولات سیاسی، فرهنگی، اجتماعی،دینی و توسعه را بررسی کرد که بسیار تأثیرگذار است.

 وی، بابیان اینکه تجلیل از مفاخر کار ارزشمندی است، ابراز کرد: بزرگداشت بزرگان استان نظیر مرحوم دکتر عبدالهی و آیت‌الله مروارید در استان بسیار مهم و ارزشمند است و کمک خواهد شد که این مراسمات، به نحو شایسته و ارزشمندی به نتیجه برسد.

 استاندار ایلام، با تأکید بر اینکه باید از افراد فرهیخته و مفاخر در قید حیات استان ازجمله دانشمندان، بزرگان، هنرمندان، رزمندگان و اقشار مختلف نیز تجلیل شود، گفت: کنگره بزرگداشت شهدا باید برگزار شود اما در کنار آن نیز از رزمندگان که در دفاع مقدس نقش ارزنده وموثر داشته‌اند نیز تجلیل و تکریم شوند، کنگره و همایش افرادی که هم‌اکنون هم نقش دارند و مقبول جامعه و مردم هستند نیز تا هستند برگزار شود.

 سلیمانی دشتکی، با تأکید بر اینکه افتخارات گذشته باید بحث شود اما حال و آینده نیز را باید در نظر گرفت، خاطرنشان کرد: گذشته ایلام پرافتخار است و حال آن نیز خوب و آینده آن‌هم روشن است، افرادی شاخصی که در سطح ملی داریم باید موردتوجه قرار گیرند و به‌عنوان الگوی های مطرح برای جامعه مطرح برای تشویق جوانان و نوجوانان معرفی شوند.

محمدعلی اکبری، رئیس دانشگاه ایلام نیز در این نشست، گفت: احساس می‌شود که در استان در معرفی سرمایه‌های انسانی کوتاهی می‌شود هر جامعه‌ای باید با تاریخ خود، گذشته خود و افراد شاخص و فرهیخته خود آشنایی داشته باشد.

 وی، بابیان اینکه استان ایلام ازنظر فرهیختگان و مفاخر محروم نیست و استانی با پیشینه قوی است، ابراز کرد: باید زمینه‌ای فراهم شود که چهره‌های مطرح استان در عرصه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و سایر عرصه برای نسل جوان و آینده معرفی شوند.

۲۰ آذر ۱۳۹۶ ۰۸:۳۳
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید