اخبار

طرح ملی علمدار کربلا محور برنامه‌های اداره کل ارشاد ایلام است

طرح ملی علمدار کربلا محور برنامه‌های اداره کل ارشاد ایلام است
معاون فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، طرح ملی علمدار کربلا به همت دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد در استان برگزارشده که محور فعالیت‌های این اداره کل نیز است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام،عمران خودآموز، معاون فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام به‌عنوان دبیر شورای فرهنگ عمومی در استان ایلام از برنامه‌های دینی حمایت می‌کند.

 وی، بابیان اینکه استان ایلام از فرهنگ دیرینه‌ای برخوردارند و مسئولیت خطیری بر عهده‌دارند و برگزاری برنامه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی با خمیرمایه و رنگ و بوی دینی به‌طورقطع می‌تواند نقش مهم و به سزایی در ارتقای فرهنگ عمومی استان داشته باشد.

 معاون فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، گفت: برنامه‌ها، جشنواره‌ها و سوگواره‌ها با مضامین و مفاهیم دینی به‌طورقطع در فرهنگ عمومی جامعه مؤثر خواهد بود که هم می‌تواند در کاهش آسیب‌های اجتماعی مؤثر  و هم در ایجاد انگیزه و امید مردم مؤثر باشد.

 خودآموز، بیان کرد: استان ایلام به‌عنوان دروازه عتبات عالیات پذیرای زائران کنگره بزرگ اربعین حسینی است و از مرز بین‌المللی  برای حضور در این راهپیمایی بزرگ تردد می‌کنند و در این ایام برنامه‌های فرهنگی بسیاری در استان برگزار می‌شود که طرح ملی علمدار کربلا در رأس این برنامه‌ها قرار دارد.

 وی، تصریح کرد: کانون‌های مساجد استان می‌توانند محور این برنامه‌های باشند و سایر دستگاه‌ها و نهادهای ستادی می‌توانند حامی بسیار خوبی برای کانون‌ها در راستای اجرای برنامه‌ها باشند و طرح ملی علمدار کربلا یکی از برنامه‌هایی است که  به‌خوبی برگزارشده و انتظار می‌رود که در سال‌های آتی تداوم داشته باشد.

 معاون فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام،  بابیان اینکه هنر به‌عنوان یکی مؤلفه‌های اصلی می‌تواند بسیار مؤثر در ترویج فرهنگ به‌ویژه فرهنگ دینی باشد، افزود: قالب‌های مختلف هنری ازجمله هنرهای تجسمی و هنرهای هفتگانه در ترویج فرهنگ دینی مؤثر  است و  با توجه به اینکه امروزه بیشتر هجمه‌ها فرهنگی است ما نیز باید با بهره‌گیری از فرهنگ دینی و هنرهای دینی  از مرزهای فرهنگی و دینی صیانت کنیم.

 خودآموز، ابراز کرد: ایلام خوشبختانه از هنرمندان بسیار برجسته‌ای برخوردار بوده که در این وادی قدم گذاشته‌اند و بارها شاهد بوده‌ایم که پیشنهادهای خوبی با مضمون دینی ارائه داده‌اند با توجه به بحث دفاع مقدس و یادمان‌های آن دوران به نحوی، هنر دینی در استان تقویت‌شده است.

 وی، با اشاره به اینکه اربعین یک رویداد فرهنگی است، اظهار کرد: برای این رویداد فرهنگی، با عنوان پیوست فرهنگی برنامه‌های در نظر گرفته‌شده که یکی از این برنامه طرح ملی علمدار کربلاست و اجرای برنامه‌های آیینی و سنتی در مرز مهران و حضور خبرنگاران و عکاسان در اربعین حسینی در مرز مهران نیز از دیگر تمهیدات اندیشیده شده است.

 معاون فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، ابراز کرد: ما به‌عنوان یک دستگاه فرهنگی، مشارکت جدی در این برنامه و عضو کمیته فرهنگی و هنری ستاد اربعین حسینی انجام‌وظیفه خواهیم کرد و هنرمندان با مشارکت گسترده‌ای خواهند داشت.

 وی، در پایان خاطرنشان کرد: در ایام اربعین حسینی در سال جاری 10 عنوان برنامه فرهنگی تدارک دیده‌شده و تلاش می‌شود که در ایام اربعین حسینی برنامه‌های فرهنگی در راستای ترویج فرهنگ ارزشی و سیره ائمه اطهار(ع) در جامعه گام‌های مثبتی برداشته شود.

۱۸ آبان ۱۳۹۵ ۱۰:۱۷
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید