اخبار

کانون های مساجد محور فعالیت های هنری و فرهنگی/ طرح ملی علمدار کربلا، فرصت مناسب برای ترویج فرهنگ عاشورایی است

کانون های مساجد محور فعالیت های هنری و فرهنگی/ طرح ملی علمدار کربلا، فرصت مناسب برای ترویج فرهنگ عاشورایی است
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام،گفت: طرح ملی علمدار کربلا به‌عنوان یک طرح ارزشی و فرهنگی تأثیر بسیار زیادی در راستای ترویج فرهنگ عاشورایی در قالب هنر دارد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام،علی محمد نیاکان، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام،در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: سوگواره طرح ملی علمدار کربلا، با توجه به اینکه در آستانه اربعین حسینی قرار داریم،به‌عنوان یکی از محورهای اساسی برنامه‌های اربعین حسینی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیرخانه کانون‌های مساجد استان، شکل‌گرفته است.

 وی، افزود: امسال سومین دوره از این طرح ملی برگزاری می‌شود که نسبت به سال گذشته با هماهنگی لازم و برنامه‌های از پیش تعیین‌شده دنبال شده و از مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای شرکت در این مراسم  دعوت گردیده و حمایت مسئولان ارشد استان را به دنبال داشته و از خداوند توفیق می‌خواهیم که این برنامه به نحو باشکوهی در مرکز استان برگزار شود.

 محمد نیاکان، با بیان اینکه طرح ملی علمدار کربلا، یکی از برنامه‌های مهم اربعین است، یادآور شد: رسالت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، رسالتی فرهنگی، دینی و تبلیغی است و این برنامه در راستای ترویج و تبلیغ فرهنگ اربعین و  ارزش‌های عاشورایی است، حضرت ابوالفضل(ع) دلاورمرد رشید سپاه  امام حسین(ع) است و علم کربلا را ایشان به دوش گذاشته و حضرت زینب(س) نیز رسالت خود را در خصوص روشنگری واقع عاشورا برعهده‌گرفته است.

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، بیان کرد: برگزاری طرح ملی علمدار کربلا،  اولویت اصلی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی است و تلاش خواهد شد که این برنامه هرسال تکرار شود و مردم خود برگزاری این طرح را بر عهده بگیرند و این امر را نهادینه کنیم که کانون‌های مساجد از توان خوبی در راستای واگذاری امور به مردم برخوردارند و هدفمان این است که  امور را به مردم بسپاریم و ما نیز حمایت می‌کنیم.

 وی، بیان کرد: معتقدم  برگزاری سوگواره علمدار کربلا به خاطر نزدیکی استان به کربلای معلی یک امر لازم است و  شاید مشیت خدا بر این بوده است که ایلام که به‌عنوان دروازه عتبات عالیات مطرح است به‌عنوان میزبان طرح ملی علمدار کربلا انجام‌وظیفه کرده تا که شاید گوشه‌ای کوچکی از حماسه بزرگ کربلا در آستانه اربعین حسینی در قالب هنر بیان شود.

 محمدنیاکان، بابیان اینکه ظرفیت‌های بزرگی در  استان ایلام برای اجرای طرح‌های ملی و دینی وجود دارد، گفت: فضای استان ایلام سالی یک‌بار حسینی می‌شود که دو ماه از اول محرم تا آخر صفر طول می‌کشد و زائران حرم مطهر برای رسیدن به آن حرم مرز ایلام را انتخاب می‌کنند و مردم ایلام پذیرای زائران حسینی هستند که این افتخار بزرگی برای مردم استان است.

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، بیان کرد: توجه به حوزه هنر یکی از رسالت‌های اداره کل فرهنگ ارشاد اسلامی است و یکی از راه‌های تبلیغ دین از طریق هنر است و با توجه به اینکه ما فرهنگ دینی داریم، هنرمان نیز باید دینی باشد.

 وی، بابیان اینکه جوانان بسیار مستعدی در استان وجود دارد که در حوزه هنر دینی استعدادشان متجلی می‌شود، گفت:فرهنگ دینی را باید از طریق هنر در قالب  رشته‌های مختلف هنری ازجمله هنرهای تجسمی و تئاتر، تبلیغ کرد و  سوگواره ملی علمدار کربلا را نیز می‌توان در سایر رشته‌های هنری بسط داد و تلاش ما این است که این موضوع را در سال آینده در سایر رشته‌های هنری گسترش دهیم.

 محمد نیاکان، یکی از کارآمدترین راه‌های برای ترویج آموزه‌های دینی، بهره‌گیری از زبان هنر است، ابراز کرد:  امسال با توجه به عشق و علاقه‌ای که وجود دارد کمک بیشتری در راستای برگزاری این همایش با همدلی و با همگامی و همراهی، سوگواره علمدار کربلا به بهترین وجه برگزار شود.

 وی، با اشاره تأثیرگذاری و نقش مهم کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد، خاطرنشان کرد: برداشت من این است کانون‌های مساجد مردمی‌ترین قشر جامعه  بوده که بسیار مؤثرند و می‌توانند تبلیغ دین مبین اسلام را از طریق همین کانون‌های مساجد را انجام داد که زوایای پنهان روستاها را پوشش و فرهنگ ناب محمدی را ترویج دهند.

۱۸ آبان ۱۳۹۵ ۱۰:۲۵
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید