اخبار

دهه کرامت، یادآور تمام خوبی‌هاست/ سفره نامه و خاطره‌نویسی رضوی انعکاس شور و شعور انسان‌های ولایتمدار

دهه کرامت، یادآور تمام خوبی‌هاست/ سفره نامه و خاطره‌نویسی رضوی انعکاس شور و شعور انسان‌های ولایتمدار
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران،گفت: سفرنامه و خاطره‌نویسی، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین رسانه‌های بین فرهنگی، حاصل کنجکاوی و تلاش‌های شخص سفرنامه نویس هستند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام،حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدعلی انصاری، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران در مراسم اختتامیه ششمین جشنواره سفرنامه و خاطره‌نویسی رضوی در ایلام، اظهار کرد: دهه کرامت، تدبیری عالی و فرصتی برای فرهنگ‌سازی و ایجاد عزمی همگانی برای پاسداشت و تعظیم شعائر الهی در بزرگداشت امام رضا (ع)، تکریم حضرت معصومه (س) و حضرت شاه‌چراغ (ع) در ایران اسلامی است.

 وی، بابیان اینکه دهه کرامت یادآور بسیاری از مطالب و مفاهیم عالی و سازنده و ارزشمند است و تمام مفاهیم سازنده‌ای که ما در فرهنگ اسلامی داریم در این دهه تداعی می‌شوند،تصریح کرد: دهه کرامت یادآور تمام خوبی‌هاست و فرصت نابی برای ترویج سیره و فرهنگ این بزرگواران و اهل‌بیت (ع) و تکریم مقام ولایت است.

 مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران، ابراز کرد: قرآن کریم، گوهر اصلى انسان را به‌عنوان یک موجود، شریف و کریم معرفى می‌کند که اگر انسان، کریم بشود، راه طبیعى خویش را پیموده و گوهر اصیل خود را بازمی‌یابد چون اطاعت و صعود، مناسب با گوهر اصلى انسان است.

 انصاری،بیان کرد: دهه کرامت، همچنین یادآور لطیف‌ترین علائق و مهر و وفاهای کم‌نظیر یک خواهر یعنی حضرت معصومه (س) نسبت به مقام شامخ و معنوی برادر یعنی امام رضا (ع) است. مهر و وفایی كه خواهر مهربان و دلداده را به هجرت وادار نموده و غربت و بیماری و مرگ در فصل جوانی را برای او آسان کرده است.

وی،یادآور شد: دو هجرت امام رضا (ع) و هجرت حضرت معصومه (س)، چهره تاریخ ایران را به‌طور اساسی دگرگون ساخت، گفت: هجرت امام رضا (ع) خراسان مرکزی را با بزرگ‌ترین تحول مذهبی روبه‌رو ساخت، هجرت حضرت معصومه (س) نیز شبیه همان آثار هجرت حضرت رضا (ع) در خراسان را در قم و منطقه جبال، با سرعت بیشتری به بار آورد.

 مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران،اظهار کرد: ویژگی‌های شخصیتی حضرت معصومه (س) در جامعه موجب می‌شود تا بانوان به‌خصوص دختران ما با الگوبرداری از آن کریمه اهل‌بیت (ع)، نماد ولایتمداری، شکیبایی، عفاف و حجاب در جامعه اسلامی باشند و درواقع دهه کرامت باید بتواند موجب رشد فردی و اجتماعی بانوان شود.

 حجت‌الاسلام انصاری،به برگزاری جشنواره رضوی اشاره کرد و گفت: به‌طورقطع برگزاری این جشنواره، نقش مهمی در راستای ترویج فرهنگ رضوی و سیره ائمه و خاندان عصمت و طهارت (ع) دارد و از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام باید سپاسگزار باشیم که تمام تلاش خود را به‌منظور برگزاری باشکوه این برنامه بااهمیت به کار بسته است.

وی، بیان کرد: سفرنامه‌ها گنجینه‌ای از اطلاعات هستند که از طریق آن‌ها گاه می‌توان به واقعیت‌هایی از وضع اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی ادواری از تاریخ مردم یا منطقه‌ای پی برد که دست‌یابی به آن‌ها از طریق کتب تاریخی میسر نیست.

 مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران،افزود: اهمیت نوشتن و به ثبت رساندن تجربیات و خاطرات، بر کسی پوشیده نیست. نوشتن خاطرات و سفرنامه‌ها، عمری طولانی دارد و راهی درست و مؤثر برای انتقال تجربیات و یافته‌ها از نسلی به نسل دیگر بوده و هست.

حجت‌الاسلام انصاری، افزود: اما سفرنامه و خاطره‌نویسی رضوی، محصول این ابتکار ناب و این جشنواره پرمعنا، انعکاس بالاترین و والاترین تجربیات و احساسات و انگیزه‌ها و امیدهای برگرفته از شور و شعور و توسل یک انسان شیفته و باورمند از یک سفر معنوی است.

 وی، مردم ما و دوستداران خاندان اهل بیت (ع) برای زیارت این بزرگواران، زیارت را در برنامه های زندگی‌شان به‌طور منظم منظور می‌کنند، انتظار می‌کشند، خود را برای این زیارت‌ها آماده می‌کنند، نذر می‌کنند، توسل می‌کنند و با عشق‌وحالی معنوی و بامعرفت، به پابوس و زیارتشان می‌شتابند.

انصاری، ابراز کرد: خاطرات چنین سفری و چنین زیارتی، اگر نوشته شوند بسیار ارزشمند است و می‌تواند بسیار اثرگذار باشد. اگر به ازای هر زائر و هر سفر او هم سفرنامه داشته باشیم، حتماً می‌تواند واجد نکاتی تازه و اثرگذار باشد، هرکسی از پنجره‌ی نگاه خود می‌تواند به زیبایی، دیده‌ها و تجربیات و احساسات خود را به رشته تحریر درآورد.

وی، در پایان با اشاره به برگزاری جشنواره سفرنامه و خاطره‌نویسی رضوی در ایلام، خاطرنشان کرد: این جشنواره بسیار ارزشمند و مبارک است و می‌تواند انگیزه‌های نوشتن درباره این سفرهای معنوی را بیشتر و بیشتر کند و موجب می‌شود خاطره‌های خوب و معنوی و حس گرفته‌شده از این سفرها هم در ذهن نویسنده ماندگار و به تعبیری ملکه شود و هم خواننده این سفرنامه‌ها در هرزمانی، امروز یا فردا و فرداهای دور، در این زیارت با زائر امروز شریک شود.

در این مراسم، از کتاب دانشنامه  امام رضا(ع)  که در سه جلد منتشرشده و یک مرجع و منبع کامل در معرفی و شناخت امام رضا(ع) است با حضور مسئولان فرهنگی و اجرایی استان رونمایی شد.

۱۰ مرداد ۱۳۹۶ ۰۸:۲۹
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید