اخبار

۳۰ هزار مترمربع به فضاهای فرهنگی ایلام افزوده می شود

۳۰ هزار مترمربع به فضاهای فرهنگی ایلام افزوده می شود
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، گفت: ساخت و راه‌اندازی فضاهای فرهنگی و هنری، یکی از نیازهای مبرم هنرمندان و نسل جوان استان ایلام است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام،علی محمدنیاکان، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، ظهر امروز(18 شهریور) در دیدار با مدیرکل دفتر هماهنگی امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اظهار کرد: با تلاش همکاران این اداره کل در یک برنامه یک‌ساله نزدیک 30 هزار مترمربع ازجمله زمین و فضای فرهنگی برای فعالیت‌های فرهنگی اختصاص‌یافته است.

 وی، بابیان اینکه از این میزان 13 هزار مترمربع مربوط به مرکز استان است، تصریح کرد:  تلاش کرده‌ایم که با ساماندهی فضاهای فرهنگی و مجتمع‌های فرهنگی و هنری در سطح شهرستان‌ها، زمینه ساماندهی و تقویت فعالیت‌های انجمن‌های فرهنگی و هنری فراهم شود.

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، ابراز کرد: در جلسه شورای برنامه‌ریزی استان مسائل و مشکلات مجتمع فرهنگی و هنری ارشاد بیان شد که در این نشست مقرر شد که اعتباری بالغ‌بر500 میلیون تومان از طریق بنیاد برکت برای راه انداری و بهره‌برداری از این مجتمع اختصاص یابد.

 محمدنیاکان، یادآور شد: برای جانمایی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دره شهر نیز 85 متر زمین اختصاص‌یافته است  و اعتبار موردنیاز  در شهرستان تأمین‌شده و مجتمع فرهنگی و هنری ارشاد دره شهر به مساحت 4 هزار مترمربع افتتاح‌شده که برای تجهیز آن به‌ویژه سالن آن، نیازمند حمایت سازمان سینمایی کشور هستیم.

وی، بیان کرد:  ساختمان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و مجتمع فرهنگی و هنری آبدانان حدود 20 سال است که در بالای تپه‌ای ساخته‌شده و نیازمند راه دسترسی مناسب است که در حال حاضر 200 میلیون تومان اعتبار برای ساخت جاده دسترسی مناسب از طریق فرمانداری این شهرستان اختصاص‌یافته است.

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، بیان کرد: سینما هنر آبدانان حدود 17 سال است که راکد بوده و فعالیتی ندارد  که دارای 482 صندلی است که در اثر عدم استفاده و گذر زمان با مشکلات زیادی مواجه شده و  وضعیت مناسبی ندارد که این امر همت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را برای راه‌اندازی این مجموعه را بااعتباری بالغ‌بر 500 میلیون تومان از طریق انجمن سینمای جوان و بخش خصوص راه‌اندازی کرد.

محمدنیاکان، با برشمردن نیازهای فضاهای فرهنگی و زیرساختی در شهرستان‌های سیروان، مهران، چرداول، ملکشاهی و ایوان، گفت: در شهرستان تازه تأسیس سیروان 2 هزار مترمربع برای ساخت مجتمع فرهنگی و هنری در نظر گرفته‌شده و در شهرستان چرداول که مجتمع فرهنگی و هنری ارشاد این شهرستان با 160 اتاق نیازمند 100 میلیون تومان اعتبار برای تجهیز و بهره‌برداری است.

 وی، بابیان اینکه ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی در سطح شهرستان‌ها به لحاظ زیرساختی در مسیر توسعه قرار دارند، گفت: افزایش زیرساخت‌های فرهنگی نیازمند توجه دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  در استان ایلام است که در این صورت استان ایلام می‌تواند ازنظر میانگین کشوری به لحاظ زیرساخت فرهنگی از وضعیت مطلوبی برخوردار شود.

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، خاطرنشان کرد: ساخت و راه‌اندازی فضاهای فرهنگی شامل مجتمع‌های فرهنگی و هنری، فرهنگسرا و  تالارهای هنری یکی از نیازهای مبرم استان ایلام است که می‌تواند زمینه فعالیت انجمن‌های فرهنگی و هنری با حضور جوانان و نوجوانان را فراهم کند.

معاون اداری مالی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام،نیز در این نشست گزارشی از روند وضیعت ساختار اداری و تخصیص اعتبارات این اداره را ارائه نمود.

مهرداد رشیدزاده، کمی نیروی انسانی در حوزه های مختلف، عدم برخورداری از تسهیلات رفاهی، کمبود وسیله نقلیه ، نبود فضای فرهنگی برای ادارات شهرستان ها،و ... را از جمله مشکلات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام عنوان کرد.

 همچنین مدیرکل دفتر هماهنگی امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از زیرساخت‌های فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام ازجمله زمین چند منظور فرهنگی و هنری در پارک بلوط چغاسبز، زمین برای ساخت مجموعه فرهنگی در میدان دفاع مقدس، مجتمع فرهنگی و هنری ارشاد ایلام و  مجتمع فرهنگی و هنری ارشاد شهر سرابله بازدید کرد.

در این نشست مدیران ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان‌های استان در خصوص مسائل و مشکلات حوزه فرهنگ و هنر و همچنین نقاط قوت فرهنگی در این شهرستان‌ها بحث و تبادل‌نظر کردند.

۱۸ شهریور ۱۳۹۵ ۲۱:۴۶
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید