اخبار

جشنواره ای با یاد حرم

جشنواره ای با یاد حرم
با اینکه از همین نقطه غربی کشور تا شرق که مزین به بارگاهت منورت است فاصله ها و کیلومترها وجود دارد ولی شوق زیارت به سویت نه تنها از غرب بلکه از تمام ایران و جهان از قلبهای عاشق میلیونها نفر به سوی گنبد طلایت موج می زند.

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام،اشتیاق به زیارت و استشمام بوی مدهوش کننده حرمت در دهه کرامت بیشتر و بیشتر می شود و در سالروز میلادت به صد چندان می رسد.
اینک در دهه کرامت و در آستانه میلاد خجسته و مبارک شمس الشموس، سلطان عشق و تربت باغ بهشت جشنواره ای برای پنجمین سال متوالی برگزار و فضایی سرشار از ابراز عشق و ارادت به امام مهربان در فضایی عاشقانه و عارفانه رقم خورد.
قرائت صلوات خاصه امام رضا(ع) به همراه پخش تصاویر بارگاه منور علی ابن موسی الرضا(ع) در مجتمع ارشاد مو را بر تن شرکت کنندگان سیخ کرد و اشک شوق وصال را بر چهره ها جاری ساخت.
از دیگر جلوه های این آیین قرائت خاطره نازنین حسنوند یکی از برگزیدگان جشنواره بود که با صدای کودکانه اش خاطره مادرش را که معجزه آسا به حرم امام رضا(ع) مشرف شده بود و حاجت گرفته بود و معنویت این محفل را دو چندان کرد.
سخنرانی زیبای محمدرضا سنگری نویسنده و پژوهشگر برجسته کشوری پیرامون فضائل امام رضا(ع) دیگر جلوه های زیبای این آیین بود که با وجود طولانی بودن ولی بر دل همگان نشست و تشویق های مکرر شرکت کنندگان سند محکم آن بود.

** بیانیه هیات داوران پنجمین جشنواره بین المللی سفرنامه و خاطره نویسی رضوی
بیانیه هیات داوران پنجمین جشنواره بین المللی سفرنامه و خاطره نویسی رضوی روز چهارشنبه در آیین اختتامیه این جشنواره توسط محمد علی قاسمی نماینده هیات داوران این جشنواره قرائت شد.
متن این بیانیه به این شرح است: نوشتن نغمه زیستن است آنگاه که درگذر زمان، حضور حیات را بر بوم مفاهیم به تصویر می کشد، نوشتن، هوای هویت یافتن اندوخته های ذهنی درگذر زمان است، سفر اما سلوک آشنایی دل و چشم، با جهان تازگی هاست، دل درگرو سفر بسپاری، در انبوه آیین های سبز و سفید دیدار رها می شوی و راوی آموزه های بسیار می گردی، درست همانند سفر دلدادگان کوی دوست اقلیم آسمانی خورشید، جایی که در آن آفتاب سایه سار زلالی معنویت است و قرص ماه، جلوه گر انوار تماشایی اش.
بیرق پنجمین جشنواره بین المللی سفرنامه و خاطره نویسی رضوی، در حالی در اقلیم ایلام در اهتزاز است که در آن کاروان کرامت به سرمنزل مقصود سلامت رسیده است، کاروانی که درگذر ایلام، دل به رنگین کمان کرامت آن امام همام بسته است و در میعادگاه مهر او، در حلقه همدلی به قصد قربت، زائر زیبایی رأفت او هستند.
هیئت داوران پنجمین جشنواره بین المللی سفرنامه و خاطره نویسی رضوی، ضمن تقدیر بی کران از کلیه شرکت کنندگانی که در این راه، دل به روایت رضای دوست سپرده اند، نکاتی چند را یادآور می شود.
با توجه به استقبال گسترده دانش آموزان از این جشنواره، هیئت داوران پیشنهاد می کند تا به منظور گسترش فرهنگ رضوی در بین جامعه دانش آموزی، شعبه ای دبیرخانه در بین مدارس دایر نماید و از طریق معاونین پرورشی و مربیان آن، در خصوص چگونگی تهیه و تدوین خاطرات و سفرنامه دانش آموزان را هدایت و یاری نمایند.
ازآنجایی که هدف غایی این جشنواره، گسترش فرهنگ رضوی در بین اقشار مختلف جامعه است، لازم است که بسیار سازمان ها و نهادهای فرهنگی، در امر اطلاع رسانی و تبلیغات آن اهتمام لازم را داشته باشند.
هیات داوران پنجمین جشنواره بین المللی سفرنامه و خاطره نویسی رضوی، ضمن استقبال از فراگیر شدن دامنه جشنواره و مشارکت علاقه مندان مسلمان در اقصی نقاط جهان از این حرکت معنوی، حمایت خود را از آثاری که به زبان کردی و عربی به رشته تحریر در آمده، اعلام می دارد و امیدوار است که در دوره بعدی، مشارکت در این بخش ها پررنگ تر شود.
با توجه به مؤلفه های سفرنامه نویسی و ویژگی های آن و تجربه چهارده دوره گذشته جشنواره، هیات داوران معتقد که بخش سفرنامه نویسی در گروه سنی زیر 18 سال از آن قابلیت های لازم برخوردار نبوده و پیشنهاد می شود در دوره بعد، صرفا بخش خاطره نویسی با معرفی برگزیدگان بیشتر لحاظ شود.
هیات داوران پنجمین جشنواره بین المللی سفرنامه و خاطره نویسی رضوی، ظاهر سارایی، حسن سهراب نژاد،
در پایان این جشنواره از برگزیدگان در بخش های مختلف با اهدا لوح و هدیه تقدیر شد.
در این جشنواره در بخش ویژه زیارت اولی ها و سبک زندگی، طاها خدامی از همدان، زینب نظریان و فائزه منتی از ایلام به ترتیب اول تا سوم و در بخش ویژه سبک زندگی ایرانی، اسلامی با رویکرد اقتصاد مقاومتی نیز علی احمدی از ایلام بعنوان برگزیده انتخاب و معرفی شد.
در بخش خاطره نویسی بالای 18 سال این جشنواره نیز کبری صیفی از مشهد، فرج الله صیدمحمدی از ایلام و علی اکبر امامی از کرمانشاه و در گروه سنی زیر 18 سال نیز علی کاظمی از ایلام، نازنین حسنوند از آبدانان و زهرا درختی از ایلام به ترتیب اول تا سوم شدند.
در بخش سفرنامه بالای 18 سال نیز رضا حسین آبادی از خراسان شمالی، مهین وزیری از تهران و احسان الفتی از ایلام اول تا سوم شدند و در بخش زیر 18 سال نیز هیات داوران هیچ اثری را شایسته کسب مقام اول و دوم نداست ولی ریحانه ثابت قدم از شیراز مقام سوم و امیر مهدی اسدی از آبدانان شایسته تقدیر شناخته شدند.
در بخش زبان عربی این جشنواره در بخش سفرنامه هیات داوران اثری را حائز کسب رتبه اول ندانست و
باسم الشمری از شهر کوت عراق و پیمان صالحی از ایلام بطور مشترک عنوان دوم را کسب کردند و عبدالصاحب نوروزی از ایلام نیز سوم شد.
460 اثر با موضوع های خاطره نویسی و سفرنامه امام رضا(ع)، حضرت معصومه (س)، حضرت شاهچراغ (ع) و سایر امامزادگان به دبیرخانه این جشنواره رسید که توسط ظاهر سارایی، علی حسن سهراب نژاد و محمدعلی قاسمی و آثار بخش عربی توسط سید مهدی حسینی نژاد، محمدرضا شیرخانی و مالک عبدی که به تایید نهایی دبیرخانه بنیاد بین المللی امام رضا(ع) در مشهد مقدس رسیده اند، داوری شد.
جشنواره بین المللی امام رضا(ع) با موضوع های مختلف فرهنگی، هنری و علمی برای چهاردهمین دوره همزمان با دهه کرامت از میلاد با سعادت حضرت معصومه (س) تا میلاد امام رضا (ع) با هدف توسعه و ترویج فرهنگ رضوی در سراسر کشور برگزار می شود که امسال استان ایلام برای نهمین سال میزبان این جشنواره خواهد بود.
این جشنواره در استان ایلام از سال 87 آغاز و تاکنون بصورت متوالی همه ساله در رشته های مختلف پیامک رضوی، تحقیق و پژوهش با موضوع رضوی و سفرنامه و خاطره نویسی برگزار شده است.

۲۰ مرداد ۱۳۹۵ ۱۵:۵۴
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید