اخبار

زمان برگزاری جشنواره آواها و نواهای محلی ایلام تا تیرماه امسال به تعویق افتاد

زمان برگزاری جشنواره آواها و نواهای محلی ایلام تا تیرماه امسال به تعویق افتاد
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ملکشاهی با اشاره به برگزاری نخستین جشنواره آواها و نواهای محلی با عنوان چمر و چوپی در این شهرستان گفت: بدلیل استقبال هنرمندان مهلت ارسال اثر تمدید و زمان برگزاری آن نیز به تیرماه موکول شد.

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، سیروس ذوالفقاری در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: مهلت ارسال آثار به این جشنواره تا نیمه فروردین ماه و زمان برگزاری آن اردیبهشت ماه امسال بود که اکنون مهلت ارسال آثار تا پایان خرداد تمدید شده است.
وی افزود: تاکنون 220 اثر در بخش‌های با کلام شامل لاوه لاوه، هوره، مور، چمری، آوازه های محلی (شاهنامه خوانی- مناجات نامه خوانی و نادر خوانی) آواکار شیردوشی، بیت مشک زنی، آوازه های زمان کاشت و برداشت محصولات کشاورزی و در بخش بی کلام شامل سازها و قطعات مقامی، دوزله و تنبک، سرنا و ساز و دهل، شیشمال، دف و کمانچه به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است.
ذوالفقاری توجه به فرهنگ بومی، محلی و حمایت از هنرمندان موسیقی مقامی استان، ایجاد انگیزه در جوانان و ترغیب آنها به موسیقی محلی و مقامی که ریشه در آداب و رسوم مردم استان دارد، معرفی ظرفیت های موسیقیایی موجود در آواها و نواهای محلی، شناسایی و معرفی هنرمندان مستعد و هدایت استعدادها و خلاقیت های نهفته در موسیقی محلی در جهت ارائه صحح شیوه های فنی و محتوایی را از اهداف برگزاری این جشنواره اعلام کرد.
به گفته وی، این جشنواره با همکاری انجمن موسیقی ایلام به میزبانی شهرستان ملکشاهی در تیر ماه امسال و بعد از ماه پایان مبارک رمضان برگزار خواهد شد.
گفتنی است، در موسیقی ایلام از سازهای دوزله، جفتان، سرنا، شیپور، ضرب، دهل، شمشال، نی و کمانچه استفاده می‌شود و این سازها در آیین‌هایی مانند: عروسی، جنگ و عزا کاربرد دارند.
برخی از سازهای بومی منطقه مانند دوزله ویژگی‌هایی دارند که آن را از دیگر سازهای ایرانی متمایز می‌کند. دوزله یا جفتان برخلاف همه سازهای ایرانی که تک صدا هستند، دو صدایی است و قابلیت همراهی با سازهای چند صدایی را نیز دارد.
چوبی موسیقی رقصی ایلام است و به صورت انفرادی و یا دسته‌جمعی اجرا می‌شود، این موسیقی در گذشته افزون بر کاربرد هنری و موسیقی آن به عنوان آمادگی جنگی و بدنی نیز کارآیی داشته است.
فتاپاشا، لرزانه، سوارسوار، صی‌سماع، قلاوی، سه‌حار و گریانه از جمله نواها و ریتم‌های این نوع رقص است که در مناطق کرد و لرنشین کشور رواج دارد.
هوره نیز موسیقی آوازی مردمان غرب کشور به ویژه مردم ایلام است که از آوازها و نیایش‌های اساطیری ایران است، از هزاره‌ های قبل از میلاد مسیح تا به امروز روح دوستداران موسیقی را سیراب کرده است.
این موسیقی از ریتم آزاد در ترانه و شکستن مصراع‌ها پیروی می‌کند و تک سیلابی است، به همین دلیل از موسیقی ردیفی ایران که تابع شعر کلاسیک است، متمایز می‌شود.
موسیقی آیین‌های سوگواری نوع دیگری از موسیقی در استان ایلام است که به طور مشخص در آیین چمری با سرنا و دهل اجرا می‌شود و در این مراسم مردم ایل‌‌ها و روستاها در محلی به نام چمرجا جمع می‌شوند و همراه با نوای ساز، دهل و آواز همسرایان نوعی رقص را ارائه می‌‌دهند.
شهرستان ملکشاهی در 50 کیلومتری مرکز استان ایلام واقع شده است.

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۹:۲۲
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید