اخبار

برگزاری نخستین جشنواره آواها و نواهای محلی ایلام با عنوان چمر و چوپی

برگزاری نخستین جشنواره آواها و نواهای محلی ایلام با عنوان چمر و چوپی
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ملکشاهی از برگزاری نخستین جشنواره آواها و نواهای محلی استان ایلام با عنوان چمر و چوپی در این شهرستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام،سیروس ذوالفقاری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: این جشنواره با همکاری انجمن موسیقی ایلام پنجم اردیبهشت ماه سال آینده در شهرستان ملکشاهی برگزار می شود.
وی بخش های این جشنواره را با کلام و بی کلام اعلام کرد و افزود: بخش با کلام شامل (لاوه لاوه، هوره مور، چمری، آوازهای محلی شامل شاهنامه خوانی، مناجات نامه خوانی و نادر خوانی، آوا کار شامل شیردوشی، بیت مشک زنی، آوازهای زمان کاشت و داشت محصولات کشاورزی و بخش بی کلام نیز شامل سازها و قطعات مقامی، دوزله و تنبک، سرنا، ساز و دهل، شیشمال، دف و کمانچه است.
ذوالفقاری توجه به فرهنگ بومی، محلی و حمایت از هنرمندان موسیقی مقامی استان، ایجاد انگیزه در جوانان و ترغیب آنها به موسیقی محلی و مقامی که ریشه در آداب و رسوم مردم استان دارد، معرفی ظرفیت های موسیقیایی موجود در آواها و نواهای محلی، شناسایی و معرفی هنرمندان مستعد و هدایت استعدادها و خلاقیت های نهفته در موسیقی محلی در جهت ارائه صحح شیوه های فنی و محتوایی را از اهداف برگزاری این جشنواره برشمرد.
وی تاکید کرد: فراخوان این جشنواره توزیع شده و آخرین مهلت ارسال آثار 15 فروردین ماه سال 96 است و زمان داوری و بررسی آثار نیز 30 فروردین تعیین شده و زمان برگزاری نیز پنجم اردیبهشت ماه سال آینده خواهد بود.
شهرستان ملکشاهی در 50 کیلومتری مرکز استان ایلام واقع شده است.

۲۱ اسفند ۱۳۹۵ ۰۹:۴۴
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید