اخبار

تجلیل از مفاخر فرهنگی، موجب همبستگی فرهنگی و قومی است

تجلیل از مفاخر فرهنگی، موجب همبستگی فرهنگی و قومی است
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، گفت: برگزاری همایش تجلیل از مفاخر و مشاهیر فرهنگی و ادبی موجب ایجاد همبستگی قومی و فرهنگی بین اقوام مختلف می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام،مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام در همایش محمدرحیم خان کرد در شهرستان آبدانان، اظهار کرد: این شهرستان، جایگاه رشد مفاخری چون نوجوان ترین شهید دانش آموز کشور شهید علی جرایه و دانشمند هسته ای کشور شهید داریوش رضایی نژاد و سردار  شهید صارم طهماسبی است.

 وی، با بیان اینکه استاندار ایلام، از برگزاری همایش محمدرحیم خان کرد استقبال کردند، افزود: این نوع نگاه نشان دهنده توجه دولت تدبیر و امید به برگزاری برنامه ها و فعالیت های فرهنگی و تجلیل از مفاخر فرهنگی و ادبی است.

 علی محمدنیاکان، تصریح کرد: استان مرزی ایلام با جمعیت 600 هزار نفر باحضور چهار قوم لر، کرد، کرد و عرب در حدود 7 درصد از جمعیت کشور را در خود اختصاص داده است.

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، ابراز کرد: زندگی این اقوام در کنار هم در این استان،  زمینه ساز همبستگی فرهنگی مردم شده که با باورها و اعتقادات مردم در هم آمیخته و نمادی از یکرنگی، مودت و صمیمت را به نمایش گذاشته است.

 وی، با بیان اینکه همبستگی فرهنگی مردم این استان مصداق اتحاد ملی و انسجام فرهنگی در کشور بوده و در راستای تقویت چنین همبستگی بوده است، گفت: تقویت وحدت و همگرایی در بین مردم، فراهم آوردن زمینه شناسایی و مفاخر و مشاهیر استان، تلاش برای شاخص های اجتماعی و فرهنگی استان از اهداف برگزاری همایش محمدرحیم خان کرد بوده است.

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، با برشمردن صفات و ویژگی های محمد رحیم کرد، یادآور شد: این مرد اعتدال گرا و مصلح، حاکمی با درایت و با کفایت بوده است و به تدبیر به امور و ذکاوت در سیاست اشتهار داشته است.

محمد نیاکان، ابراز کرد: محمدرحیم خان کرد، شاعری  توانا و ادیبی هنرمند بوده است و به صلح طلبی و عدالت خواهی معروف بوده و برای آشنا کردن مردم با حقوق شهروندی تلاش می کرده و به فعالیت های کشاورزی و توسعه بخش کشاورزی در منطقه مبادرت ورزیده و به حفر قنات برای آبیاری و توسعه کشاورزی در منطقه تلاش کرده است.

 وی، تصریح کرد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، ازتابستان سال 94 تا امروز برای فراهم آمدن برگزاری همایش محمدرحیم خان تلاش کرده که این امر بر اساس وظایف محوله این نهاد و تحقق اسناد بالادستی فرهنگ و هنر بوده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، با اشاره به اینکه باید برای شناسایی و معرفی مفاخر فرهنگی و ادبی استان تلاش کنیم، گفت: آبدانان، شهرستان نخبه پرور بوده است که باید امروز زیبایی ها اندیشه و کارکردهای مردم مدارانه محمدرحیم خان کرد را بشناسیم و به نسل جوان معرفی کنیم.

 محمد نیاکان، افزود: مردم استان ایلام، از احکام نورانی قرآن و دستورات انسان ساز ائمه اطهار (ع) اطاعات می کنند و چراغ راه سعادت خود می دانند و برای رشد و اعتلای فرهنگ خود تلاش می کنند.

 وی، در پایان خاطرنشان کرد: مردم فرهنگ دوست استان در میدان عمل از بزرگداشت مفاخر فرهنگی، ادبی و دینی حمایت می کنند و همایش محمدرحیم خان کرد در راستای هبمستگی فرهنگی و رشد و اعتلای فرهنگ بومی این استان برگزار شده است.

در این همایش مقالات برگزیده این همایش قرائت گردید و همچنین کلیپی از اسناد و زندگی نامه محمدرحیم خان کرد به نمایش گذاشته شد.

۱۷ شهریور ۱۳۹۵ ۱۳:۰۵
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید