اخبار

سالروز آزادسازی مهران در ضمیمه تقویم رسمی/ دستگاه‌های فرهنگی باید به وظایف خود در خصوص حجاب و عفاف عمل کنند

سالروز آزادسازی مهران در ضمیمه تقویم رسمی/ دستگاه‌های فرهنگی باید به وظایف خود در خصوص حجاب و عفاف عمل کنند
نشست خبری دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور در سالن هتل زاگرس ایلام با حضور اصحاب رسانه و مطبوعات این استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام،حجت‌الاسلام سید حسین شاهمرادی، دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور، در نشست خبری با اصحاب رسانه و مطبوعات این استان، اظهار کرد:  آمار طلاق در کشور نسبت به سال‌های گذشته افزایش‌یافته و باید در این زمینه در شورای فرهنگ عمومی استان‌ها اقدام و برنامه‌ریزی لازم صورت گیرد.

 وی، بابیان اینکه وضعیت آموزش و برنامه‌های مشاوره‌ای در کشور به سامان نیست، تصریح کرد: در بسیاری از دستگاه‌ها و نهادها فرهنگی و اجرایی، بحث‌های مشاوره‌ای لنگ می‌زند و بسیاری از آموزش‌ها اشتباه است که باید در این زمینه اقدامات لازم انجام شود.

 دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور، یادآور شد: در همه استان‌های یک سری هنجارها  و مسائل اجتماعی وجود دارد که باهم متفاوت است در همه استان‌ها باید مسائل فرهنگی در استان بررسی شود و باید تأکید بر روی مثبتات فرهنگی باشد که زمینه ترویج فرهنگ دینی و اسلامی در جامعه فراهم شود.

 حجت‌الاسلام شاهمرادی، گفت: شورای فرهنگی عمومی یک وظیفه عمومی دارد و آن‌هم توجه به فرهنگ عمومی کشور است و همه دستگاه‌ها موظف به اجرایی کردن مصوبات شورای فرهنگ عمومی هستند، مسئولان و خبرگزاری‌ها باید نسبت به مسائل فرهنگی حساس شوند و رسانه نقش مهمی در پیگیری این مسائل دارند.

 وی، بابیان اینکه سبک زندگی اسلامی باید در رأس برنامه شورای فرهنگ عمومی قرار گیرد، ابراز کرد: از حرکت فرهنگ عمومی به سمت فرهنگ غربی با برنامه‌های متنوع باید جلوگیری کرد و تا نابهنجاری فرهنگی که بیشتر وارداتی است رخت بربندد.

 دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور، در جواب سؤال خبرنگار ایلامی در خصوص ثبت سالروز آزادسازی مهران در تقویم رسمی کشور، گفت: آزادسازی مهران در 10 تیرماه در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح  و مصوب شده که در ذیل تقویم بیاید که باید این امر پیگیری شود و سالروز آزادسازی مهران باید در ضمیمه تقویم قرار گیرد.

 حجت‌الاسلام شاهمرادی، در ادامه در جواب یکی دیگر از خبرنگاران ایلامی در خصوص آسیب‌های اجتماعی این استان، خاطرنشان کرد: در موضوع خودکشی و خودسوزی به ایلام  اجحاف شده است و نباید روی ایلام اسم خودسوزی و خودکشی قرار گیرد و بر اساس آماری که وجود دارد استان ایلام آمار بالایی در زمینه خودکشی ندارد.

 وی، بابیان اینکه وظیفه شورای فرهنگ عمومی این است که به مسائل فرهنگی استان که در اولویت قرار دارند رسیدگی کند، ابراز کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی برای 27 دستگاه تصفیه مشخص کرده است که یکی از دستگاه‌ها نیروی انتظامی است.

 دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور، تصریح کرد: نیروی انتظامی که بر اساس رسالت خود، به وظیفه‌اش عمل می‌کند، نظام جمهوری اسلامی بر اساس مقتضیات باورهای مردم، اعتقاد به حجاب حداقلی دارد که چادر بهترین نوع حجاب است، هم باید مردم و هم زنان جامعه اسلامی، حجاب داشته باشند.

 حجت‌الاسلام شاهمرادی، گفت: اگر همه دستگاه‌های اجرایی به وظایف خود در خصوص عفاف و حجاب عمل کنند حجاب و عفاف در جامعه اسلامی محقق می‌شود و جامعه باید حداقل حجاب و عفاف موردنظر جامعه اسلامی را داشته باشد.

 وی، بابیان اینکه فرهنگ‌سازی اجتماعی تأثیر بسیار زیادی در تبیین و نهادینه کردن حجاب و عفاف در جامعه اسلامی دارد، افزود: فرهنگ ملت ایران بر اساس حجاب و عفاف بوده  و باید صداوسیما، سینماها و رسانه‌ها در این زمینه فعال باشند.

 دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور، افزود: برخی از نارسایی‌های اجتماعی باعث افزایش تعداد متکدیان شده است و برخی مسائل اقتصادی نیز در این امر دخالت دارند و تعدادی نیز مربوط به اتباع خارج از کشور است که برخوردهای فرهنگی باید در این زمینه انجام شود که نقش مهمی در کاهش تکدی گری در جامعه دارد.

 حجت‌الاسلام شاهمرادی، بابیان اینکه بودجه فرهنگی در کشور ناعادلانه است، گفت: متأسفانه از ابتدای  انقلاب تاکنون بودجه و اعتبارات فرهنگی کم بوده است و نیازاست در این زمینه اقدامات لازم صورت گیرد و نگاه ویژه‌ای به بحث اعتبارات فرهنگی انجام شود.

۴ خرداد ۱۳۹۵ ۰۸:۳۰
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید