اخبار

بیانیه هیئت داوران پنجمین جشنواره بین المللی سفرنامه و خاطره نویسی رضوی

بیانیه هیئت داوران پنجمین جشنواره بین المللی سفرنامه و خاطره نویسی رضوی
پنجمین جشنواره سفرنامه نویسی و خاطره‌نویسی رضوی از سری برنامه‌های چهاردهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، متن این بیانیه به شرح زیر است:

 نوشتن نغمه زیستن است آنگاه‌که درگذر زمان، حضور حیات را بر بوم مفاهیم به تصویر می‌کشد، نوشتن، هوای هویت یافتن اندوخته‌های ذهنی درگذر زمان است، سفر اما سلوک آشنایی دل و چشم، با جهان تازگی‌هاست، دل درگرو سفر بسپاری، در انبوه آیین‌های سبز و سفید دیدار رها می‌شوی و راوی آموزه‌های بسیار می‌گردی، درست همانند سفر دلدادگان کوی دوست اقلیم آسمانی خورشید، جایی که در آن آفتاب سایه‌سار زلالی معنویت است و قرص ماه، جلوه‌گر انوار تماشایی‌اش.

 بیرق پنجمین جشنواره بین‌المللی سفرنامه و خاطره‌نویسی رضوی، در حالی در اقلیم ایلام در اهتزاز است که در آن کاروان کرامت به سرمنزل مقصود سلامت رسیده است، کاروانی که درگذر ایلام، دل به رنگین‌کمان کرامت آن امام همام بسته است و در میعادگاه مهر او، در حلقه همدلی به‌قصد قربت، زائر زیبایی رأفت او هستند.

هیئت‌داوران پنجمین جشنواره بین‌المللی سفرنامه و خاطره‌نویسی رضوی، ضمن تقدیر بی‌کران از کلیه شرکت‌کنندگانی که در این راه، دل به روایت رضای دوست سپرده‌اند، نکاتی چند را یادآور می‌شود.

 با توجه به استقبال گسترده دانش آموزان از این جشنواره، هیئت‌داوران پیشنهاد می‌کند تا به‌منظور گسترش فرهنگ رضوی در بین جامعه دانش‌آموزی، شعبه‌ای دبیرخانه در بین مدارس دایر نماید و از طریق معاونین پرورشی و مربیان آن، در خصوص چگونگی تهیه و تدوین خاطرات و سفرنامه دانش آموزان را هدایت و یاری نمایند.

ازآنجایی‌که هدف غایی این جشنواره، گسترش فرهنگ رضوی در بین اقشار مختلف جامعه است، لازم است که بسیار سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی، در امر اطلاع‌رسانی و تبلیغات آن اهتمام لازم را داشته باشند.

هیئت‌داوران پنجمین جشنواره بین‌المللی سفرنامه و خاطره‌نویسی رضوی، ضمن استقبال از فراگیر شدن دامنه جشنواره و مشارکت علاقه‌مندان مسلمان در اقصی نقاط جهان از این حرکت معنوی، حمایت خود را از آثاری که  به زبان کردی و عربی به رشته تحریر درآمده است، اعلام می‌دارد و امیدوار است که در دوره بعدی، مشارکت در این بخش‌ها پررنگ‌تر شود.

 با توجه به مؤلفه‌های سفرنامه نویسی و ویژگی‌های آن و تجربه چهارده دوره گذشته جشنواره، هیئت‌داوران معتقد که بخش سفرنامه نویسی در گروه سنی زیر 18 سال از آن قابلیت‌های لازم برخوردار نبوده و پیشنهاد می‌شود در دوره بعد، صرفاً بخش خاطره‌نویسی با معرفی برگزیدگان بیشتر لحاظ شود.

هیئت‌داوران پنجمین جشنواره بین‌المللی سفرنامه و خاطره‌نویسی رضوی، ظاهر سارایی، حسن سهراب نژاد، محمدعلی قاسمی.

 گفتنی است، بیانیه هیئت داوران جشنواره سفرنامه و خاطره نویسی رضوی توسط محمدعلی قاسمی قرائت شد.

۲۰ مرداد ۱۳۹۵ ۱۴:۳۵
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید