اخبار

بزرگداشت مفاخر باعث همبستگی استانی و ملی/ فرهیختگی مردم آبدانان پشتوانه تاریخی دارد

بزرگداشت مفاخر باعث همبستگی استانی و ملی/ فرهیختگی مردم آبدانان پشتوانه تاریخی دارد
استاندار ایلام، گفت: محققان و نوینسدگان استان باید زمینه های مناسب را برای شناساندن مفاخر و فرهیختگان استان با تحقیق و پژوهش فراهم کنند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام،محمدرضا مروارید، استاندار ایلام، در همایش محمدرحیم خان کرد در شهرستان آبدانان، اظهار کرد:  شهدای 17 شهریور سال 57 به دست دژخمیان شاه  در میدان ژاله تهران به شهادت رسیدند.

 وی، با بیان اینکه انجمن مفاحر استان تشکیل شده که امید است بتواند در زمینه معرفی مفاخر استان  موفق باشد که  نیازمند همکاری تمامی مردم است، ابراز کرد: در طول تاریخ متاسفانه خیلی از اسناد گم شده اند و  یا در کنج خانه ها باقی مانده اند و امروز باید خیلی از اسناد که به صورت سینه به سینه است باید ثبت شود.

 استاندار ایلام، یادآور شد: متاسفانه به دلیل عدم همکاری و ضدیت حکومت ها با حکومت های ماقبل در تمام طول تاریخ قبل از 100 سال از بین رفته است و این روند ادامه داشته و متاسفانه در سلسه پهلوی نیز بسیاری از اسناد دوره قاجار از بین رفته است.

 وی، بیان کرد: امروز خوشبختانه با امکانات نوین که وجود دارد، جوانان عزیز ما در تمامی عرصه ها می توانند فعالیت می کنند، اما برخی افراد هنوز هستند که با این مسائل مخالفت می کنند، همین سریال معمای شاه، برخی افراد به عنوان تاریخدان  برخی مسائل را بیان می کنند که این بی انصافی است، هر سلسله ای کارهای خوبی ها و معایبی داشته است.

استاندار ایلام، ابراز کرد: بزرگانی در استان داشته ایم که باید شناخته شوند، در این منطقه همه خان ها و حاکمان انسان های مسلمان بوده اند و با مردم ارتباط داشته اند و خادم اهل بیت(ع) بوده اند.

مروارید، بیان کرد: حکام این مناطق کسانی بوده اند که از نظر مرزداری مشخص و در دین داری مشهور بوده اند، در طول تاریخ تنها جایی که  دشمنان نوانسته اند در آن نفوذ کنند همین مرزهای غربی در ایلام بوده است.

 وی، بیان کرد: در شهرستان آبدانان که این همه علم و فرهنگ و بزرگان فرهنگی در طول تاریخ داشته است، یک پشتوانه تاریخی و ذهنی دارد  و باید بر روی این تاریخ  با وجود اینکه اسناد کم است کار شود.

 استاندار ایلام، یادآور شد: باید اسناد و شواهد را جمع آوری کرد تا  مفاخری که داریم فراموش نشوند، در این منطقه که دسترسی با نقاط مرکزی نداشته اند افرادی این گونه رشد می کنند که با سواد و با فهم بوده اند و  با کلماتی اندک مجالس  صلح  برقرار کرده اند.

مروارید، تصریح کرد: خوشبختانه در مورد شعرای استان کارهای خوبی انجام شده است که امیدواریم این امر چراغ راهی برای آینده ما باشد و مفاخر و بزرگان فرهنگی و ادبی خود را بیشتر بشناسیم، همه اینها باعث همبستگی استانی و ملی است و در هرنقطه از استان چنین افرادی هستند مایه افتخار استان و کشور خواهند بود.

 وی، گفت: آبدانان مردم فرهیخته ای دارند و از زمانی که ایلام تشکیل شده، بیشترین ارتباط را مردمآبدانان با ایلام داشته است و بسیاری از بزرگان محلات ایلام از سران طوایف آبدانان بوده اند.

 استاندار ایلام، یادآور شد: امید است که با این برنامه ها و بزرگداشت مفاخر، یک همبستگی در داخل استان به وجود آید و خود آبدانان به عنوان مرکزیت این امر قرار گیرد و افراد فرهیخته ای در داخل این شهر هستند این امر را پیگیری کنند.

 مروارید در پایان خاطرنشان کرد: انتظار می رود که از این واگرایی به دلیل مسایل زیربنایی از جمله نبود راه های ارتباطی که بین شهرهای استان ایجاد شده  را برطرف کنیم و البته همت همه مردم را می طلبد.

۱۸ شهریور ۱۳۹۵ ۲۱:۰۷
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید