اخبار

صنعت چاپ زیربنای توسعه فرهنگی است/ برای حل مشکلات صنعت چاپ ایلام کمک خواهم کرد

صنعت چاپ زیربنای توسعه فرهنگی است/ برای حل مشکلات صنعت چاپ ایلام کمک خواهم کرد
استاندار ایلام، گفت: صنعت چاپ یکی از مهم‌ترین صنایع موجود در جهان به شمار می‌رود که زیربنای توسعه فرهنگی و علمی است.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام،محمدرضا مروارید،استاندار ایلام، صبح امروز(29 شهریور) در جشنواره صنعت چاپ ایلام، اظهار کرد: باید دستگاه‌های موجود در سطح چاپخانه‌های ارتقای کیفی داده شود و در سال جاری با توجه به بحث اقتصاد مقاومتی وام‌های خوبی در استان در این زمینه اختصاص‌یافته است.

 وی، بابیان اینکه تفاهم‌نامه با بنیاد علوی و بنیاد سینا منعقدشده که در راستای اقتصاد مقاومتی درصدی از سود تسهیلات وام‌ها را پرداخت می‌کنند، افزود: این فرصت مناسبی است که فعالان صنعت چاپ در استان می‌توانند به‌صورت شخصی یا در قالب تعاونی در راستای تجهیز و خرید دستگاه‌های جدید اقدام کنند.

 استاندار ایلام، با اشاره به اینکه باید تا جایی که امکان دارد برای انجام امور از ظرفیت‌های داخل استان استفاده شود، افزود: در راستای حمایت از صنعت چاپ ایلام،  نامه‌ای به ادارات استان نوشته خواهد شود که کارهای چاپی به چاپخانه‌های استان واگذار شود و که در راستای تقویت این صنعت در استان گام برداشته شود.

 مروارید، تصریح کرد: همچنین هم‌جواری با استان‌های آن‌طرف مرز با استان ایلام ازجمله استان واسط عراق و استان میسان فرصت بسیار خوبی در راستای توسعه این صنعت در استان است که نیازمند به بازاریابی و همت فعالان صنعت چاپ دارد و البته اتاق بازرگانی و اتحادیه این صنف می‌تواند در این زمینه مؤثر باشد.

 وی، با اشاره به رایزنی‌های انجام‌شده با استان‌های کشور عراق هم‌جوار با استان ایلام در زمینه فعالیت‌ها اقتصادی و مراودات تجاری، یادآور شد: صنعت چاپ  استان باید با توجه به فعالیت‌های اجتماعی و فناوری روز و همچنین وجود نهادهای مردم‌نهاد و مؤسسات خصوصی، خود را با وضعیت موجود انطباق دهد.

 استاندار ایلام با اشاره به چاپ کتب درسی در چاپخانه‌های بزرگ کشور، گفت: تلاش خواهد شد که مقداری از چاپ کتب درسی حداقل به میزان سهمیه استان به صنعت چاپ ایلام اختصاص داده شود و باید رایزنی در این امر صورت گیرد.

 مروارید، بابیان اینکه صنعت چاپ نقش مهمی درروند رشد فرهنگی و عملی و سایر عرصه‌ها دارد، ابراز کرد: زیربنای رشد و توسعه فرهنگی در حقیقت صنعت چاپ است و این نقش در طول زندگی و حیات هر انسانی در عصر کنونی از مدرسه تا دانشگاه و سایر عرصه‌ها قابل‌مشاهده است.

 وی، افزود: در حال حاضر بیروت در دنیای اسلام یکی از مراکز مهم چاپ کتاب در دنیاست که کتاب‌های نفیس در بیروت چاپ می‌شود که ما هم می‌توانیم در این زمینه هم رشد کنیم و من کمک خواهم کرد که با همکاری فعالان صنعت چاپ مشکلات این حوزه در استان تا حدی که توان داریم مرتفع شود.

استاندار ایلام، در پایان با اشاره به هفته دفاع مقدس، خاطرنشان کرد:  در چنین روزهایی بود که ایلام و مهران مورد هجوم رژیم بعث با حمایت دنیای استکبار قرار گرفت و امید است که بتوانیم گوشه‌ای از رشادت‌ها و دلاوری‌های مردم این سرزمین را در هفته دفاع مقدس به نمایش بگذاریم.

۲۹ شهریور ۱۳۹۵ ۱۴:۲۶
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید