اخبار

همراهی اهالی هنر دهلران با جشنواره تئاتر شرهانی

همراهی اهالی هنر دهلران با جشنواره تئاتر شرهانی
جشنواره تئاتر خیابانی شرهانی دهلران در حالی دومین روز از اجرا و برگزاری را پشت سر گذاشت که مشاهده و گزارش های دریافتی حاکی از استقبال خوب اهالی این شهرستان از اجراهای گروه های نمایشی شرکت کننده در این جشنواره تئاتر خیابانی است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام،مردم فرهنگ دوست شهرستان مرزی دهلران با حضور گسترده در محل های اجرای نمایش خیابانی در خیابان ها و بوستان های این شهر استقبال گرم وپرشوری از این جشنواره نشان دادند.
اقشار مختلف مردم دهلران این روزها صبح، عصر و شب با حضور خود در جشنواره تئاتر شرهانی محفل هنرمندان حاضر در این جشنواره را گرم کرده اند تا هنرمندان حاضر با شور و نشاط تئاتر خیابانی خود را به مردم عرضه کنند.
هنرمندان استان های ایلام، کرمانشاه، کردستان، همدان، لرستان، خوزستان و اصفهان این روزها در دهلران مشغول اجرای تئاتر خیابانی در جشنواره تئاتر شرهانی هستند که با استقبال گرم مردم روز دوم این جشنواره نیز با اجرای 12 نمایش خیابانی در حال پیگیری است.
در روز نخست این جشنواره مدارس و خیابان های دهلران محل اجرای نمایش خیابانی جشنواره تئاتر شرهانی بودند تئاتری که این روزها باعث شده مردم دهلران برغم گرمای هوا به خیابان بیایند و به تماشای هنر هنرمندانی از هفت استان کشور بنشینند.
در 2 روز گذشته 24 اجرا توسط هنرمندان تئاتر انجام شد که در روز نخست 12 اجرا انجام و بخوبی مورد استقبال مردم دهلران قرار گرفت.
در روز دوم نیز قرار است 12 اجرا انجام شود و چرخه اجرای 24 نمایش در این جشنواره تکمیل شود و داوران در روز سوم گروه های برتر را معرفی کنند.
این برای اولین بار است که جشنواره تئاتر شرهانی در دهلران اجرا می شود و آنچه مهم به نظر می رسد این است که با توجه به استقبال مردم و هنرمندان از هفت استان کشور می طلبد تا با توجه به درخواست مردم و مسئولان دبیرخانه دائمی این جشنواره در دهلران دایر شود تا مردم دهلران که در دفاع مقدس پیشانی جبهه جنگ بوده اند و از نزدیک در جنگ و دفاع مقدس سهیم بوده اند حداقل خواسته آنها یعنی اجرای این جشنواره در سال های بعدی و استمرار آن برای همیشه شاهد باشند.
در کنار اجرای نمایش خیابانی تئاتر شرهانی مردم دهلران با برپایی سیاه چادر به معرفی صنایع دستی و غذاهای محلی و آداب و رسوم این منطقه نیز پرداخته اند.
دبیر جشنواره تئاتر شرهانی دهلران در این باره به خبرنگاران گفت: در این جشنواره هنرمندانی از هفت استان کشور حضور دارند و به اجرای نمایش خیابانی می پردازند.
سعید خیرالهی با اشاره به برنامه ریزی ها برای اجرای نخستین جشنواره تئاتر شرهانی در دهلران گفت: این جشنواره مورد استقبال هنرمندان و مردم قرار گرفته است.
وی افزود: در این جشنواره که از 16 اسفند شروع شده و تا 18 اسفند نیز ادامه دارد در سه نوبت صبح، عصر و شب تئاتر خیابانی در خیابان ها و بوستان های دهلران با هنرنمایی هنرمندان با موضوع دفاع مقدس اجرا می شود.
دبیر نخستین جشنواره تئاتر شرهانی گفت: در طول دو روز اجرای این جشنواره در دهلران 24 اثر اجرا می شود و در روز 18 اسفند نیز اختتامیه این جشنواره با معرفی گروه های برتر خاتمه می یابد.
خیرالهی بر لزوم ایجاد دبیرخانه دائمی این جشنواره در دهلران تاکید کرد و افزود: با توجه به سوابق دهلران در دفاع مقدس، استعدادهای هنری این شهرستان، استقبال مردم و حمایت مسئولان می طلبد این دبیرخانه در دهلران دایر شود.
سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دهلران نیز گفت: در روز دوم این جشنواره 12 اثر نمایشی در دهلران اجرا می شود.
ایرج رضایی افزود: در روز دوم یعنی 17 اسفند و در نوبت صبح (ردپایی در آسمان) از خانم کژال راست بین از مریوان،(ورود هر گونه تیر و ترکش ممنوع) از مهرداد کاووسی حسینی از همدان،(اسو) اثر بهنام کاوه ازآبادان،(گمشدگان) از علی چناری اهل کرمانشاه و (سیا ور دارو) اثر پژمان شاوردی از لرستان در دهلران اجرا شدند.
وی تاکید کرد: در نوبت عصر نیز قرار است (همچو حر ریاحی) اثر مصطفی کولیوندی از دهلران،( ایستگاه صلواتی) از دل آرام ترکی از اصفهان، (ا سو) اثر بهنام کاوه از آبادان و (گمشده) از مختار محمدی از مریوان برای مردم نمایش داده شوند.
سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دهلران گفت: امشب نیز سه اثر شامل (کوچه) از امین پورمند اهل اندیمشک، (آب) به کارگردانی سعید ذبیهی از کرمانشاه و (همچو حر ریاحی) اثر مصطفی کولیوندی از دهلران برای مردم اجرا خواهند شد.
اولین دوره تئاتر خیابانی شرهانی در دهلران با استقبال هفت استان ایلام، کرمانشاه، کردستان، همدان، لرستان، خوزستان و اصفهان در حال اجرا است.
شهرستان مرزی دهلران بواسطه حضور مستقیم در جنگ هشت ساله و دفاع مقدس یکی از آوردگاه های دفاع مقدس است که هنرمندان دهلرانی نیز توانستد با حضور در مناطق عملیاتی این شهرستان و بویژه با اجرای تئاتر در یادمان شهدای شرهانی در زمینه معرفی سابقه دفاع مقدس در این شهرستان گام هایی بردارند.
اختتامیه این جشنواره با حضور داوران، میهمانان، هنرمندان و معاون وزیر فرهنگ و ارشاد و دو مدیر کل این حوزه روز چهارشنبه ساعت 15 عصر با معرفی آثار برتر به کار خود پایان می دهد.

۱۸ اسفند ۱۳۹۵ ۰۸:۱۹
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید