اخبار

برگزاری سی و یکمین جشنواره تئاتر استانی ایلام/ مراسم افتتاحیه نیمه دوم شهریور

برگزاری سی و یکمین جشنواره تئاتر استانی ایلام/ مراسم افتتاحیه نیمه دوم شهریور
معاون فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، از برگزاری سی و یکمین جشنواره تئاتر استانی ایلام با عنوان هفته‌ای با تئاتر در نیمه دوم شهریورماه سال جاری در مرکز این استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام،عمران خودآموز،صبح امروز (27 خرداد) در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: این جشنواره در دو بخش رقابتی و غیررقابتی شامل بخش مرور، نمایشنامه خوانی و تئاتر خیابانی برگزار می‌شود.

 وی، بابیان اینکه این جشنواره با همکاری انجمن هنرهای نمایشی استان ایلام و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام با مشارکت اداره کل هنرهای نمایشی و انجمن هنرهای نمایشی ایران برگزار می‌شود، افزود: اقتصاد مقاومتی از نگاه فرهنگ و هنر با توجه به شعار سال «اقتصاد مقاومتی» تولید و اشتغال، فرهنگ ایثار و شهادت و موضوعات دینی به‌ویژه حماسه اربعین حسینی و ظرفیت‌های ویژه استان ایلام به‌عنوان دروازه عتبات، سبک زندگی ایرانی- اسلامی و نگاهی به آسیب‌های اجتماعی از قبیل خشونت، طلاق، اعتیاد، حاشیه ... از دریچه هنر نمایش از محورهای این جشنواره است.

 خودآموز، تقویت فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی و معرفی مفاخر و مشاهیر استان، ایثار و مقاومت مدافعان حرم در خارج از مرزهای جغرافیایی و جلوه‌های مشابه آن در سایر کشورهای تحت ستم، محیط‌زیست زاگرس و حفاظت از منابع طبیعی با نگاه ویژه به آسیب‌هایی نظیر ریز گردها، آتش‌سوزی جنگل‌ها و خشک‌سالی، ترویج و توسعه‌ی فرهنگ نماز، امربه‌معروف و نهی از منکر، حجاب و عفاف و جایگاه ویژه زن در خانواده، مفاهیم قرآنی و نگاه ویژه به عترت (ع) را از دیگر محورهای این جشنواره عنوان کرد.

 معاون فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، ابراز کرد: بخش رقابتی جشنواره به نمایش‌های صحنه‌ای اختصاص دارد که نباید در هیچ جشنواره استانی، منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی شرکت کرده باشد و پس از اهدای جوایز به آثار برگزیده این بخش بنا به تشخیص هیئت‌داوران به دبیرخانه جشنواره فجر معرفی می‌شود.

 وی، بابیان اینکه نمایشنامه‌های تولیدی توسط نویسندگان بومی استان در اولویت قرار می‌گیرند، افزود: در بخش‌های غیررقابتی جشنواره و زیر بخش مرور به تشخیص و انتخاب دبیرخانه جشنواره باهدف ارائه بهترین آثار تولیدشده استان شامل نمایش‌های صحنه‌ای، عروسکی و خیابانی که در طول سال‌های گذشته در جشنواره‌های ملی و بین‌المللی شرکت داشته‌اند و یا در استان اجرای عمومی موفقی داشته‌اند، دعوت به عمل می‌آید.

 خودآموز، گفت: در بخش نمایش‌نامه خوانی، نویسندگان بومی استان می‌توانند با ارائه اثر (یک اثر) متقاضی شرکت در این بخش شده و در صورت انتخاب متن، در زمان برگزاری جشنواره با کمک گروه‌هاي نمایشی استان اقدام به نمایشنامه خوانی اثر خودنمایند.

 وی، ابراز کرد: بخش تئاتر خیابانی متقاضیان برای شرکت در این بخش می‌بایست فیلم اجرای خود را به دبیرخانه، منطقه‌ای، جشنواره ارائه دهند و نمایش ارائه‌شده بایستی تولید جدید بوده و در هیچ جشنواره استانی ملی و بین‌المللی شرکت نکرده و قبل از برگزاری جشنواره اجرای عمومی نداشته باشد.

 خودآموز،گفت: گاه شماره جشنواره در بخش رقابتی، پایان مردادماه سال جاری آخرین‌مهلت اجرای عمومی آثار، زمان بازبینی آثار نیمه اول شهریورماه و اعلام نهایی آثار پذیرفته‌شده 10 شهریور خواهد بود و همچنین در بخش غیررقابتی آخرین‌مهلت دریافت نمایشنامه‌ها برای بخش نمایشنامه خوانی 15 مرداد، آخرین‌مهلت دریافت فیلم نمایش‌ها برای بخش نمایش خیابانی 31 مرداد، اعلام نهایی آثار پذیرفته‌شده در بخش نمایشنامه خوانی 31 مرداد، اعلام نهایی آثار پذیرفته‌شده در بخش نمایش خیابانی 10 شهریور خواهد بود.

 معاون فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام،خاطرنشان کرد: این جشنواره در نیمه دوم شهریورماه سال جاری برگزار خواهد شد، خاطرنشان کرد: علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را به دبیرخانه این جشنواره واقع در خیابان پیروزی مجتمع فرهنگی و هنری ارشاد انجمن هنر‌های نمایشی شعبه ایلام ارسال کنند.

۲۷ خرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۵۶
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید