اخبار

راه‌اندازی بانک چاپ و نشر کشور/ اصالت دادن به ظرفیت‌های فرهنگی و هنری استان‌ها هدف مهم وزارت ارشاد است

راه‌اندازی بانک چاپ و نشر کشور/ اصالت دادن به ظرفیت‌های فرهنگی و هنری استان‌ها هدف مهم وزارت ارشاد است
مدیرکل دفتر هماهنگی امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از راه‌اندازی بانک چاپ کشور و ساماندهی امور چاپ کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام،محمدمهدی احمدی، مدیرکل دفتر هماهنگی امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ظهر امروز(18 شهریور) در  مصاحبه با خبرنگاران در ایلام اظهار کرد: بانک چاپ کشور هم‌اکنون به‌صورت پایلوت در استان البرز راه‌اندازی شده است.

  وی، افزود: در این بانک چاپ، برای شناسایی ضعف‌ها و نقاط قوت چاپ و نشر کشور  و نوع خدمات این صنف برای اولین بار راه‌اندازی می‌شود که در حال حاضر یک نمونه در استان البرز در حال تست و آزمایش است که نتایج مثبت و خوبی به دنبال داشته و در امر ساماندهی و تقویت حوزه چاپ و نشر در این استان مؤثر بوده است.

 مدیرکل دفتر هماهنگی امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ابراز کرد: در این بانک، چاپخانه‌ها و مراکز نشر و چاپ شناسایی می‌شود و نقاط ضعف و قوت این حوزه استخراج می‌گردد و راه‌حل‌ها و بحث‌های  قانونی آن در راستای تقویت حوزه چاپ شناسایی و بررسی می‌شود.

 احمدی، بیان کرد: در این طرح،  هم کاربرهای مربوطه می‌توانند با شناسایی نقاط ضعف و قوت خود در راستای تقویت خود تلاش کنند و هم مردم می‌توانند نسبت به حوزه چاپ و نشر بیش از گذشته شناخت پیداکرده و اگر هم به دنبال فعالیت در این حوزه هستند، مسیر اخذ مجوز را بهتر می‌توانند دنبال کرده و این بانک پاسخگوی همه مخاطبان علاقه‌مندان به این حوزه خواهد بود.

 وی، بابیان اینکه در این طرح توجه بسیار خوبی به حوزه چاپ و نشر در بحث آموزش شده است، تصریح کرد: بسیاری از چاپخانه‌های کشور سنتی هستند و به مسائل روز این حوزه آشنا نیستند که بعد از انجام دوره‌های آموزشی برای فعالان این حوزه، نسبت به حمایت در بخش تجهیز به امکانات روز و فناوری‌های جدید در زمینه چاپ اقدام لازم صورت خواهد گرفت.

 مدیرکل دفتر هماهنگی امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بیان کرد: یکی دیگر از برنامه‌های اولویت‌دار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اصالت دادن به فعالیت‌های فرهنگی و هنری در سطح استان‌هاست که مقام عالی وزارت توجه ویژه‌ای به این موضوع دارند.

 احمدی، یادآور شد: به لحاظ اعتباری تلاش شده که فعالیت‌های فرهنگی و هنری در حد امکانات موردحمایت قرار گیرد و این حمایت‌ها از طریق انجمن‌های فرهنگی و هنری فعال در سطح استان‌ها انجام خواهد شد و همچنین استفاده از  ظرفیت‌های هنری و فرهنگی استان‌ها در عرصه بین‌المللی موردتوجه قرار می‌گیرد.

 وی، تصریح کرد: تاکنون برنامه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی و هنری در 17 کشور به همت و توسط فعالان فرهنگی و هنری 17 استان با  اجرای برنامه‌ها و نمایشگاه‌های مختلف برگزارشده است، هنرمندان توانمند و فعال استان‌ها شناسایی می‌شوند و در طول هفته‌ها فرهنگی و جشنواره‌های هنری در کشورهای مختلف شرکت می‌کنند و این بزرگ‌ترین امتیاز و توجه به هنرمندان استان‌هاست که بتوانند توانمندی خود را در عرصه بین‌المللی نشان دهند.

 مدیرکل دفتر هماهنگی امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: به همه ادارات کل استان‌ها تأکید شده است که بانک اطلاعاتی از هنرمندان و فعالان عرصه فعالیت‌های فرهنگی و هنری را تهیه کنند و توانمندی این هنرمندان دسته‌بندی و ارائه گردد.

 احمدی در ادامه با اشاره به برگزاری کنسرت‌های موسیقی در سطح استان‌های مختلف، اظهار کرد: کنسرت‌های موسیقی اگر از فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز بگیرند و مراحل قانونی را انجام و مجوز قانونی دریافت کنند، در استان‌ها قالب اجرا هستند و اگر مشکلات و موانعی در این زمینه وجود داشته باشد باید با دلایل قانونی و منطقی ارائه شود تا نسبت به پیگیری‌های لازم اقدم گردد.

 وی، در پایان خاطرنشان کرد: کنسرتی که مجوز از فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرده را نمی‌توان جلوی اجرای آن را گرفت اما اگر موانعی در زمینه اجرای کنسرت وجود داشته باشد باید با تعامل و تدبیر، موانع پیش روی اجرای این کنسرت‌ها برداشته شود.

۱۸ شهریور ۱۳۹۵ ۲۱:۲۱
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید