اخبار

بیانیه‌ی هیئت داوران ششمین جشنواره‌ی‌ بین المللی سفرنامه و خاطره نویسی رضوی

بیانیه‌ی هیئت داوران ششمین جشنواره‌ی‌ بین المللی سفرنامه و خاطره نویسی رضوی
از نزول نور است که حلاوت هستی در هیئت پدیدارشدن شکوفا می شود.


 آنجا که آوای دل انگیز رویش و پویش در جوانه‌های زیستن جاری می شود و شکوه شکفتن را در ظهور زیبایی جلوه‌گر می‌کند. ششمین جشنواره‌ی بین المللی «سفرنامه و خاطره نویسی رضوی»در حالی طراوت خود را بر تابستان چیدن و رسیدن به تماشا گذاشته است که در آن خیل دلدادگان نور و نجابت، دل را به دروازه‌های رحمت و کرامت پیوند زده اند.
در پرتو این بارش شور افزا، در حالی انوار رنگین کمان آن را بر ایوان دل و جان آذین بسته‌ایم که ابرهای عصر جاهلیت در آشوب هجوم به جلوه های نورانی آن‌اند. عصر امروز، عصر تضاد و تقابل ایمان و عصیان است. آوردگاهی است که در آن جنون جاهلی سعی در تخریب و نابودی نزول نور را دارد. در این میان اما راویان نور و رهایی با بازخوانی بهار پاکی، دل‌ها را به آسمان آرامش پیوند می‌زنند. جشنواره‌ی بین‌المللی سفرنامه و خاطره نویسی رضوی با اتکای به روایت چنین ره پویانی، همانند ادوار گذشته، طلایه دار این راه رهایی است.
از آن جایی که طی سال‌های گذشته، هیئت داوران به برخی از آسیب‌ها و نارسایی‌های«سفرنامه نویسی» در بخش گروه سنی زیر 17 سال اشاراتی داشت و خواستار تغییر این بخش بود، در ششمین دوره با بازخوانی تازه‌ای از نحوه‌ی تبلیغ و انتشار بروشور جشنواره، با افزودن بخش ویژه به متن فراخوان، باعث پویایی این جریان شد.در این دوره از جشنواره‌ی سفرنامه و خاطره نویسی رضوی آثار رسیده به دبیرخانه، نشان داد که روایت دلدادگی به روضه‌ی رضوی، همچنان جاری و پویاست.
هیئت داوران از بین 230 اثر رسیده به دبیرخانه، با دقت نظر تمام در خوانش و انتخاب آثار، همچنان معتقد است که نسبت به تبلیغ و ترویج فرهنگ رضوی در بین اقشار مختلف جامعه، نیاز به همیاری و همگرایی هرچه بیشتر دستگاه‌های فرهنگی به ویژه رسانه‌ی ملی در این عرصه است. بر این اساس پیشنهاد می‌شود که در اطلاع‌رسانی و تبلیغ این جشنواره خصوصا در بخش سفرنامه و خاطره نویسی که نسبت به سایر بخش ها از گستره‌ی فراگیرتری برخوردار است، تلاش مجدانه‌تری صورت گیرد..
هیئت داوران اعتقاد دارد که با توجه به ظرفیت والای فرهنگیان به ویژه معلمان و دانش آموزان مدارس، در تهیه و انتشار متن فراخوان، لازم است که از ابتدای مهرماه و همزمان با آغاز سال تحصیلی اقدام، تا از این فرصت و ظرفیت بهره‌ی بیشتری برده شود. همچنین هیئت داوران بر این باور است که یکی از آسیب
ها و تهدیداتی که بعضا جایگاه و منزلت ائمهی معصومین(ع) را به مخاطره میاندازد، دامن زدن به خرافات و بیان مطالبی است که ریشه در واقعیت ندارند و از سوی برخی شرکت‌کنندگان چنین موضوعاتی در قالب خاطره‌ی خیالی که به دبیرخانه ارسال می شود جایگاه و اصالت آن را به خطر می‌اندازد. لذا بر ما و همگان واجب است تا ضمن حفظ کرامت و جایگاه ائمه‌ی اطهار (علیهم السلام) از رواج این گونه مطالب جلوگیری نماییم.
در بخش ارسال آِثار به زبان « عربی » هیئت داوران پیشنهاد می‌کند که دبیرخانه‌ی
بخش سفرنامه و خاطره نویسی طی تفاهم نامه‌ای با هیئت امنای شهرهای مقدس نجف و کربلا به منظور انتشار و تبلیغ متن فراخوان جشنواره، اهتمام جدیتری نسبت به این موضوع داشته باشد. در همین راستا با توجه به ارسال آثار نه چندان قوی و قدرتمندی - در بخش عربی- به دبیرخانه‌ی ششمین دوره، هیئت داوران در این بخش هیچ اثری را حائز رتبه به منظور برگزیده شدن، تشخیص نداد. و در سایر بخش‌های چهارگانه به زبان فارسی با اجماع نظر، آرای خود را به شرح زیر اعلام می نماید.

۹ مرداد ۱۳۹۶ ۰۸:۴۹
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید