اخبار

مشارکت ۵۵ کانون مسجد ایلام در استقبال از زوار حسینی/ فعالیت ۲۸۱ کانون فرهنگی و هنری

مشارکت ۵۵ کانون مسجد ایلام در استقبال از زوار حسینی/ فعالیت ۲۸۱ کانون فرهنگی و هنری
مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان ایلام، گفت: در حال حاضر ۲۸۱ کانون فرهنگی و هنری مسجد در مناطق مختلف روستایی، عشایری و شهری این استان فعالیت دارند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام،حجت‌الاسلام علی چراغی پور، مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان ایلام، صبح امروز(4 آبان) در نشست کارکنان دبیرخانه با حضور معاون آموزش و پژوهش ستاد عالی، اظهار کرد: کانون‌های مساجد مراکز فرهنگی مهمی و دینی هستند.

 وی، بابیان اینکه تعداد کانون‌های فرهنگی و هنری در سال 89 در استان ایلام 147 باب بوده است، تصریح کرد: در سال 95 این میزان به 281 باب کانون در سطح مساجد مناطق روستایی، عشایری و شهری این استان افزایش‌یافته و در چند سال اخیر شاهد رشد کمی و کیفی کانون‌های مساجد به‌ویژه در مناطق روستایی استان هستیم.

 چراغی پور، بابیان اینکه هم‌اکنون 13 کانون فرهنگی و هنری تخصصی در استان ایلام فعالیت دارند، ابراز کرد:  فعالیت 6 کانون دانشگاه در مراکز آموزش عالی استان، 10 کانون مصلی در سطح مکان‌ها و مصلی های برگزاری نماز جمعه و فعالیت 18 مرکز خانه نور، 3 باب خانه فرهنگی دیجیتال از دیگر فعالیت‌های دبیرخانه مساجد این استان به شمار می‌رود.

 مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان ایلام، یادآور شد: در سال‌های اخیر توسعه کتابخانه‌های عمومی در سطح کانون‌ها موردتوجه قرارگرفته و هم کانون 186 کتابخانه مخزن دار در سطح کانون‌های استان فعالیت دارند و تاکنون نیز 75 باب کتابخانه مجوز فعالیت خود را از ستاد عالی هماهنگی و نظارت بر کانون‌های مساجد دریافت کرده‌اند.

 چراغی پور، بابیان اینکه بیش از 43 هزار نفر از جوانان و نوجوانان ایلامی عضو کانون‌های فرهنگی و هنری هستند، گفت: در راستای تقویت فعالیت‌های فرهنگی و هنری در سطح کانون‌ها، برنامه ویژه‌ای در استان برگزارشده و در سال جاری235 کانون مجری اجرای طرح اوقات فراغت کانون‌ها با عنوان آسمانی‌ها بوده‌اند.

 وی، ابراز کرد: فعالیت 21 نشریه تجربی، فعالیت در زمینه برگزاری جشنواره سرود کانون‌ها و برگزاری دو جشنواره سرود، فعالیت گروه‌های نمایشی استان در سطح کانون‌ها و ساماندهی این گروه‌ها، فعالیت‌های قرآنی 1450 دوره‌های تفسیر قرآن کریم، طرح تلاوت نور، انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با دستگاه‌ها و نهادهای فرهنگی و اجرایی استان، فعالیت در زمینه امربه‌معروف و نهی از منکر و برگزاری دوره‌های آموزشی از دیگر فعالیت‌های دبیرخانه مساجد استان است.

 مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان ایلام، با اشاره به توجه به فعالیت‌ها و دوره آموزشی خواهران در استان، ابراز کرد: خوشبختانه با راه‌اندازی واحد خواهران کانون‌های مساجد در استان توجه بسیار خوبی در زمینه اقتصاد مقاومتی و بحث کارآفرینی و به‌ویژه فعالیت بانوان در بحث فرش‌بافی شده که نتایج بسیار مثبتی را به دنبال داشته است.

 چراغی پور، بیان کرد: خبرگزاری شبستان نیز به‌عنوان یک رسانه مطرح در بحث اطلاع‌رسانی، فعالیت‌های بسیار خوبی در زمینه اطلاع‌رسانی فعالیت‌ها و عملکرد کانون‌های مساجد استان و سایر نهادها و بخش‌های فرهنگی فعال در استان داشته که جای تقدیر دارد.

 وی، بابیان اینکه یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های دبیرخانه مساجد استان ایلام برگزاری طرح ملی علمدار کربلا در دو بخش رقابتی عکس و شعر است، گفت: خوشبختانه استقبال بسیار خوبی از اجرای این طرح در استان صورت گرفته و مراسم اختتامیه این طرح با حضور مهمانانی از کشور عراق و همچنین مهمانان کشوری در آذرماه سال جاری برگزار می‌شود.

 مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان ایلام، در پایان خاطرنشان کرد: همچنین با توجه به‌قرار گرفتن استان ایلام در مسیر تردد زوار عتبات عالیات دبیرخانه کانون‌های مساجد استان برنامه‌های ویژه‌ای با مشارکت 55 کانون مسجد مستقر در مسیر تردد زوار تا پایانه مرزی مهران برگزار می‌کند.

هیئت نظارت و ارزشیابی ستاد عالی هماهنگی و نظارت بر کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور  به‌منظور بررسی و سنجش فعالیت‌های دبیرخانه مساجد ایلام به مدت دور روزبه سرپرستی محمدرضا جعفری، معاون آموزش و پژوهش ستاد عالی کانون‌های به استان ایلام سفرکرده است.
۴ آبان ۱۳۹۵ ۱۴:۳۸
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید