اخبار

فعالیت کانون های مساجد باید منتج به رشد بینشی شود/ پیاد روی اربعین حسینی ظرفیتی بزرگ برای استان ایلام

فعالیت کانون های مساجد باید منتج به رشد بینشی شود/ پیاد روی اربعین حسینی ظرفیتی بزرگ برای استان ایلام
معاون آموزش و پژوهش ستاد عالی‌ کانون‌های هماهنگی و نظارت بر کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور، گفت: فعالیت‌ها و برنامه‌های کانون‌های مساجد باید پیوست فرهنگی و مسجد داشته باشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، محمدرضا جعفری، معاون آموزش ستاد عالی هماهنگی و نظارت بر کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور، صبح امروز(4 آبان) در جمع کارکنان دبیرخانه مساجد این استان، اظهار کرد: در چند سال اخیر شاهد تحول بسیار خوبی در زمینه کمی و کیفی کانون‌های فرهنگی و هنری در سطح استان بوده‌ایم.

 وی، بابیان اینکه این رشد و ارتقا در سطح کانون به همت کارکنان و مدیریت مسئول دبیرخانه روی‌داده است، تصریح کرد: کانون‌های مساجد استان ایلام مرکز فرهنگی مؤثر و تأثیرگذار در استان ایلام به شمار می‌روند که مجموعه‌های فرهنگی و اجرایی استان حساب ویژه‌ای بر روی کانون‌های مساجد این استان دارند.

 جعفری، هدف این سفر را بررسی فعالیت‌ها و برنامه‌ها و نظارت بر آن با نگاه تقویت رشد فعالیت‌های دبیرخانه مساجد و شناسایی نقاط قوت و ضعف و ارائه راهکار برای تقویت هر چه بیشتر کار دبیرخانه عنوان کرد و افزود: اصلی‌ترین هدف این سفر، تشویق جوانان کانونی برای فعالیت در سطح مساجد و تقدیر از زحمات اعضای کانون‌های فرهنگی و هنری است.

 معاون آموزش ستاد عالی هماهنگی و نظارت بر کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور، گفت: اعضای و کارکنان دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری باید برای رشد فردی خود در حوزه‌های معنوی و عملی تلاش کنند و در کنار فعالیت برای مساجد و کانون‌ها، بحث رشد فکری و معنوی را دنبال کنند و انتظار می‌رود که خانواده‌های اعضای کانون‌ها و کارکنان دبیرخانه مساجد در جامعه الگو و مروج بینش و ارزش‌های ناب اسلامی باشند.

وی، بابیان اینکه کارکنان دبیرخانه باید نیروی مسجدی واقعی باشند و خود در مساجد حضور پیدا کنند، گفت: اقداماتی که در سطح کانون‌های فرهنگی و هنری استان ایلام صورت گرفته بسیار قابل‌تحسین است و باید کار به‌گونه‌ای باشد که عملکرد کار دبیرخانه به‌صورت سیستمی تعریف شود و کارکنان به وظایف خود، نگاه تخصصی داشته و به وظایف تخصصی خود نگاه ویژه‌ای داشته باشند.

 جعفری، با اشاره به اینکه کار سیستمی و تخصصی باید در حوزه کانون‌های مساجد در اولویت قرار گیرد، افزود: نگاه سیستمی در مجموعه دبیرخانه بسیار مهم است و باید به خروجی کار توجه داشت که اثرات فعالیت‌ها در کانون‌ها و مسجد را بررسی و میزان بروز و ظهور آن را در سطح جامعه رصد کرد و آنچه در اصول سیاست‌های ستاد عالی کانون‌های مساجد کشور آمده است، دنبال شود و خروجی کاردیده و رصد گردد.

 معاون آموزش ستاد عالی هماهنگی و نظارت بر کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور، بابیان اینکه فعالیت‌های کانون‌های مساجد باید منتج به افزایش حضور جوانان و نوجوانان در مساجد و رشد بینشی در مساجد شود، ابراز کرد: کانون‌های فرهنگی و هنری امروز در خط مقدم مبارزه با تهاجم فرهنگی و جنگ نرم دشمنان قرار دارد.

 معاون آموزش ستاد عالی هماهنگی و نظارت بر کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور، بابیان اینکه فعالیت‌های کانون‌های مساجد باید منتج به افزایش حضور جوانان و نوجوانان در مساجد و رشد بینشی در مساجد شود، ابراز کرد: کانون‌های فرهنگی و هنری امروز در خط مقدم مبارزه با تهاجم فرهنگی و جنگ نرم دشمنان قرار دارد.

 وی، در ادامه برگزاری مراسم اربعین حسینی را یک فرصت استثنایی برای مردم و استان ایلام برشمرد و گفت: اربعین حسینی، فرصتی بسیار ارزشمند و گران‌سنگ است که به‌عنوان یک ظرفیت عظیم مطرح است و در سال‌های گذشته، کانون‌های مساجد استان در رفع نیازهای اولیه زائران حسینی ایفای نقش داشته‌اند و اما امروز وظیفه مهم‌تری بر عهده‌دارند و آن‌هم بهره‌گیری از ظرفیت اربعین در راستای فعالیت‌های فرهنگی و دینی است.

 جعفری، بابیان اینکه مراتب عاشورا پنهان مانده است، یادآور شد: عاشورا و نهضت حسینی دارای مراتب بسیاری است که یکی از نقاط اوج عاشورا، اربعین حسینی است و درواقع درک عاشورا و اربعین حسینی مقدمه ظهور امام زمان(عج) است و تا زمانی که اربعین حسینی شناخته نشود، ظهور محقق نمی‌شود و باید کل مردم دنیا با اربعین حسینی و عاشورا آشنایی پیدا کنند و آن را درک نمایند.

 وی، افزود: اگر کانون‌های فرهنگی و هنری و دستگاه‌های فرهنگی در مدار بحث‌های اندیشه‌ای و ترویج فرهنگ اربعین قرار نگیرند کم‌کم از دایره اثرگذاری خارج می‌شوند و باید برای ساختن بینش و اندیشه، برنامه‌ریزی کرد تا زوار بتوانند بهره‌های اندیشه‌ای ببرند و این بهره‌ها به گونه‌های باشد که رابطه فرد با مسجد در طول سال، مستحکم شود.

 معاون آموزش ستاد عالی هماهنگی و نظارت بر کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور، خاطرنشان کرد: تکریم زائران خیلی مهم است و اما باید بحث محتوایی در ایام اربعین حسینی دنبال شود و باید دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان بر روی این نکته بسیار مهم، توجه کند.

۴ آبان ۱۳۹۵ ۱۴:۴۹
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید