اخبار

60دانشگاه تخصصی تئاتر در کشور وجود دارد/ برگزاری جشنواره تئاتر شرهانی در ایلام

60دانشگاه تخصصی تئاتر در کشور وجود دارد/ برگزاری جشنواره تئاتر شرهانی در ایلام
مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،گفت: استان ایلام یکی از استان‌های شاخص در زمینه تئاتر خیابانی در کشور به شمار می‌رود و دارای ظرفیت‌ها و استعدادهای درخشانی در این حوزه است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام،مهدی شفیعی، مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در مراسم اختتامیه سی و یکمین جشنواره تئاتر استان ایلام، اظهار کرد: جایگاه تئاتر در نظام جمهوری اسلامی یک جایگاه تثبیت‌شده و روبه‌جلو است.

 وی، بابیان اینکه تأسیس 60 دانشگاه تخصصی در حوزه تئاتر در کشور نشان‌دهنده توجه ویژه به این هنر است، ابراز کرد: مدیران عالی نظام مقدس جمهوری اسلامی به تأثیر و نقش تئاتر اعتقاددارند و باید گفت که هنر تئاتر از ضروریات جامعه ماست.

مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، گفت: یک از شاخص‌های توسعه‌ای فرهنگ هر جامعه‌ای بر اساس استانداردهای بین‌المللی و یونسکو بر مبنای تعداد صندلی‌های تئاتر در هر شهر و کشور سنجیده می‌شود و یکی از وظایف مسئولان توسعه کمی و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای تئاتر و برنامه‌ریزی در این راستاست.

 شفیعی، با تأکید بر فراهم کردن شرایط لازم برای توسعه زیرساخت‌های موردنیاز تئاتر، گفت: هنرمندان عرصه تئاتر نیز باید در آثار نمایشی حتماً به جهان اسلامی، انسان و سرزمین ایران اسلامی نگاه ویژه‌ای داشته باشند و سعی کنند که آثار نمایشی به‌گونه‌ای باشد که مخاطب ایلامی، دغدغه‌های خودش را درصحنه تئاتر بیابد.

 وی، بابیان اینکه هنر تئاتر باید به‌عنوان یک ضرورت اجتماعی با تلاش هنرمندان این رشته در سطح جامعه شکل گیرد، ابراز کرد: مسیر هنرمندان تئاتر باید به‌گونه‌ای باشد که مخاطب این ضرورت را احساس کند و باید گفت که در استان ایلام بخش تئاتر خیابانی به این واقعیت نزدیک شده است.

 مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، گفت: همه باید هنرمندان تئاتر اعتماد کنیم چراکه هنرمندان این عرصه یکی از مسئولیت‌پذیرترین و نجیب‌ترین هنرمندان هستند و مسئولان نیز باید شرایط مناسبی برای هنرمندان ایجاد کنند که هنرمندان این رشته مجبور به ترک استان و هجرت به مرکز کشور نشوند.

 شفیعی، با اشاره به تشکیل انجمن هنرهای نمایشی از میان هیئت‌مدیره گروه‌های نمایشی در مراکز استان‌های کشور، تصریح کرد: تشکیل انجمن‌ها در راستای واگذاری امور به هنرمندان این عرصه بوده و در استان ایلام 13 گروه ثبت‌شده عضو انجمن هنرهای نمایشی استان هستند.

 وی، بیان کرد: این آمادگی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وجود دارد که در صورت مشارکت دستگاه‌های اجرایی استان در راستای ساخت و احداث زیرساخت لازم برای پلاتو همکاری و تعامل لازم و انعقاد تفاهم‌نامه اقدام شود که از این طریق کمبودهایی که در این عرصه وجود دارد تا حدودی جبران شود.

 مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، ابراز کرد: 300 میلیون ریال در چند روز آینده برای ساخت و تجهیز پلاتوی اختصاصی برای هنرمندان تئاتر تخصیص خواهد یافت و در اختیار انجمن هنرهای نمایش یاستان قرار خواهد گرفت.

 شفیعی، بابیان اینکه برگزاری جشنواره تئاتر شرهانی موردحمایت قرار خواهد گرفت، گفت: با تلاش هنرمندان عرصه تئاتر استان درصدد تقویت جشنواره شرهانی در استان و همچنین برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی در استان خواهیم بود.

۲۷ شهریور ۱۳۹۶ ۱۴:۵۸
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید