اخبار

اعمال ماده 16 برای هفت هفته نامه محلی در استان ایلام

اعمال ماده 16 برای هفت هفته نامه محلی در استان ایلام
کارشناس مسئول امور مطبوعات و تبلیغات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام گفت: در سال جاری ماده 16 قانون مطبوعات برای هفت هفته نامه محلی این استان اعمال و از فعالیت آنها جلوگیری بعمل آمد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام،یونس قیطانی در گفت و گو با خبرنگاران افزود: بر اساس ماده 16صاحب امتیاز موظف است ظرف شش ماه پس از صدور پروانه، نشریه مربوطه را منتشر کند و در غیر این صورت با یک بار اخطار کتبی و دادن فرصت 15 روز دیگر در صورت عدم عذر موجه اعتبار پروانه از بین می رود و همچنین عدم انتشار منظم نشریه در یک سال نیز اگر بدون عذر موجه ( به تشخیص هیات نظارت) باشد، موجب لغو پروانه خواهد بود.
وی ادامه داد: پنج هفته نامه دیگر نیز که مشمول این ماده شده طی سال های گذشته لغو فعالیت شده اند و اکنون در مجموع 12 هفته نامه در استان غیر فعال هستند.
قیطانی تعداد کل نشریه های این استان را 50 مورد اعلام کرد و گفت: از این تعداد 13 مورد مربوط به دانشگاه ها و دستگاه های اجرایی است که بیشتر بصورت فصلنامه منتشر می شوند و 25 مورد هم مطبوعات محلی هستند.
کارشناس مسئول امور مطبوعات و تبلیغات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام همچنین با اشاره به اینکه قرار است یارانه سه ماهه اول مطبوعات محلی کشور در آینده نزدیک پرداخت شود، افزود: پرداخت این یارانه در گرو واریز حق بیمه خبرنگاران همان نشریه و ارائه فیش بیمه به معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
وی اظهار کرد: مطبوعات محلی باید تمامی مراحل ثبت نشریه شان را از طریق سامانه جامع رسانه های کشور انجام داده در غیر اینصورت یارانه کاغذ دریافت نخواهند کرد.
وی با بیان اینکه بدهی شش ماهه دوم یارانه مطبوعات امسال پرداخت شده است، یادآور شد: نشریاتی که مشکل بیمه یا مراحل ثبت نامی سامانه جامع رسانه های کشور دارند تا بر طرف شدن مشکل همچنان از دریافت یارانه مطبوعات محروم خواهند بود.
کارشناس مسئول امور مطبوعات و تبلیغات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام پرداخت یارانه به مطبوعات را بر اساس معیارهایی نظیر تیراژ چاپ، تعداد شماره های چاپ شده نشریه، تعداد صفحات، کیفیت چاپ و گسترده توزیع نشریه اعلام کرد.
به گفته قیطانی، نشیات محلی که گسترده فعالیت استان دارند یارانه آنها سه برابر پرداخت خواهد شد.
هم اینک 25 نشریه محلی، نمایندگی 70روزنامه سراسری، 14خبرگزاری و 21 پایگاه اطلاع رسانی اینترنتی مجاز در استان ایلام با 175خبرنگار بصورت مستمر فعالیت دارند.

۲۳ اَمرداد ۱۳۹۵ ۱۲:۴۶
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید