اخبار

قرآن و عترت بال‌های سعادت/ نسل سازی در حوزه فرهنگی و قرآنی نیاز جامعه است

قرآن و عترت بال‌های سعادت/ نسل سازی در حوزه فرهنگی و قرآنی نیاز جامعه است
نشست هم‌اندیشی برگزاری هفته قرآن و عترت استان ایلام با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای شورای برنامه‌ریزی این هفته در مجتمع فرهنگی و هنری ارشاد شهر ایلام برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، علی محمدنیاکان، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، در نشست هم‌اندیشی هفته قرآن و عترت در این استان، اظهار کرد: برگزاری هفته قرآن و عترت یکی از برنامه‌های تأثیرگذار فرهنگی در استان است.

وی، بابیان اینکه این برنامه با همکاری و تعامل همه دستگاه‌های اجرایی، فرهنگی استان و مؤسسات و نهادهای قرانی در این استان باشکوه خاصی برگزار می‌شود، تصریح کرد: خوشبختانه از زمان اعلام فراخوان این برنامه، استقبال بسیار خوبی از سوی هنرمندان، فرهیختگان و فعالان قرآنی در این استان انجام‌شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، یادآور شد: افتتاحیه این مراسم در روز دوشنبه 5 بهمن سال جاری با حضور مسئولان اجرایی و فرهنگی استان و اقشار مختلف مردم و فعالان قرآنی در سالن مجتمع فرهنگی و هنری ارشاد ایلام طی آیین ویژه‌ای برگزار و همچنین در این مراسم نمایشگاه توانمندی‌ها و آثار هنرمندان قرآنی افتتاح خواهد شد.

محمدنیاکان، بابیان اینکه علاقه‌مندان برای شرکت در بخش‌های مختلف این هفته، تا 20 دی‌ماه سال جاری فرصت دارند، بیان کرد: قرآن کریم، کتاب حیات‌بخش و آیین زندگی بشریت است که لازم است در طول برگزاری هفته قرآن و عترت در زمینه نشر و توسعه معارف و مضامین قرآنی در بین آحاد مختلف جامعه تلاش شود.

سرپرست معاونت قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، نیز در این نشست، گفت: هفته قرآن و عترت از 5 تا 11 بهمن سال جاری با شعار« قرآن و عترت، بال‌های سعادت» در دو بخش رقابتی و نمایشگاهی در مرکز استان برگزار می‌شود.

عظیم ایدی، در بخش نمایشگاهی آثار هنرمندان ایلام با محوریت قرآن کریم و توانمندی‌های استان در حوزه قرآن در معرض دید علاقه‌مندان گذاشته می‌شود، بیان کرد: در حاشیه این نمایشگاه بخش‌های جنبی ازجمله محافل انس با قرآن کریم، شب‌شعر و عصری با قرآن کریم، یادواره شهدای قرآنی استان و کارگاه‌های آموزشی نیز برگزار می‌شود.

وی، یادآور شد: این جشنواره شامل 7 جشنواره قرآنی فرهنگی و هنری است که در طول ایام هفته هرروز مراسم پایانی آن جشنواره برگزار و از برگزیدگان تقدیر و مراسم اختتامیه هفته قرآن و عترت نیز 11 بهمن سال جاری با حضور مسئولان اجرایی و فرهنگی استان برگزار می‌شود.

 بهروز سپیدنامه، از اساتید برجسته دانشگاه  و نویسندگان و شاعران استان ایلام نیز در این نشست، اظهار کرد: برگزاری چنین جشنواره‌هایی در سطح استان بسیار تأثیرگذار است و باید زمینه‌ای فراهم شود که شاهد حضور اقشار مختلف جامعه در این جشنواره باشیم.

وی، با اشاره به‌ضرورت فرهنگ‌سازی و نسل سازی در حوزه فرهنگ استان به‌ویژه در حوزه فعالیت‌های قرآنی، تصریح کرد: باید فضایی در جامعه و در برگزاری این جشنواره فراهم شود که شاهد حضور جوانان بوده و نسل جوان بتوانند در این جشنواره عرض‌اندام کنند و فضا برای حضور جوانان فراهم شود.

 سپیدنامه ابراز کرد: بخش‌های جانبی هفته قرآن و عترت در استان ایلامی می‌تواند در جذب عمومی و حضور جوانان در این برنامه‌ها نقش مهیم داشته باشد که انتظار می‌رود بستر مناسبی در زمینه فعالیت‌های جنبی و فرهنگی در این برنامه فراهم گردد.

حسن اسدی، مشاور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، نیز گفت: باید تمام ظرفیت‌ها و توانمندی‌های اداره کل ارشاد برای برگزاری باشکوه آیین‌های ویژه هفته قرآن و عترت در استان ازجمله مراسم اختتامیه و افتتاحیه در مرکز استان به کار گرفته شود.

وی، بیان کرد: با توجه به اینکه برگزاری هفته قرآن و عترت در استان اولین تجربه در این زمینه است اما باهمت و تلاش همه همکاران و دست‌اندرکاران این برنامه، فراخوان‌های جشنواره‌های مختلف این هفته تدارک و توزیع‌شده و در حال حاضر نیز با استقبال خوبی از سوی هنرمندان مواجه شده است.

اسدی، گفت: برگزاری جشنواره هفته قرآن و عترت با ایام پیروزی انقلاب اسلامی مصادف و همزمان است که  در این هفته نیز باید تلاش کرد زمینه حضور نسل جوان در این نمایشگاه و آشنایی هر چه‌بهتر نسل جوانان را با دستاوردها و فعالیت نظام مقدس جمهوری اسلامی فراهم کرد.

محمدرضا رستم پور، از شاعران برجسته ایلامی نیز در این نشست، ابراز کرد: با توجه به برگزاری این جشنواره در رشته‌ها و بخش‌های مختلف شاهد یک حرکت و پویایی در این زمینه با حضور هنرمندان در بخش‌های مختلف هنری استان هستیم.

وی، خاطرنشان کرد: با تدارکات و تمهیدات اندیشیده شده و همکاری نهادهای مختلفی ازجمله دانشگاه ایلام و مؤسسات و نهادهای فرهنگی دولتی و غیردولتی استان در  برگزاری این آیین در استان، امید است که  هفته قران و عترت به‌صورت باشکوهی در این استان برگزار شود.

۱۶ دی ۱۳۹۴ ۰۹:۲۱
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید