اخبار

برگزاری طرح ملی «علمدار کربلا» یک عمل صالح است/ آخرین‌مهلت ارسال آثار ۲۴ مهرماه

برگزاری طرح ملی «علمدار کربلا» یک عمل صالح است/ آخرین‌مهلت ارسال آثار ۲۴ مهرماه
نشست هماهنگی و برنامه‌ریزی برگزاری طرح ملی علمدار کربلا با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و مسئول دبیرخانه مساجد استان در دفتر دبیر ستاد عالی هماهنگی و نظارت بر کانون‌های مساجد کشور برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام،علی‌محمد نیاکان، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، در این نشست، اظهار کرد: برگزاری طرح ملی علمدار کربلا در استان ایلام کار بسیار بزرگی است و امسال نیز تلاش مجدانه‌ای در راستای برگزاری این همایش و طرح ملی در مرکز استان ایلام صورت گرفته که قابل‌تقدیر است.

 وی، بابیان اینکه برگزاری طرح ملی علمدار کربلا زمینه‌ای مناسب به‌منظور انجام فعالیت‌های فرهنگی و ترویج سیره ائمه اطهار(ع) به‌ویژه حضرت ابوالفضل(ع) است، ابراز کرد: تلاش شده در سال جاری از تمام ظرفیت‌ها و توانمندی استان برای برگزاری باشکوه آیین اختتامیه طرح ملی علمدار کربلا در استان استفاده شود.

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، یادآور شد: با توجه به وجود مرز مهران به‌عنوان دروازه عتبات عالیات و استقبال بی‌نظیر مردم در ایام مختلف سال به‌ویژه ایام اربعین حسینی برای تردد از این مرز و مشترکات دینی و مذهبی استان ایلام با استان‌های هم‌جوار در کشور عراقی، طرح ملی علمدار کربلا ظرفیت و توانمندی بین‌المللی دارد.

 محمد نیاکان، خاطرنشان کرد: دوره اول این طرح به‌صورت استانی در مرکز ایلام برگزار شد که با توجه به استقبال گسترده در سال دوم به‌صورت ملی و منطقه‌ای برگزار شد و در سال جاری نیز شاهد برگزاری سومین دوره این طرح به‌صورت ملی در مرکز این استان خواهیم بود.

 معاون فرهنگی ستاد عالی هیئت هماهنگی و نظارت بر کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور، نیز در این نشست، اظهار کرد: باید تلاش شود که از ظرفیت شعرای مدعو به‌منظور شعرخوانی در مساجد استان در رسای حضرت ابوالفضل(ع) در ایام قبل از برگزاری آیین اختتامیه این طرح در استان ایلام استفاده کرد.

 مرتضی طاهریان، با تأکید بر ضرورت حضور مداحان کشوری در این طرح ملی در آیین اختتامیه ابراز کرد: در دو سال گذشته خوشبختانه با تلاش مجموعه دبیرخانه مساجد استان ایلام شاهد برگزاری موفق این همایش و طرحی ملی در استان بوده‌ایم.

 وی، یادآور شد: اجرای طرح ملی علمدار کربلا باید پیوست مساجد داشته باشد و حضور عکاسان در مساجد و گرفتن تصویر از مراسمات عزاداری در مساجد و همچنین حضور شاعران در مساجد در خصوص سوگواره باید موردتوجه قرار گیرد.

 حجت‌الاسلام حمیدرضا سلیمانی، دبیر ستاد عالی هیئت هماهنگی و نظارت بر کانون‌های مساجد کشور،نیز اظهار کرد: ابتکار سوگواره علمدار کربلا، ابتکاری درخور تحسین، آسمانی و معنوی در راستای نشر ارزش‌های حسینی و قیام کربلاست که اجری بسیار بالا دارد.

 وی، تصریح کرد: خداوند گاهی رزق و روزی را برای ما فراهم کرده است که جنبه فردی و جمعی دارد و در حقیقت علمدار کربلا، باب الحسین(ع) است و اگر برای علمدار کربلا شهادت و ایثارش حرف زدیم از حسین(ع) حرف زده‌ایم و یادکرده‌ایم.

 حجت‌الاسلام سلیمانی، برگزاری طرح ملی علمدار کربلا را یک نوع عمل صالح عنوان کرد و افزود: باید زمینه‌ای فراهم شود که از وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی، ائمه محترم جمعه استان‌ها و استانداران محترم، مدیران کل ارشاد استان‌ها و وزیر محترم و معاونان وزیر برای حضور در مراسم اختتامیه طرح ملی علمدار کربلا دعوت شود.

 دبیر ستاد عالی هیئت هماهنگی و نظارت بر کانون‌های مساجد کشور، خاطرنشان کرد: حضور کانون‌های نمونه استان و ائمه محترم جمعه استان. چهره‌های برتر و نخبه مسجدی در این همایش دعوت شود و همچنین مهمانانی که از کشور عراق در ایران حضور پیدا می‌کنند، زمینه حضور آنان در مساجد استان فراهم شود.

 مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان ایلام، در این نشست، اظهار کرد: آخرین‌مهلت ارسال آثار به دبیرخانه این طرح در استان ایلام، 24 مهرماه سال جاری است که خوشبختانه استقبال گسترده‌ای از برگزاری این طرح از سراسر کشور صورت گرفته است.

 حجت‌الاسلام علی چراغی پور، خاطرنشان کرد: علاقه‌مندان به شرکت در این طرح، می‌توانند آثار خود را در بخش شعر در دو قالب شعر(سنتی و نو) و نثر ادبی و در قالب عکس با موضوع شخصیت و فضایل اخلاقی حضرت ابوالفضل العباس (ع) و دلاوری‌ها و رشادت‌های آن  حضرت به  زبان فارسی، عربی و گویش‌های محلی به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

۱۸ مهر ۱۳۹۵ ۱۲:۵۴
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید