اخبار

حضور اقوام مختلف یک فرصت برای کشور است/ کهن الگوها بر روی شخصیت انسان ها اثر گذار هستند

حضور اقوام مختلف یک فرصت برای کشور است/ کهن الگوها بر روی شخصیت انسان ها اثر گذار هستند
دبیر اجرایی همایش منطقه ای محمد رحیم خان کرد در شهرستان آبدانان، گفت: باید فرصتی ایجاد شود که با همت نویسندگان و محققان، مفاخر و مشاهیر فرهنگی و ادبی استان برای نسل جوان معرفی شوند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام،دکتر یحیی حافظ نژاد، دبیر اجرایی همایش رحیم خان کرد در شهرستان آبدانان، در این همایش اظهار کرد: معرفی مفاخر فرهنگی و ادبی یک ضرورت برای جامعه امروز است.

 وی، با بیان اینکه امنیت و ارامش این سرزمین مرهون خون پاک شهداست، ابراز کرد: شهرستان آبدانان سرزمین مفاخر بزرگی در زمره شهدا و مفاخر ادبی و فرهنگی است که می توان نمونه های از  آن دوران معاصر را نام برد.

 حافظ نژاد، تصریح کرد: امروز دنیا دانشمندان ما را نمی شناسد که دلیل آن هم کوتاهی و قصور ما بوده است که نویسندگان ما در این حوزه وارد شوند و نسبت به معرفی مفاخر اقدام کنند ولی متاسفانه در حق اجداد  مفاخر ادبی و فرهنگی و معرفی آنان به جامعه کوتاهی شده است.

 دبیر اجرایی این همایش با انتقاد از این تفکر که اجداد ما را در دروه های گذشته غارتگر می پندارند، گفت: اجداد ما مایه های افتخار ما هستند که باید آنان را معرفی کنیم که در این همایش یک نوع تابو شکنی انجام شد که برای مفاخر و مشاهیر ادبی دیگر اقوام این منطقه نیز بتوان مراسم بزرگداشت گرفت.

 وی، با اشاره به اینکه نمی دانم چرا برخی افراد در خصوص معرفی مفاخر استان کج اخلاقی می کنند ، یادآور شد: دنیا سال هاست که از مرز قوم گرایی عبور کرده و این موضوع در قاموس نخبگان  و جهان فرهیختگان جایگاهی ندارد.

دکتر حافظ نژاد با اشاره به اینکه  اقوام گوناگون برای ایران  اسلامی یک فرصت هستند، ابراز کرد: ایران مال همه ایرانیان است و اقوام مختلفی در این سرزمین در کمال آرامش در کنار هم زندگی می کنند اما در برگزاری این همایش احساس شد که برخی فشار آورده و نقدهای غیر منصانه داشتند.

 دبیر اجرایی همایش محمد رحیم خان کرد، در ادامه  افزود: انسان از دو شخصیت الگو می گیرد که یکی خود انسان است و دیگر کهن الگوها هستند که این موضوعات بر روی شخصیت انسان تاثیر گذار بوده و  من امیدوارم که دیگر در جامعه اسلامی شاهد بازی با کلمات و بولد کردن مساله قومیت ها نباشیم.

وی، با اشاره به فعالیت های صورت گرفته برای برگزاری این همایش، گفت: شواری سیاستگذاری تا زمان برگزاری این همایش 12 جلسه مستمر را برگزار کرده و بیش از  1000 نسخه پوستر این همایش چاپ و در بین استان های هدف توزیع گردیده که خوشبختانه استقبال بسیار خوبی ار برگزاری این همایش در این شهرستان صورت گرفت.

 دبیر اجرایی این همایش در پایان با بیان اینکه برای اولین بار در آبدانان همایش منطقه ای برگزار شده است، خاطرنشان کرد: در نمایشگاهی در حاشیه این همایش بالغ بر 100 اثر قدیمی جمع آوری و در معرض دید گذاشته شده  است.

 گفتنی است، 33 اثر از استان های کرمانشاه، لرستان، همدان، کردستان، ایلام و خوزستان در قالب مقالات ادبی، تاریخی و فرهنگی و همچنین شعر به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده است.

 مقاله تحلیل و بررسی خوشنویسی، محتوا و صفحه آرایی اسناد و فرامین کاتبان کرد منطقه پشتکوه ایلام در دوره اول سلسه قاجار با تاکید بر آثار محمدرحیم خان کرد توسط دکتر فرامرز پالیزبان از استان خوزستان  قرائت شد.

۱۸ شهریور ۱۳۹۵ ۲۱:۱۰
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید